Intervju Vesna Pusić

Vesna Pusić: Ispunjavanje mjerila nije jedini uvjet za ulazak u EU

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Vesna Pusić: Ispunjavanje mjerila nije jedini uvjet za ulazak u EU
09.04.2011.
u 16:00
Šef EK-a Barroso kazao je da njihov posjet predstavlja podršku i ohrabrenje Hrvatskoj na putu u EU
Pogledaj originalni članak

S Vesnom Pusić razgovarali smo nakon proširenog sastanka Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU, na čijem je čelu.

Je li bilo realno očekivati da Jose Manuel Barroso u četvrtak objavi datum završetka pregovora?

Na razini EU, odnosno institucija, Europskog vijeća i Komisije, nije donesena konačna odluka. Postoji realna šansa da to bude u lipnju, ali daleko od toga da je to izgledno. To znači da postoji dosta prostora za našu aktivnost. Ispunjavanje mjerila je nužan, ali ne dovoljan uvjet. Zaista je važno da svi koji mogu sudjeluju u diplomatskoj aktivnosti informiranja zemalja članica o tome što se napravilo u pregovorima.

Kako hrvatska diplomacija odrađuje posao?

Ima vrlo uspješnih ljudi, ali ovo je situacija u kojoj vodstvo trebaju imati predsjednik i premijerka. Ovo je naša završnica.

Jeste li zadovoljni njihovim angažmanom?

Obavljaju posao, ali sada je vrijeme za maksimalnu koncentraciju baš na taj dio. Sami su to govorili na sastanku i spremni su maksimalno se angažirati.

Je li ovaj sastanak otklonio špekulacije da nema konsenzusa među strankama prema EU kao cilju?

Predsjednik, Vlada i sve relevantne političke snage u Hrvatskoj apsolutno stoje iza projekta Hrvatska u EU. To nije pokazao ovaj sastanak, nego sve što se događa otkad smo postigli konsenzus 2004., ali sastanak je još jednom to potvrdio. Možda je to i dobro s obzirom na različite rasprave u javnosti i činjenicu da smo u izbornoj godini pa je i normalno da je politička aktivnost živahnija. Svi stoje iza teme članstva Hrvatske i svi stoje iza toga da pregovore treba okončati u lipnju.

Što će značiti ako Hrvatska ne završi pregovore u lipnju?

Značilo bi vrlo vjerojatno gubljenje šanse korištenja potencijalnih sredstava iz fondova u 2013., što iznosi dvije milijarde eura.

A politički?

Politički ne bi bilo dobro ni za zemlju niti za regiju. Ne bi to bila dobra poruka ni dobar scenarij.

Kako će ulazak Hrvatske pomoći u pozicioniranju zemlje na širem političkom planu?

Politički, s obzirom na to da ćemo za određeno vrijeme biti jedina zemlja iz regije članica EU, daje nam mogućnost da konstruktivnije i aktivnije sudjelujemo u stabiliziranju i napredovanju regije prema EU. U tome smislu i unutar EU daju nam poziciju zemlje koja je stabilizator europske regije, koja je povijesno često bila izvor nestabilnosti. Daju nam i mogućnost da naš značaj bude veći nego što je naša veličina. Tu se možemo uspoređivati s Finskom koja je zemlja iste veličine ili slična po broju stanovnika, a ima značajnu ulogu u EU.

Barroso je hvalio Vladu. Je li to favoriziranje i što je poručivao u neformalnim razgovorima?

To je bio hommage Vladi koja sada vodi pregovore. Ali što se njihova stava tiče, šef EK-a Barroso kazao je da njihov posjet predstavlja podršku i ohrabrenje Hrvatskoj na putu u EU. Ono što su opetovano ponavljali Barroso i povjerenik za proširenje Štefan Fülle - u ozbiljnim i neformalnim razgovorima - jest da je za uspjeh važno političko jedinstvo.

Kad iz institucija EU kažu da čekaju konkretne rezultate, znači li to da ćemo čekati dok ne dođe do presuda? To bi moglo potrajati.

Konkretni rezultati nisu samo faktičke presude. To su i otvaranja predmeta, postojanje jasnog plana što će se raditi, činjenica da je prema novom modelu izabrano Državno sudbeno vijeće koje je, prema mome mišljenju, neusporedivo kvalitetnije od bilo čega što smo u tome pogledu dosad vidjeli i što samo po sebi predstavlja famozni track-record. To nije donošenje, nego provedba zakona. Mislim da je apsolutno izvedivo pokazati konkretne rezultate, pa i brojčano izraziti rezultate u onim stvarima koje se traže u mjerilima.

'BILO JE NEPODNOŠLJIVO'

Srpska glumica bez zadrške popljuvala Split! Živjela u Hrvatskoj 7 godina pa se nezadovoljna vratila u Srbiju

Srpska glumica Ana Franić bez zadrške je opisala svoj boravak u jednom od najljepših dalmatinskih gradova. - Živjeti u Splitu, živjeti u bilo kojem primorskom mjestu znači naviknuti se na jedan život kakav mi ovdje ne poznajemo, na jednu potpunu učmalost manje sredine - kazala je te dodala kako joj je boravak u gradu koji broji više od 160 tisuća stanovnika bio "apsolutno nepodnošljiv".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

SJ
svakog jutra oko podne u 18:00
17:28 09.04.2011.

- Dambo, zaboravio si spomenuti i neophodni SDP-ovski krepanac

IO
Iohannes
17:58 09.04.2011.

\"...s obzirom na to da ćemo za određeno vrijeme biti jedina zemlja iz regije članica EU...\" Kako jedina? A što je sa Italijom, Austrijom, Madžarskom? Nije moguće da svoje susjede ne smatramo svojom regijom? Tko je onda naša regija - samo BIH, i Srbija? Da li je naša regija Crna Gora s kojoj jedva da imamo granice ili Kosovo s kojim nemamo nikakvu granicu, a nije Italija ili Slovenija? Ovi nas političari i novinari žele uvjeriti da za nas postoje samo zemlje bivše YU i ništa drugo. Ovdje nešto jako smrdi...

OB
-obrisani-
16:04 09.04.2011.

najvažniji posao svakog poštenog Hrvata je da......HDZ....crkne....odapne...rikne...