Žutuga dračorepa (Bathytoshia lata) rijetka je vrsta raže koja se odlikuje velikim rasponom krila, ponekad dosežući i preko dva metra širine diska. Ova morska životinja živi uglavnom u dubljim dijelovima mora, a prepoznatljiva je po otrovnoj bodlji na repu, kojom se brani kad osjeti opasnost. Iako njen ubod može biti vrlo bolan i opasan, žutuga sama po sebi nije agresivna te se rijetko susreće u Jadranu, gdje su zabilježeni samo povremeni susreti s ovom vrstom, posebno u južnim i srednjim dijelovima mora.
Prošlog tjedna, kod Lastova je snimljena upravo ta rijetka morska vrsta, što je izazvalo oduševljenje među poznavateljima podmorja. Video susreta s ovom veličanstvenom ribom na dubini od 38 metara podijelio je Tomislav Franjo Šušak na Facebook stranici "Živi svijet Jadranskog mora".
Šušak je uspio snimiti žutugu, opisujući kako joj je raspon krila bio oko dva metra, dok je od glave do repa dosezala tri metra. "Žao mi je da u trenutku šoka nisam uspio snimiti ronioca kao referencu za veličinu, ali mislim da je onima koji poznaju podmorje jasno o kakvom se stvorenju radi. Pratio sam ju do dubine od 52 metra i proveo nekoliko minuta s njom," izjavio je Šušak za 24sata.
Žutuga dračorepa rijetko se pojavljuje u Jadranu, uglavnom u njegovom južnom i srednjem dijelu, objašnjava profesor Alen Soldo sa Sveučilišta u Splitu. Zadnji potvrđeni nalaz bio je 2017. godine kod otoka Glavata, kada je ulovljena ženka široka 210 centimetara i teška preko 200 kilograma. Žutuga je prepoznatljiva po svojoj otrovnoj bodlji na repu, koja može biti vrlo opasna ako se osjeti ugroženom.
>>> Ovo su najopasnije vrste u Jadranu: Jedna je izuzetno otrovna i smrtonosna, a došla je iz drugih mora