Najveći hrvatski proizvođač betonskih pragova iz Vinkovaca koji od 1963. proizvodi ove važne elemente za sigurnost željezničkog prometa, konsterniran je rezultatom natječaja HŽ-a Infrastruktura za proizvodnju i isporuku 200 000 željezničkih betonskih pragova s opremom što je posao vrijedan oko 8 milijuna eura. U natječaju je bilo navedeno kako ponuđač mora podastrijeti isti ili sličan ugovor otprilike te količine i kvalitete što vinkovačkom proizvođaču nije bio problem jer je zadnjih 15 godina izradio iz isporučio oko 1,5 milijuna pragova na kojima vlakovi prometuju osim u Hrvatskoj, u Srbiji i BiH. No, iznenađenje i šok je nastao kada su doznali kako je unosan posao s HŽ-om dobila tvrtka DIV iz Samobora za koju Vinkovčani nisu nikada čuli da se javljala na natječaje za poslove vezane za željeznicu i pragove i u toj branši je bila potpuno nepoznata. Zato odluku povjerenstva drže nepravičnom, a i dvojbenom.
- Prvo smo pomislili kakvo je to povjerenstvo koje je odlučilo tako važan posao povjeriti tvrtki koja nema nikakva iskustva u proizvodnji pragova koji su uz tračnice i kotače najvažniji sigurnosni elementi željezničkog prometa, samo stoga što su jeftiniji za dva eura po pragu od druga četiri natjecatelja.. Kako su mogli dati posao DIV-u, tvrtki koja u svojim referencama navodi kako su do sada napravili betonskih pragova u vrijednosti od 44 000 kuna što je otprilike stotinjak pragova. Ta tvrtka ima tvornicu negdje u Srbiji i teško je reći koje su kvalitete proizvodi iz te tvornice, ali ako je radila pragove za, primjerice, bugarske ili rumunjske željeznice, zašto to nije navedeno u referencama kako bi se vidjela njihova \"težina\" na tržištu. Držimo da bi sigurnost putnika i robe na željeznicama trebali biti prioritet HŽ-u, a dodjelom posla nekome tko nije bio u poslu s pragovima kao što je to DIV, budi sumnju u dobre namjere povjerenstva - kaže osoba dobro upućena u poslovanje Vibrobetona gdje još radi samo pogon za izradu pragova s 30-tak zaposlenih i modernom, kompjutoriziranom linijom najnovije generacije, računali su da će tim poslom napokon oživjeti i krenuti proizvodnja.
U HŽ-u smo dobili odgovor kako oni provode natječaje sukladno zakonima i ponude pregledava i odabire posebno povjerenstvo, a nezadovoljni se mogu žaliti kao što su i učinili na rezultat natječaja HŽ-a Infrastrukture za posao vrijedna 8 milijuna eura. Konačnu odluku o žalbama donosi Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave i natječaj je u fazi kada se čeka odgovor ove komisije.
Vibrobeton sumnja u odluku povjerenstva HŽ Infrastrukture
Zadužuju se, narušavaju odnose s prijateljima, obitelji, neki dižu i treći kredit. Jesu li Hrvati postali previše ovisni o šopingu?
Zabrinjavajuće je što 52,9 posto ispitanica priznaje da često skriva kupnju od svojih bližnjih, najčešće muževa, a 66,2 posto osjeća gubitak kontrole nad željom za kupnjom
Bila je simbol ljepote i požude u 80-ima, a nakon što je izgubila sluh i vid okrenula se vjeri: 'Bog me spasio od sigurne smrti'
Vanity, rođena kao Denise Matthews, ubrzo je postala model koji je oduzimao dah i pjevačica koja je magnetski privlačila poglede. Njena prirodna ljepota i šarm otvarali su joj vrata show businessa, dok su je talent i ambicija gurali naprijed. Nažalost, teško je oboljela, a preminula je 2016. godine.
Nijemci ogorčeni: 'U Hrvatskoj kao u Srbiji. Policija hvatala navijače za genitalije i skidala ih'
"Primili smo mnogobrojne pritužbe na ponašanje granične policije i osiguranja, koji su utvrđivali identitete osoba. Osuđujemo ovaj način kontrole i trenutačno smo u kontaktu s Uefom i Dinamom iz Zagreba", napisali su iz njemačkog kluba
Stigli rezultati velike ankete Večernjeg lista: Pogledajte kako se hrvatski građani pripremaju za mirovinu
Pravovremeno ulaganje u financijsku budućnost ključno je za osiguranje dugoročne stabilnosti i kvalitete života, osobito u mirovini. Ulaganjem i štednjom u ranoj fazi života omogućuje se dugoročan rast kapitala, iskorištavanje složene kamate te stjecanje financijske neovisnosti. No, kako hrvatski građani gledaju na svoju financijsku budućnost?
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.