Borba s gužvama

Venecija ovaj tjedan počinje naplaćivati ulaz u grad kako bi suzbila masovni turizam

Foto: REMO CASILLI/REUTERS
FILE PHOTO: Annual Venice carnival, in Venice
Foto: MANUEL SILVESTRI/REUTERS
People dressed as Santa Claus row during a Christmas regatta along the Grand Canal in Venice
Foto: GUGLIELMO MANGIAPANE/REUTERS
Venice Carnival in Italy
Foto: GUGLIELMO MANGIAPANE/REUTERS
Venice carnival
Foto: GUGLIELMO MANGIAPANE/REUTERS
Venice prepares to introduce entrance fee for day trippers to try to manage the flow of tourists
Foto: MANUEL SILVESTRI/REUTERS
People dressed as Santa Claus row during a Christmas regatta along the Grand Canal in Venice
23.04.2024.
u 11:02
Cilj uvođenja ulaznica je poticanje jednodnevnih izletnika da dođu u manje frekventnim razdobljima kako bi se pokušalo razrijediti najveće gužve
Pogledaj originalni članak

Venecija će ovaj tjedan jednodnevnim izletnicima početi naplaćivati ulaz u grad, što je prvi takav slučaju u svijetu. Namijenjen je smanjenju pritiska na drevni talijanski grad koji tone pod težinom masovnog turizma. Počevši od četvrtka posjetitelji koji u grad dolaze na jedan dan morat će kupiti ulaznicu od pet eura, što će na ključnim lokacijama kontrolirati inspektori. 

Prošle je godine 3,2 milijuna turista prespavalo barem jednu noć u povijesnom središtu grada, ali deseci tisuća drugih slijevali se na uske gradske ulice tijekom dana, često s kruzera, kako bi razgledali znamenitosti, uključujući Markov trg i most Rialto. Cilj uvođenja ulaznica poticanje je jednodnevnih izletnika da dođu u manje frekventnim razdobljima kako bi se pokušalo razrijediti najveće gužve.

U početku će ulaznice biti potrebne samo za 29 'udarnih' turističkih dana tijekom 2024., uglavnom vikendima od svibnja do srpnja. Hoće li ovakva mjera polučiti rezultate pomno će se pratiti u drugim turističkim odredištima diljem svijeta koja se teško nose s masovnim turizmom.  U Španjolskoj, drugoj najposjećenijoj zemlji na svijetu nakon Francuske, deseci tisuća ljudi prosvjedovali su u subotu na Kanarskim otocima tražeći ograničenja broja posjetitelja arhipelaga. Luigi Brugnaro, gradonačelnik Venecije, opisao je ovaj potez "eksprimentom, prvim u svijetu, kojem je cilj učiniti Veneciju ugodnijom za život". 

POVEZANI ČLANCI:

Upozorenje UNESCO-a

Venecija, koja se prostire na više od 100 malih otoka i otočića u sjeveroistočnoj Italiji, smatra se jednim od najljepših gradova svijeta. UNESCO je grad i njegovu lagunu uvrstio na popis svjetske baštine 1987. godine, navodeći ga kao "izvanredno arhitektonsko remek-djelo". UN-ova organizacija je, međutim, prošle godine zaprijetila da će Veneciju staviti na svoj popis ugrožene baštine, navodeći kao razloge masovni turizam i porast razine vode koji se pripisuje klimatskim promjenama.

FOTOGALERIJA The Guardian proglasio pet najljepših nacionalnih parkova Europe: Na popisu se našao i hrvatski biser!

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

O sustavu naplate ulaznica dugo se raspravljalo, ali je primjena više puta odgođena zbog zabrinutosti da bi ozbiljno smanjila turističke prihode i ugrozila slobodu kretanja. Oporbeni gradski vijećnici tvrde da ovoga neće biti nikakve koristi. "Pedeset eura je moglo pomoći", rekao je jedan od njih, Gianfranco Bettin. Godine 2021. Venecija je već uvela zabranu masovnih kruzera s kojih dnevno izlaze tisuće izletnika, preusmjeravajući ih u udaljeniju industrijsku luku.

POVEZANI ČLANCI:

PROBLEMI LOKALNOG STANOVNIŠTVA

Plaše turiste i tjeraju ih jer im nedostaje stanova i vode: 'Ovo je samoubilački model'

Prosvjedni pokreti protiv prekomjernog turizma već su se pojavili u Španjolskoj, posebno u Barceloni, prije nego je pandemija koronavirusa bacila globalnu turističku industriju na koljena 2020. godine. Sada kada su ukinuta ograničenja putovanja zbog pandemije turizam se "osvetnički vratio". Španjolska je, naime, prošle godine primila rekordnih 85,1 milijuna stranih posjetitelja.

Nema čekanja u redovima

Gradonačelnik Venecije obećao je da će novi sustav biti nametnut "nježno", bez strogih kontrola i čekanja u redovima na ulaznicama, odbacivši nagađanja da će grad postaviti prepreke ili kontrolne točke na ulicama. Inspektori će biti postavljeni na glavnim gradskim ulazima i oko njih, posebno na željezničkom kolodvoru Santa Lucia, provjeravajući posjetitelje na licu mjesta.

Turisti koji nemaju ulaznicu bit će upućeni kako da je kupe, ali bi mogli riskirati novčane kazne u rasponu od 50 do 300 eura ako se ogluše. Plaćat će je samo dnevni turisti koji dolaze u stari grad između 8:30 ujutro i 16:00 sati, a oni koji borave u hotelima, mlađi od 14 godina i osobe s invaliditetom od toga su izuzete. 

VIDEO Otvoren novi izlaz s autoceste kraj Šibenika

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.