Najmanje je trideset osoba poginulo, a više ih je od petsto ranjeno u cjelodnevnim demonstracijama u Kairu, Aleksandriji i Suezu koje su prerasle u sukobe s policijom na ulicama. Prosvjedi su organizirani u petak u povodu druge godišnjice početka pobune u kojoj je svrgnut Hosni Mubarak. Opozicija se buni protiv nove vlasti, tražeći da ispuni obećane ciljeve.
Pucnjava ispred zatvora
Najžešće je bilo u gradu Port Saidu gdje su se prosvjedi pretvorili u oružani sukob policije i naoružene skupine zbog smrtne presude navijačima Al-Masryja. Egipatski je sud na smrt osudio 21 navijača zbog nereda koji su se prošle godine dogodili na nogometnom stadionu u Port Saidu. Nakon presude obitelji osuđenih pokušale su ući u zatvor, ali ih je suzavcem rastjerala policija. U pucnjavi oko zatvora poginule su 26 osoba uključujući dva policajca i sedam civila. Policija je izolirala Port Said, a vojska na ulicama uspostavlja mir i stabilnost.
Osuđeni su uglavnom navijači nogometnoga kluba Al-Masry iz Port Saida. U neredima na utakmici odigranoj 1. veljače 2012. godine poginule su 74 osoba, a ranjeno ih je tisuću. Navijači Al-Masryja utrčali su na teren nakon pobjede njihova kluba bacajući kamenje, boce i vatromet na navijače Al-Ahlyja. Policija na stadionu nije učinila ništa kako bi zaustavila nasilje koje je pokrenulo lavinu prosvjeda u Kairu.
Nema smirivanja strasti
– To su političke presude, jer Mursi želi smiriti navijače Ultrase koji su prijetili nemirima ne budu li zadovoljni presudama. Navijači Al-Ahlyja najavili su da će blokirati mostove, ulice te metro Kaira – kazao je za Večernji list Mamdouh Nakhla, predsjednik Al-Kalema centra za ljudska prava, ističući da su Ultrasi bili jedni od pokretača egipatske revolucije i zahvaljujući njima svrgnut je Mubarak.
– Ako Mursi misli da će ta presuda smiriti strasti u Egiptu i da neće biti više prosvjeda protiv njega i muslimanske braće, jako se vara. Neće jedna pravedna presuda, koju je sud ionako morao donijeti, utjecati na svakodnevni politički život u Egiptu – smatra Nakhla i dodaje da presude nisu konačne. Smrtne kazne mora potvrditi glavni egipatski muftija iako je to uglavnom samo formalnost. Nakhla je uvjeren kako će optuženi iskoristiti pravo na žalbu presude i na taj naćin će se smiriti tenzije.
– Ako se provedu smrtne kazne, strah me je novih nereda i krvoprolića – zaključio je Nakhla.
>> Stotine tisuća ljudi izašlo na ulice diljem Egipta kako bi obilježilo drugu godišnjicu revolucije
"...osudio je na smrt 21 optuženika radi sukoba suparničkih nogometnih navijača u kojem su prošle veljače poginule 74 osobe..." Neko je kriv za 74 mrtvih ljudi, ako je dokazano- onda su smrtne presude u redu. A ne ko kod nas...