U roku od samo 24 sata Vlada je bitno izmijenila svoj stav o roku održavanja izbora za hrvatske zastupnike u Europskom parlamentu – od toga da će se gotovo sigurno održati prije lokalnih do toga da načelno nemaju ništa protiv da se održe istodobno s lokalnim izborima 19. svibnja!
>> Milanović: Zajednički izbori bili bi jeftiniji, ali demokracija košta
Bauk nosi amandman
Prvo je premijer Zoran Milanović u četvrtak na sjednici Vlade rekao da se izbori mogu održati “i u travnju i u svibnju, a najkasnije do 16. lipnja” te je oporbu pozvao da mu pošalje svoje prijedloge, a samo nekoliko sati kasnije Večernji je doznao da su u SDP-u i HNS-u već odlučili da se europski izbori održe prije lokalnih, najvjerojatnije 14. travnja. No, idući dan, jučer u zoru, u Sabor dolazi ministar uprave Arsen Bauk i najavljuje Vladin amandman na Zakon o izborima za Europski parlament kojim vladajući otvaraju mogućnost da se i jedni i drugi izbori održe isti dan. Amandmanom se, naime, uređuje da isti birački odbori mogu raditi i za potrebe lokalnih i europskih izbora.
Što je vladajuće nagnalo da tako naglo promijene načelni stav prema kojemu bi se lokalni i europski izbori održali zasebno, možemo samo nagađati jer smo neslužbeno doznali da su u četvrtak poslijepodne razgovarali premijer Zoran Milanović i predsjednik Ivo Josipović. Iako nam sadržaj razgovora nije poznat, moguće je da je premijer promijenio stav o izborima upravo nakon razgovora s predsjednikom RH, koji će, uostalom, formalno i raspisati izbore za Europski parlament. A otprije je poznata Josipovićeva ideja o “grupiranju izbora”, iz čega se može zaključiti da je predsjednik Ivo Josipović sklon ideji da se i jedni i drugi izbori održe istodobno i da je svoja razmišljanja podijelio s premijerom.
U službenom priopćenju Ureda predsjednika potvrđeno je samo da će predsjednik Josipović raspisati izbore nakon konzultacija s Vladom, političkim strankama i drugim relevantnim sudionicima javnog života. To je i razumljivo, jer iako zakonski ima diskrecijsko pravo da odredi datum izbora za EU parlament, prirodno je da predsjednik to učini u konzultacijama s Vladom, koja za to mora osigurati financijske, organizacijske i logističke uvjete.
>> Josipović: Zakon mi priječi da europske izbore raspišem prije 1. srpnja
Uzeo ovlasti Josipoviću
Upravo zato u političkim krugovima jako je odjeknuo i premijerov govor na sjednici Vlade kad je, navodno, govorio kao da on ima diskrecijsko pravo odlučivanja o datumu održavanja izbora za EP. Tvrde da je time uzurpirao ovlasti predsjednika Josipovića i da je prvi put javno ušao u zonu ovlasti koja pripada predsjedniku RH. U političkim krugovima priča se da je Milanović sve do jučer inzistirao da se europski izbori održe prije lokalnih jer je računao da bi tada odaziv na europske bio manji, pogotovu u ruralnim dijelovima u kojima SDP stoji slabije, a da bi svoju veću popularnost u urbanim sredinama SDP kapitalizirao jer u vladajućoj stranci misle da bi odaziv u gradovima bio veći nego na selu. Kako god bilo, premijer je promijenio retoriku i na jučerašnjoj konferenciji za medije rekao da ne može reći kad će biti europski izbori jer o tome odlučuje predsjednik RH.
– Prvo, Vlada ne raspisuje izbore za Europski parlament. Prema zakonu, raspisuje ih predsjednik Republike. Odluku nismo donijeli jer je ne možemo donijeti, donosi je predsjednik – rekao je Milanović te pozvao sve da predlože kada žele izbore. Rekao je i da još nije čuo konkretne prijedloge nego samo “galamu i neargumentirane kritike”.
Iz HDZ-a su jučer službeno poručili da su za to da se i lokalni i izbori za EU parlament održe istodobno zbog dva razloga – uštede, a i na taj način bi se osigurala veća izlaznost birača. Iz gotovo identičnih razloga za istodobno održavanje lokalnih i europskih izbora zalažu se i Hrvatski laburisti i HDSSB.
>> Rastrošna Vlada: Izbor 12 ljudi platit ćemo 84 milijuna kuna!
Ovaj Milanović me nekako podsjeća na Sanadera