Prema podacima Eurostata iz 2023. Hrvatska je jedna od 12 europskih zemalja s najboljom kvalitetom života mladih. Zavidna razina zdravstvene zaštite, javnoga obrazovanja, političke stabilnosti te osobne i ekonomske sigurnosti gotovo su nas izjednačile sa Švedskom, Finskom, Nizozemskom, Luksemburgom, Češkom, Poljskom, Austrijom, Slovenijom, Ciprom, Maltom i Estonijom.
Mladost je vrijeme kada bi čovjek trebao iskoristiti sav svoj potencijal na unaprjeđivanje svojega obrazovanja i razvoj različitih kompetencija. Da bismo dobili bolji uvid u svakodnevni život mladih, proveli smo dan s Martom Vučković, 23-godišnjom studenticom komunikologije, koja uz studij radi kao praktikantica u jednoj hrvatskoj tvrtki. Kako ona uspijeva balansirati između obaveza na fakultetu i poslu, a pritom voditi računa o svojim financijama, doznajte u videu.
Put do financijske neovisnosti
Postizanje financijske neovisnosti želja je većine mladih u Hrvatskoj, a do nje dolaze putem bogatoga radnog iskustva, pametnog planiranja i učenja o financijskom upravljanju. Martu smo ulovili baš kada se odlučila počastiti gotovim ručkom, novom haljinom i kavama u kafićima, no istaknula je da joj nije svaki dan takav i da troškovi variraju. Za kraj nam je odlučila ispričati i o svojoj mjesečnoj računici troškova, koja je dobar pokazatelj da se mladi mogu dobro snalaziti u planiranju svog budžeta.
Primjerice:
-
Stanarina: U većim gradovima, poput Zagreba, stanarina se kreće od 300 do 500 eura. Marta uspješno dijeli troškove s cimericom, a većina njezinih kolega stanuje u studentskim domovima, koji mjesečno iznose do 50 eura po studentu, što značajno smanjuje financijsko opterećenje.
-
Hrana: Mjesečni troškovi hrane iznose između 200 i 300 eura, a Marta je istaknula da pod tim podrazumijeva i pokoji odlazak u restoran ili kasnovečernju online narudžbu.
-
Prijevoz: Studenti imaju povlasticu korištenja povoljne mjesečne karte za javni prijevoz, a u trenutku pisanja članka mjesečna tramvajska karta za studente iznosi 13,27 eura, dok je ona koja uključuje prijevoz vlakom 26,54 eura. Oni, koji posjeduju automobile, često dijele troškove goriva s kolegama, čime dodatno štede.
-
Izlasci i društvene aktivnosti: Opće je poznato da mladi u Hrvatskoj uživaju u bogatom društvenom životu. Prosječni mjesečni trošak za izlaske, uključujući kino, kafiće i koncerte, prema Martinom iskustvu iznosi otprilike 50 do 100 eura, a mnogi koriste studentske popuste ili odlaze na besplatna događanja te tako štede barem na ulaznicama.
-
Obrazovni materijali: Mnogi fakulteti nude besplatne ili subvencionirane skripte i knjige, dok brojne kopiraone nude opciju printanja za studente po nižim cijenama.
O tome svjedoče i podaci istraživanja agencije Hendal iz 2020., prema kojima se među 500 ispitanih mladih u dobi do 30 godina, njih 39% izjasnilo da redovito štedi, a oko 70% navodi da su uglavnom, ili u potpunosti, financijski samostalni i da glavni izvor financijskih informacija dobivaju upravo od banaka. Upravo je Paket za mlade Zagrebačke banke pravi izbor za sve one koji žele napraviti korak prema financijskoj neovisnosti.
Sadržaj nastao u suradnji sa Zagrebačkom bankom.