Iako je početka Domovinskog rata u Hrvatskoj prošlo više od 32 godine pitanje nestalih i dalje je jedno od pitanja koje opterećuje brojne obitelji. O kolikom problemu se radi govori podatak da se danas na popisu nestalih u Hrvatskoj nalaze imena 1.807 osoba od kojih je njih 504 s područja Vukovarsko – srijemske županije. Vukovar je sa 376 nestalih i dalje grad u Hrvatskoj koji ima najveći broj nestalih. Kada govore o svome životu u protekla tri desetljeća oni kažu kako je to život bez života, odnosno da samo životare u nadi da će pronaći posmrtne ostatke svojih najmilijih o kojima ništa ne znaju godinama unazad.
Jedna od njih je Verica Rapčak iz vukovarskog prigradskog naselja Sotin koja gotovo pune 32 godine ne zna ništa o svome sinu Borisu. Prisjeća se kako ga je zadnji put vidjela 30. rujna 1991. godine i to ujutro u 6 sati kada je odlazio na farmu na Jakobovac gdje je imao radnu obavezu.
- Od toga dana nemam nikakvih informacija o njemu, gdje je završio i kako. Nama su toga istoga dana u 8 sati ujutro upali u kuću i odveli nas u Negoslavce. Suprug je završio u logoru. Ali za Borisa ništa nikada nisam doznala. Išla sam i na suđenje u Beograd samo kako bih mogla pitati svjedoka pokajnika, čija je kuća prva do naše, zna li nešto o sudbini moga sina. Rekao je da ne zna – kaže Rapčak povodom obilježavanja Međunarodnog dana nestalih.
Dodaje kako s mišlju o sudbini sina ujutro se budi i navečer liježe ali bez rezultata. Najteži su joj dani kada je njegov rođendan, Uskrs, Božić… Te dane preplače i, kako sama kaže, nije za neko društvo i veselje.
POVEZANI ČLANCI:
- Prvoga dana Uskrsa i Božića kažem djeci da ne dolaze jer ne mogu biti vesela kada ne znam za sudbinu sina, a opet ne želim njima kvariti te dane. Prije dvije godine preminuo mi je i suprug a da nije saznao za sudbinu sina. Bojim se da će se to i meni dogoditi. Samo želim da ga pronađem i sahranim kako dolikuje kako bih imala gdje da odem zapaliti svijeću i odnijeti cvijeće. To bi mi bilo nekakvo olakšanje u svemu ovome – rekla je Rapčak.
Slično govore i ostali koji su u potrazi za svojim najmilijima. Kod mnogih od njih njihove slike su uvijek negdje u blizini, a obitelji sve čine kako bi doznali nešto o njihovoj sudbini. Ne kriju i da sve to ostavlja posljedice i na ostale članove obitelji. Predsjednica Udruge Vukovarske majke Manda Patko kaže kako nadležni u Hrvatskoj ulažu ogromne napore u potrazi za nestalim te da se radi po cijeloj Hrvatskoj. Ističe kako je i dalje osnovni problem nedostatak informacija od strane onih koji imaju neke informacije i znaju gdje za sudbine nestalih.
- Sa strane nekome izgleda da se malo radi ali istina je drugačija te nadležni izlaze na svaku dojavu na teren kako bi je provjerili. Svaki pronalazak rješava sudbinu barem jedne obitelji i njima to donosi veliko olakšanje – rekla je Patko.
>> VIDEO Kornatska tragedija: 12 vatrogasaca je izgubilo svoje živote, a obitelji i dan danas traže odgovore
Reciprocitet je naj bolje rjesenje. Spisak sa lokacijama pobijenih Srba za spisak sa lokacijama pobijenih hrvata.