Ljutiti ste zbog izjave ministrice Opačić da se problem gladi uglavnom odnosi na romsku djecu?
Nije mi svejedno. Ako želimo pomoći romskoj zajednici i ako želimo da budu prihvaćeni, moramo svi zajedno raditi na tome. Ako se ovako zalijeću ministri pa se poslije ispričavaju, što očekivati od ostatka stanovništva, posebice onog nedovoljno obrazovanog.
Koji su najveći problemi koji muče pripadnike romske zajednice u Hrvatskoj?
Ima puno toga, puno dobrih stvari koje se rade i događaju. Pomaže Romsko nacionalno vijeće i ja kao njihov saborski zastupnik trudim se koliko god mogu. Međutim, uvijek kažem, sve dobro što se napravi kao kap je u moru s obzirom na sve probleme. Pa mi imamo sve više situacija da se pripadnici romske populacije uopće ne žele deklarirati kao Romi. Mi imamo i obrazovanih ljudi, ali jednostavno se ne žele svi deklarirati jer smatraju da im zajednica nije pomogla, a boje se i da će imati osobnih problema. Sve više Roma odlazi iz zemlje, mijenjaju imena i prezimena u nadi da će tako dobiti posao, kredit...
Što se uopće radi da se to promijeni i ima li ikakva napretka?
Gladne djece ima svugdje. Normalno da ih je najviše među Romima kada ih 98 posto prima socijalnu pomoć, a više od 89 posto je nezaposleno. Pitajte me koliko Roma radi u državnim instituacijama? Odgovor je dvoje. To je najveći problem – nezaposlenost i obrazovanje Roma. Tjeramo Rome da se obrazuju, da idu u škole, a poslije nikako ne mogu do posla. Ni u deficitarnim zanimanjima. Imali smo slučaj da se za jedno radno mjesto prijavilo pet kandidata. Jedini koji posao nije dobio bio je Rom.
>>Hrvatska mora imati Dan sjećanja na romske žrtve holokausta
>>Konferencijom 'Romi, uzalud vam školovanje' ukazao na diskriminaciju manjina
Onda smo mi Hrvati i Romi isti.