Migranti i dalje pokušavaju prijeći granicu s Bjelorusijom, iako u manjem opsegu i skupinama, objavile su poljske vlasti u petak, dan nakon što su bjeloruske vlasti raščistile glavne kampove u kojima su na granici boravili bliskoistočni migranti.
Uklanjanje kampova u četvrtak te prvi let migranata nazad u Irak u nekoliko mjeseci činili su se kao signal da je Minsk promijenio smjer te da će pomoći u smirivanju krize koja je proteklih tjedana eskalirala na granici s Poljskom.
U međuvremenu Međunarodni crveni križ poziva na pomoć migrantima te naglašava kako svatko ima pravo na pristup humanitarnoj pomoći
No Europska unija odbila je prijedlog Minska da primi dvije tisuće migranata, što je znak da spor još nije u potpunosti riješen.
Poljski ministar obrane Mariusz Blaszczsak rekao je poljskoj televiziji Polsat da migranti i dalje pokušavaju prijeći granicu, no u manjim grupama. Ranije bi nekoliko stotina migranata odjednom pokušalo probiti zaštitnu ogradu.
Brojni migranti noć u proveli skladištu u bjeloruskoj regiji Grodno.
Poljska granična straža priopćila je da je u protekla 24 sata bilo 250 pokušaja ilegalnog prijelaska granice, upola manje nego dan prije.
U međuvremenu, Irak je počeo s repatrijacijskom letovima za dio svojih građana koji su se zatekli usred ove krize, javlja Deutsche Welle.
Europska unija optužuje Bjelorusiju da je namjerno stvorila migrantsku krizu, dovozeći izbjeglice s Bliskog istoka zrakoplovima na svoje granice s Poljskom i Litvom. Minsk odbacuje te tvrdnje.
Vjeruje se da je desetak migranata umrlo tijekom boravka na granicama.
Gitanas Nauseda, predsjednik Litve, u koju migranti također pokušavaju ući iz Bjelorusije, rekao je da se strogi pristup EU-a isplatio.
>>> Pogledajte: Njemačka uvodi zatvorske kazne za krivotvoritelje korona testova i potvrda
I Hrvatska ima problema sa imigrantima. Navodno nekakvih 200.000 živi i nikako da ih se riješimo