važno arheološko nalazište

Veliko otkriće u Gornjoj Baraćevoj špilji: Pronađeno oruđe neandertalaca

Foto: Dinko Neskusil
Foto: Dinko Neskusil
Foto: Hrvoje Cvitanović
11.02.2022.
u 12:19
Oruđa slična ovome pronađena su i u špilji Vinici i Velikoj pećini u Kličevici gdje je starost arheološkog konteksta u kojem su oruđa pronađena određena radiometrijskim datiranjem koje nedvojbeno upućuje na musterijensku starost
Pogledaj originalni članak

Riječ je o tipu oruđa koje se naziva strugalo, a napravljeno je na odbojku – artefaktu koji je odlomljen udaranjem čekića po jezgri, odnosno većem komadu sirovine, a čekićem se naziva kamen kojim se udara. Materijal od kojeg je napravljeno ovo oruđe jest rožnjak, silicijska stijena koja ima dobra svojstva loma i zbog toga su se njome često koristili neandertalci, kao i hominini koji su im prethodili te oni nakon njih.

Oruđa slična ovome pronađena su i u špilji Vinici i Velikoj pećini u Kličevici, gdje je starost arheološkog konteksta u kojem su oruđa pronađena određena radiometrijskim datiranjem koje nedvojbeno upućuje na musterijensku starost. Zbog sličnosti morfologije i načina izrade artefakta iz Baraćeve špilje s onima iz Vinice i Velike pećine u Kličevici s velikom vjerojatnošću može se reći da se radi o neandertalskom oruđu. Alatka je nađena uz prvu falangu i zub špiljskog medvjeda i predstavlja zasad jedini nalaz iz razdoblja musterijena u Gornjoj Baraćevoj špilji.

Istraživanje je izvršeno lani tijekom provođenja zahvata uređenja ulaznog dijela Gornje Baraćeve špilje, a ovi neočekivani rezultati oduševili su sve prisutne. Ostatke materijalne kulture neandertalaca pronašao je vanjski suradnik ustanove, speleolog Hrvoje Cvitanović u prisustvu arheologinje Jane Frdelje, oboje članovi speleološkog kluba Ursus spelaeus iz Karlovca.

Foto: Hrvoje Cvitanović

"Prilikom uređenja ulaznog dijela Gornje Baraćeve špilje, odnosno prilikom postavljanja zaštitne ograde oko postojeće sonde s izloženim artefaktima, pronašao sam kamenu alatku koja mi je na prvu djelovala vrlo zanimljivo jer se artefakt nalazio pokraj falange i zuba špiljskog medvjeda, ali i zato što do tada takvu obradu rožnjaka nisam nikada vidio uživo osim u stručnoj literaturi. Riječ je o slučajnom nalazu, jer da smo odlučili stupove postaviti samo nekoliko centimetara dalje, ova alatka ostala bi zakopana u slojevima zemlje. Osjećao sam iznimno zadovoljno jer govorimo o rijetkom pronalasku koji predstavlja potencijal za daljnja istraživanja čiji ishodi poprimaju ne samo nacionalnu već i međunarodnu važnost“, ističe Hrvoje Cvitanović.

Ovo veliko otkriće koje lokalitet Baraćevih špilja stavlja na kartu važnih arheoloških nalazišta bit će službeno predstavljeno danas kada će Javna ustanova Baraćeve špilje u suradnji s vanjskim suradnicima otkriti ukupne rezultate recentnih istraživanja u Značajnom krajobrazu Baraćeve špilje koja su se provodila tijekom 2020. i 2021. godine radi zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja zaštićenih prirodnih vrijednosti na području općine Rakovica.

Potaknuti zaista velikim pronalaskom iz ustanove planiraju nastaviti istraživanja ulaznog dijela Gornje Baraćeve špilje u suradnji s Ministarstvom kulture, speleološkim klubom "Ursus spelaeus"  te odsjekom za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu te Sveučilištem u Wyomingu iz SAD-a.

"Ovaj izvanredni nalaz smatramo potencijalom za daljnji socioekonomski razvoj turizma na našem području. Naš cilj je istraživanjem Gornje Baraćeve špilje postići prepoznatljivu nacionalnu važnost, koju treba unaprijediti promocijom na svjetskom turističkom tržištu te sudjelovanjem na međunarodnim znanstvenim događanjima. Ovakvi rezultati velika su nam motivacija za nastavak istraživanja jer zaista, gdje god zagrebemo, nešto i pronađemo! Ipak, špilje su posljednja neistražena područja na Zemlji. Nećemo ovdje stati“, izjavila je ravnateljica Javne ustanove Baraćeve špilje Tihana Oštrina.

Specifični cilj jest provesti istraživanje slojeva artefakata neandertalaca kojim bismo potvrdili aktivnost neandertalaca, otkriti u kojoj su mjeri bili prisutni u Gornjoj Baraćevoj špilji, dok je prilikom provođenja istraživanja potrebno potvrditi ponavljanje.

"Ovo je jako zanimljivo strugalo na vrlo kvalitetnom materijalu, vrlo kvalitetna sirovina. Prema uobičajenoj tipologiji Francoisa Bordesa, možemo reći da je to bilo kutno strugalo, naime obrađen je poprečan rub, ali i drugi rub je obrađen i ta dva ruba se spajaju. S obzirom na plohu, odnosno dio udarne plohe, orijentacija je takva da se radi o kutnom strugalu. Takva oruđa tipična su za srednji paleolitik odnosno za musterijen koji se u Europi uvijek veže za neandertalce. Koji put mogu postojati i u mlađem razdoblju pa je teško na osnovi jednog artefakta sto sigurno zaključiti o čemu je riječ u smislu kulture, međutim ovo je vrlo tipično strugalo kakvo imamo u musterijenu i s obzirom na informacije koje sam dobio od sudionika iskopavanja, vrlo je vjerojatno da se ovo veže za neandertalca. To bi značilo da imamo još jedan novi srednjopaleolitički lokalitet u Hrvatskoj, gdje su, barem kratko, u Baraćevoj špilji, na osnovi barem jednog ovakvog nalaza bili neandertalci", zaključuje dr. sc. Ivor Karavanić, red. prof. Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dodavši kako to treba shvatiti kao poticaj za daljnja istraživanja jer ovo otkriće daje veliku vrijednost samom nalazištu i dokazuje prisutnost čovjeka u razdoblju koje je vrlo atraktivno ne samo za nacionalnu nego i za međunarodnu znanost.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

MA
MarkoGali
19:52 12.02.2022.

Zanimljivo, je li autor popisao rad .. ja vjerujem da je to dijelo prirode. .. ma sto Ivor o tom govorio...

JO
joshua
14:08 11.02.2022.

Te Baraceve spilje su nepresan izvor. Vidjeli smo kostur spiljskog medvjeda ondje, sismise, endemske vrste insekata.... citali o nalazu nosoroga..imali sjajno vodstvo. Mi smi imali stranca u drustvu: bio je odusevljen spiljama i muzejem Velebita u Krasnom. Ukratko, preporucujem svima, velikima i malima.

JA
Jania
12:46 11.02.2022.

Zanimljiva vijest, ali nedostaje lokacija. Nova Kršlja, općina Rakovica. Komplimenti mrežnoj stranici JU Baraćeve špilje. Jedna od boljih.