BEOGRAD - Danas je na Odjeljenju za ratne zločine Višega suda u Beogradu počela glavna rasprava u postupku protiv razvojačenoga hrvatskoga branitelja Veljka Marića zbog krivičnog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, i to čitanjem optužnice i izjašnjavanjem okrivljenog Marića po optužnici.
V. Marić je u svemu negirao navode optužnice i iznio dokaze koji potvrđuju njegovu obranu. Marićev branitelj Đorđe Dozet za Večernji je list izjavio da je zadovoljan iskazom branjenika, ali i načinom na koji predsjednik sudskoga vijeća vodi postupak. No, daljnje procjene nije iznosio. Nastavak glavne rasprave sazvan je za 9. studenoga 2010. godine, kada će biti ispitivani svjedoci optužbe.
Podsjetimo, Marić je 18. travnja uhićen na granici Srbije i Bugarske i to pod sumnjom da je 1991. godine u Rastovcu nedaleko od Grubišna Polja počinio ratni zločin protiv civilnoga stanovništva. Od tada je u pritvoru, a u međuvremenu je srbijansko Tužiteljstvo za ratne zločine podiglo optužnicu protiv njega tereteći ga da je kao pripadnih hrvatske oružane postrojbe 31. listopada 1991. godine iz automatske puše ubio Petra Slijepčevića u njegovoj kući pred žrtvinom suprugom Anom.
Cijeli je slučaj oko uhićenja, zatvaranja u srbijanskom zatvoru i procesuiranja u Srbiji jako iznenadio kako Marića, inače razvojačenoga hrvatskoga branitelja koji je za kruh i prehranjivanje peteročlane obitelji zarađivao vozeći kamion, ali i velik dio hrvatske javnosti i branitelja, posebice stoga što Marić nije bio niti na jednoj tjeralici, ponajmanje za djelo za koje ga se tereti.
Marić je razočaran i inercijom hrvatskoga pravosuđa i diplomacije jer mu se sudi u Srbiji za djelo koje je navodno počinjeno na teritoriju RH i protiv hrvatskih građana te jer se tamošnje tužiteljstvo u pripremi optužnice koristilo izjavama navodnih svjedoka koji nisu bili niti blizu navodnoga mjesta događaja. Marićevo razočaranje to je veće zna li se da su na bjelovarskom Županijskom sudu raspisane tjeralice za nekoliko osoba optuženih za višestruki zločin protiv civilnoga stanovništva na grubišnopoljskom području, a one se slobodno šeću u Srbiji.
Gospodo! Pokazite ovaj clanak gospodinu Dacicu i upitajte ga kako to doprinosi razvoju dobrosusjedskih odnosa izmedju susjednih naroda!!!!!