IZ MINUTE U MINUTU

Nižu se reakcije na situaciju u Siriji, oglasio se i Kremlj: Putin je donio odluku o azilu

Foto: MOHAMED AZAKIR/REUTERS
Rebel fighters ride on a truck,, in Damascus
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
Vehicles drive on the street, in Damascus
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
A car drives on the street, in Damascus
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
Rebel fighters ride a military vehicle, in Damascus
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
A man cleans the street, in Damascus
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
People stand on a military vehicle, in Damascus
Foto: MOHAMED AZAKIR/REUTERS
Rebel fighters stand on trucks mounted with weapons, in Damascus
Foto: MOHAMED AZAKIR/REUTERS
Rebel fighters in Damascus
Foto: MOHAMED AZAKIR/REUTERS
Rebel fighters sit on a vehicle, in Damascus
Foto: AMR ABDALLAH DALSH/REUTERS
Syrian rebels announced that they have ousted Syria's Bashar al-Assad, in Damascus
Foto: AMR ABDALLAH DALSH/REUTERS
Syrian rebels announced that they have ousted Syria's Bashar al-Assad, in Damascus
Foto: AMR ABDALLAH DALSH/REUTERS
Smoke rises, after Syrian rebels announced that they have ousted Syria's Bashar al-Assad, in Damascus
Foto: MAXAR TECHNOLOGIES/REUTERS
Crowds gather by the Martyrs' Memorial monument on the day Syrian rebels announced that they have ousted President Bashar al-Assad, in Aleppo
Foto: MOHAMED AZAKIR/REUTERS
Syrian rebels announced that they have ousted Syria's Bashar al-Assad, in Damascus
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
Top rebel commander Abu Mohammed al-Golani speaks to a crowd at Ummayad Mosque in Damascus
Foto: MAHMOUD HASSANO/REUTERS
Top rebel commander Abu Mohammed al-Golani greets the crowd at Ummayad Mosque in Damascus
Foto: FIRAS MAKDESI/REUTERS
FILE PHOTO: People gather as they celebrate in Damascus
Autori Vecernji.hr, Hina
09.12.2024.
u 14:02
Sirijci su se u nedjelju suočili s novom političkom stvarnošću nakon što su pobunjenici zauzeli glavni grad Damask, okončavši režim al-Assada, koji je pobjegao u Moskvu
Pogledaj originalni članak
  • Sirijski pobunjenici preuzeli su kontrolu nad Damaskom
  • UN nakon pada Asada traži odgovornost za režimske zločine
  • Bashar al-Assad s obitelji je doputovao u Moskvu

14:02 Libanonski Hezbolah gleda na događaje u Siriji kao na "veliku, opasnu i novu transformaciju", rekao je u ponedjeljak visoki političar Hezbolaha, što je prva reakcija skupine koju podržava Iran na svrgavanje njezina saveznika Bashara al-Assada. Hezbolah je imao glavnu ulogu podržavajući Asada tijekom rata u Siriji, prije nego što je prošle godine vratio svoje borce u Libanon da se bore u ratu s Izraelom, pregrupiranje koje je oslabilo linije sirijske vlade. Njegovim padom Hezbolah je ostao bez vitalnog saveznika duž istočne granice Libanona. Sirija kojom je upravljao Asad dugo je služila kao kanal Iranu za opskrbu oružjem šijitskog islamističkog Hezbolaha.

"Ono što se događa u Siriji velika je, opasna i nova transformacija, a kako i zašto se dogodila zahtijeva procjenu", rekao je zastupnik Hezbolaha Hasan Fadlalah.

Sirijske naoružane skupine predvođene sunitskim islamističkim Hajat Tahrir al-Šamom ušle su u nedjelju u Damask, zauzele glavni grad i prisilile Asada da ode u Rusiju. Izrael je zadao teške udarce Hezbolahu tijekom više od godinu dana neprijateljstava, koja su počela kada je libanonska skupina otvorila vatru 8. listopada 2023. u znak solidarnosti sa svojim palestinskim saveznikom Hamasom u Gazi. Prekid vatre u Libanonu stupio je na snagu 27. studenog.

13:02 Nakon pada režima sirijskog čelnika, u Njemačkoj se u ponedjeljak razvila rasprava o što bržem povratku u Siriju izbjeglica koje žive u Njemačkoj i mogućnostima da se to čim prije realizira. "Kao prvi korak bi mogli ponuditi svakom izbjeglici 1.000 eura i organizirati čarter-letove za Siriju“, rekao je bivši ministar zdravstva Jens Spahn (Kršćansko-demokratska unija CDU). On je naveo kako bi drugi korak bio organiziranje međunarodne konferencije o povratku i obnovi Sirije, u kojoj bi sudjelovale zemlje koje su primile najviše izbjeglica iz Sirije poput Turske, Jordana, Njemačke i Austrije. S te konferencije bi, kako se najavljuje, trebalo "odaslati signale“ Sirijcima da pomognu u obnovi zemlje.

"Nakon ponude povratka na dobrovoljnoj osnovi, njemačka vlada bi trebala i jasno izraziti očekivanja da će mladi muškarci pomoći u obnovi svoje zemlje. Kada se stanje stabilizira, izbjeglice će se morati vratiti u Siriju“, rekao je političar CDU-a. I njegov stranački kolega i vanjskopolitički glasnogovornik zastupničkog kluba demokršćanske Unije CDU/CSU u Bundestagu Juergen Hardt mišljenja je kako bi trebalo preispitati novonastalu situaciju u Siriji i shodno tomu donositi odluku tko smije ostati u Njemačkoj. "Mislim da će mnoge izbjeglice iz Sirije napustiti Njemačku, što je dobitak za Siriju, ali i za socijalne blagajne u Njemačkoj“, rekao je Hardt.

Predstavnica CSU-a Andrea Lindholz se, osim za povratak izbjeglica koji već žive u Njemačkoj, zalaže i za zaustavljanje prihvata novih izbjeglica iz Sirije. "Mi smo naše humanitarne obveze posljednjih godina i više nego ispunili. Kada se situacija u Siriji smiri, time će nestati i razlog za zaštitu u Njemačkoj“, rekla je Lindholz.

Političari stranaka vlade u odlasku kancelara Olafa Scholza, Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) i Zeleni smatraju kako je još prerano govoriti o povratku izbjeglica u Siriju. "Situacija u Siriji još uvijek nije takva da se može govoriti o povratku. Mislim da bismo sada, umjesto da pred očima imamo predizbornu kampanju, morali razmisliti kako pomoći ljudima i dati im perspektivu“, rekao je predsjednik parlamentarnog odbora za vanjsku politiku Michael Roth. "Mnogi Sirijci se žele vratiti u svoju zemlju. No pomisao da se sada vraćaju i djeca koja ovdje pohađaju školu, kod mnogih budu nelagodu“, rekla je političarka stranke Zeleni Katrin Goering-Eckardt. U Njemačkoj trenutno živi oko milijun izbjeglica iz Sirije, a najveći broj njih je u zemlju stigao u jeku izbjegličke krize 2015. i 2016.

12:35 UN je u ponedjeljak zatražio da svi počinitelji i odgovorni za zlostavljanja pod "režimom" Bashara al-Assada u Siriji budu pozvani na odgovornost kao dio procesa političke tranzicije koji čeka državu te pozvao na zaštitu manjina. “Svjedočimo svrgavanju režima s vlasti nakon nekoliko desetljeća brutalne represije i gotovo 14 godina neprekidnog sukoba”, rekao je visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Türk na tiskovnoj konferenciji u Ženevi. No "svaka politička tranzicija mora osigurati da se počinitelje ozbiljnih kršenja pozove na odgovornost za svoje postupke", rekao je.

"Morat ćemo osigurati da oni koji su odgovorni za ta kršenja, bilo da se radi o prethodnoj vladi, predsjedniku ili drugima, ali i svi drugi odgovorni za kršenja, budu izvedeni na odgovornost", apelira. U tom smislu, "nužno je da se svi dokazi pažljivo sačuvaju za korištenje u budućnosti", rekao je. Također je ocijenio "ključnim" reformu "sigurnosnog aparata" i istaknuo važnost "odgovora na tragediju nestalih osoba".

Ovo je najveća ofenziva od početka građanskog rata, pokrenutog 2011. nakon krvavog gušenja prodemokratskih demonstracija koje je ostavilo više od 500.000 mrtvih. “Moraju se poduzeti sve mjere zaštite svih manjina i sprečavanja odmazde i osvete”, zahtijeva Türk. “Jedini put naprijed je nacionalni politički proces koji okončava litaniju patnje, ispunjava težnje svih Sirijaca i jamči istinu, pravdu, odštetu, ozdravljenje i pomirenje”, rekao je. "Ključno je da ljudska prava svih Sirijaca budu u središtu takvog procesa, kroz smisleno i uključivo sudjelovanje, posebno žena i mladih", istaknuo je visoki povjerenik, potvrđujući da su njegove službe spremne podržati proces tranzicije.

12:20 Izrael će pojačati zračne napade na sirijska skladišta teškoga strateškog oružja, rekli su u ponedjeljak izraelski dužnosnici, dodavši da će zadržati 'ograničenu' prisutnost trupa na terenu te se nadaju da će spriječiti bilo kakvu prijetnju koja bi se mogla pojaviti kao posljedica svrgavanja s vlasti predsjednika Al-Asada. Izrael prati nemire u Siriji uz istodobnu nadu i zabrinutost, a sada važe kolike su posljedice jedne od najvažnijih promjena na Bliskom istoku u posljednjih nekoliko godina. Dok je Asadov odlazak s vlasti izbrisao uporište iz kojega je najveći izraelski neprijatelj Iran imao utjecaj u regiji, munjevito napredovanje pobunjeničke grupe s korijenima u islamističkoj ideologiji Al Kaide sada predstavlja opasnost. 

Ministar obrane Israel Katz je kazao da će vojska "uništiti teško strateško oružje širom Sirije, uključujući i rakete zemlja-zrak, sustave protuzračne obrane, rakete zemlja-zemlja, krstareće rakete, rakete dugog dometa i obalne lansere". Visoki izraelski dužnosnik je rekao da će se zračni napadi nastaviti i sljedećih dana, a ministar vanjskih poslova Gideon Saar je kazao da Izrael nema interesa miješati se u unutarnje poslove Sirije te da ga zanima samo obrana svojih građana. "Zato napadamo sustave strateškog oružja poput, primjerice preostalog kemijskog oružja ili projektila dugog dometa, kao i raketa, da ne bi pali u ruke ekstremista", rekao je Saar novinarima u Jeruzalemu.

Izraelske su snage već u listopadu očistile područje od mina i postavile nove barijere na granici između Golanske visoravni pod izraelskom okupacijom i demilitariziranog pojasa koji graniči sa Sirijom. Rano u nedjelju vojska je objavila da je poslala kopnene vojne snage u demilitarizirano područje, tampon-zonu od 400 četvornih kilometara koja je nastala nakon Sporazuma o razdvajanju snaga 1974. godine i pod nadzorom UN-ovih snaga za nadzor razdruživanja (UNDOF). Saar je rekao da je prisutnost vojnih trupa strogo ograničena. "U osnovi je blizu naših granica, ponekad nekoliko stotina metara, a ponekad dva do tri kilometra", rekao je. "To je vrlo ograničen i privremen korak koji smo poduzeli iz sigurnosnih razloga."

"Osuđujemo činjenicu da je Izrael ušao na sirijski teritorij i preuzeo kontrolu nad tampon-zonom", rekla je ministrica vanjskih poslova Ajman Safadi u parlamentu u Amanu. Osudila je "agresiju" koja predstavlja "kršenje međunarodnoga prava, neprihvatljivu eskalaciju i napad na suverenitet jedne arapske države".

"Kategorički odbacujemo ovu agresiju i ističemo da, kada govorimo o jedinstvu Sirije, o njezinoj teritorijalnoj cjelovitosti i koheziji, to uključuje i njezine granice s Izraelom", koja je susjedna zemlja Sirije i Jordana. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u nedjelju je, nakon svrgavanja s vlasti sirijskoga predsjednika Al-Asada objavio kako je vojsci naredio da "preuzme kontrolu" nad tampon-zonom Golana u jugozapadnoj Siriji.

Izraelska je vojska u nedjelju uvela policijski sat za stanovnike pet mjesta koja se nalaze na tom području, a riječ je o rubnim dijelovima sirijske visoravni koju je okupirao i anektirao Izrael, uz objašnjenje da je kontrola nad ovom demilitariziranom zonom preuzeta nakon Asadova svrgavanja s vlasti. Izrael je dio Golana, koji je ranije pripadao Siriji, prisvojio još u doba arapsko-izraelskog rata 1967. prije nego što je taj teritorij i anektirao 1981. godine. No pripojenje Ujedinjeni narodi ne priznaju. Godine 1974. onamo su poslane UN-ove snage da bi stvorile tampon-zonu i nadzirale primjenu prekida vatre. Sporazum sa Sirijom je "propao" nakon munjevite ofenzive pobunjenika koja je okončala pola stoljeća vladavine Asadovog klana u Siriji, rekao je Netanyahu, dodavši da Izrael "neće dopustiti nijednoj neprijateljskoj sili da se smjesti na našoj granici".

11:48 Kremlj je u ponedjeljak rekao je da je prerano reći što će biti s ruskim vojnim bazama u Siriji, dodajući da će to biti predmet razgovora s novim vlastima u Damasku. Nakon munjevitog vojnog napretka pobunjeničkog saveza predvođenog skupinom Hajat al-Tahrir al-Šam (HTS), bivšim ogrankom al Kaide, predsjednik Bašar al-Asad je pobjegao u Rusiju, čime je u pitanje dovedena budućnost dviju strateški važnih ruskih vojnih baza u Siriji. Na pitanje o njihovoj sudbini, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je rekao: "Još uvijek je prerano govoriti o tome".

"Sve je to predmet rasprave s onima koji će u Siriji biti na vlasti", kazao je Peskov, dodavši da u zemlji ima "ekstremne nestabilnosti". "Naravno, sada se čini sve što je potrebno i sve što je moguće kako bi se stupilo u kontakt s onima koji su u stanju baviti se sigurnošću. I, naravno, naša vojska također poduzima sve nužne mjere predostrožnosti", poručio je Peskov.

Rusija u sirijskoj pokrajini Latakiji ima zračnu bazu Hmeimim te pomorsku bazu Tartus na obali. Baza u Tartusu je jedini objekt za popravak i održavanje koji Rusija ima na Sredozemlju, a Moskva je Siriju koristila kao tranzitnu točku za prijevoz pripadnika svojih privatnih vojnih kompanija u Afriku i iz nje.

Peskov je potvrdio da je Asad dobio azil u Rusiju, rekavši da je odluku donio predsjednik Vladimir Putin. Novinska agencija Interfax je u ponedjeljak, citirajući višeg ruskog zakonodavca, objavila da će Rusija oštro uzvratiti budu li napadnute njezine baze u Siriji. Sigurnost ruskih vojnih baza u Siriji je u potpunosti zajamčena te nema poteškoća u tom pogledu, objavio je Interfax, pozivajući se na višeg zakonodavca.

11:40 Večernjakov analitičar Tonči Tadić u emisiji Večernjeg lista komentirao je situaciju u Siriji nakon pada predsjednika Bashara al-Assada koji je s obitelji dobio azil u Rusiji. >>OPŠIRNIJE

10:20 Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan u ponedjeljak je pozvao na "formiranje inkluzivne vlade" u Siriji, dan nakon svrgavanja s vlasti Bašara al-Asada. "Očekujemo da će međunarodni akteri, posebice Ujedinjeni narodi, pružiti ruku sirijskom narodu i podržati formiranje inkluzivne vlade”, rekao je šef turske diplomacije pred okupljenim veleposlanicima u Ankari.

"Želimo vidjeti Siriju u kojoj različite etničke i vjerske skupine žive u miru, uz inkluzivni pristup vlade", rekao je turski ministar, čija zemlja podržava pobunjeničke skupine koje su sudjelovale u munjevitoj ofenzivi protiv sirijskog režima. Fidan je dodao da želi vidjeti "novu Siriju koja će održavati dobre odnose sa susjedima i donijeti mir i stabilnost u regiju", ističući da je Turska "spremna pružiti potrebnu potporu u tom pogledu".

Fidan je kazao i da će se Turska angažirati na tomu da se sirijski migranti u Turskoj sigurno vrate svojim kućama, kao i na obnovi Sirije nakon što su pobunjenici zbacili s vlasti predsjednika Al-Asada. Turska je primila gotovo tri milijuna sirijskih izbjeglica.

10:00 Iran je otvorio izravan komunikacijski kanal s novim sirijskim vodstvom otkako je svrgnut njegov saveznik Bašar al-Asad, rekao je viši iranski dužnosnik za Reuters u ponedjeljak, što predstavlja pokušaj "sprečavanja razvoja neprijateljstva" između dviju zemalja.

Viši dužnosnik je kazao da su iranski vjerski vođe, suočeni s gubitkom važnog saveznika u Damasku i povratkom Donalda Trumpa u Bijelu kuću idućeg siječnja, otvoreni za komunikaciju s novim vođama Sirije. "Ova komunikacija je ključna za stabilizaciju veza i izbjegavanje daljnjih regionalnih napetosti", dodao je.

9:55 Francuska će podržati političku tranziciju u Siriji nakon pada Bašara al-Asada i poslat će posebnog diplomatskog izaslanika u zemlju u narednim danima, rekao je u ponedjeljak francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot.

Sirijski pobunjenici zauzeli su glavni grad Damask bez otpora u nedjelju nakon munjevitog napredovanja zbog kojeg je predsjednik Asad pobjegao u Rusiju nakon 13 godina građanskog rata i šest desetljeća autokratske vladavine njegove obitelji. Događaji u Siriji zapanjujući su poraz za Rusiju, rekao je Barrot za radio France Info, jer bi Moskva sada mogla izgubiti pristup vojnoj imovini koju ima u arapskoj zemlji.

9:45 Ukrajinci tvrde da su ranija izvješća o mogućoj pogibiji sirijskog diktatora Bašara al-Asada u zrakoplovnoj nesreći bila lažna te da je riječ o ruskoj zavjeri. Centar za stratešku komunikaciju i informacijsku sigurnost Ukrajine, prema pisanju Daily Maila, ustvrdio je na platformi X kako je Rusija ovom dezinformacijom željela prikriti trag svojeg pomaganja Asadu pri bijegu iz Sirije. >>OPŠIRNIJE

9:10 Britanija bi mogla razmotriti ukidanje statusa terorističke organizacije za Hajat al Tahrir al Šam (HTS), skupinu koja predvodi sirijski pobunjenički savez koji je pomogao svrgnuti predsjednika Bašara al-Asada, rekao je u ponedjeljak visoki britanskih dužnosnik.

"Razmotrit ćemo to. I mislim da će to djelomično ovisiti o tome što će se događati", rekao je viši ministar Pat McFadden za Sky News, na pitanje hoće li britanska vlada preispitati zabranu HTS-a. HTS, bivša podružnica al Kaide, zabranjena je organizacija u Ujedinjenom Kraljevstvu, što znači da je označena kao teroristička skupina i protuzakonito je podržavati je ili joj se pridružiti.

8:55 Kinesko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u ponedjeljak na pronalaženje "političkog rješenja" u Siriji, što je prije moguće, za ponovno uspostavljanje stabilnosti i reda, nakon što su pobunjenici zauzeli sirijsku prijestolnicu tijekom vikenda, a njezin predsjednik pobjegao u Rusiju.

Kina pozorno prati razvoj događaja u Siriji i nada se da će sve relevantne strane djelovati u skladu s temeljnim interesima sirijskog naroda, rekla je Mao Ning, glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova, na redovitoj konferenciji za novinare.

Munjeviti napredak pobunjeničkog saveza predvođenog skupinom Hajat al Tahrir al Šam (HTS), bivšim ogrankom al Kaide, označio je jednu od najvećih prekretnica za regiju u generacijama. Sjedinjene Države, Turska i Ujedinjeni narodi proglasili su HTS terorističkom skupinom. "O budućnosti i sudbini Sirije treba odlučiti sirijski narod i nadamo se da će sve relevantne strane pronaći političko rješenje za vraćanje stabilnosti i reda što je prije moguće", rekla je Mao.

8:20 U trenutku koji je označio kraj režima Bashara al-Assada, pobunjeničke snage u Siriji ušle su u Damask i zauzele njegovu predsjedničku palaču. Otkrića unutar palače zapanjila su svijet: ogromna kolekcija luksuznih automobila, uključujući Mercedes-Benz, Porsche, Audi i Ferrari, ostavljena je kao simbol režima koji je živio u izobilju dok je narod patio, piše Sky News. >>OPŠIRNIJE

6:40 Vijeće sigurnosti UN-a sastaje se u ponedjeljak na hitnoj sjednici nakon što su sirijski pobunjenici proglasili svrgavanje predsjednika Bashara al-Assada i preuzeli kontrolu nad Damaskom. Sastanak, koji je zatražila Rusija, održat će se iza zatvorenih vrata, rekli su diplomatski izvori za dpa.

Sirijci su se u nedjelju suočili s novom političkom stvarnošću nakon što su pobunjenici zauzeli glavni grad Damask, okončavši režim al-Assada, koji je pobjegao u Moskvu. Pobunjenički savez predvođen islamističkim Hayat Tahrir al-Shamom (HTS) pokrenuo je iznenadnu ofenzivu u sjeverozapadnoj Siriji krajem studenog, a zatim brzo zauzeo teritorij od pro-Asadovih snaga dok su se kretale prema Damasku.

6:30 Američki predsjednik Joe Biden pozdravio je u nedjelju pad vlasti sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, rekavši da je to "povijesnu prilika" za Sirijce, ali je upozorio i na "rizik i neizvjesnost". "Asadov režim je konačno pao", rekao je Biden u svom obraćanju u Bijeloj kući i dodao da to predstavlja "čin pravde" i "povijesnu priliku" za Sirijce.

"Ovo je trenutak povijesne prilike za Sirijce koji su dugo izloženi patnji da sagrade bolju budućnost za svoju ponosnu zemlju. Također je ovo trenutak rizika i neizvjesnosti", rekao je Biden. "Dok se svi okrećemo pitanju što će biti sljedeće, Sjedinjene Države radit će s našim partnerima i dionicima u Siriji kako bi im pomogli da iskoriste priliku za upravljanje rizikom", dodao je. On je kazao da će SAD podržavati sirijske susjede tijekom perioda tranzicije i procijeniti riječi i djela pobunjeničkih skupina.

Biden je rekao da SAD službeno ne zna gdje se nalazi Asad, ali je vidio izvješća da je pobjegao u Moskvu. Smatra da bi Asad "trebao snositi odgovornost". Ruske novinske agencije izvijestile su u nedjelju, pozivajući se na izvor iz Kremlja, da je Asad s obitelji doputovao u Moskvu i da su im ruske vlasti odobrile azil. Novinska agencija Interfax citirala je neimenovani izvor koji je rekao: "Predsjednik Sirije Assad stigao je u Moskvu. Rusija im je (njemu i njegovoj obitelji) odobrila azil iz humanitarnih razloga."

Po Bidenovim riječima, Sirija se nalazi u razdoblju rizika i neizvjesnosti, a ovo je prvi put u više godina da ni Rusija ni Iran ni Hezbolah nemaju utjecajnu ulogu u Siriji. "Godinama su glavni podupiratelji Asada bili Iran, Hezbolah i Rusija. No tijekom proteklog tjedna njihova podrška je pala jer su sve troje daleko slabiji danas nego što su bili kad sam preuzeo dužnost", rekao je Biden koji je postao predsjednik 2021. godine. Biden je rekao da su američke snage u nedjelju gađale kampove i operativce Islamske države u Siriji. Središnje zapovjedništvo SAD-a (CENTCOM) priopćilo je da su njegove snage u nedjelju izvele desetke zračnih napada na ciljeve Islamske države u središnjoj Siriji. CENTCOM je naveo u priopćenju da njegovi udari imaju za cilj osigurati da Islamska država ne iskoristi trenutnu situaciju u Siriji.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 22

Avatar Slava UA herojima!
Slava UA herojima!
07:44 09.12.2024.

ruski nacisti koji već 3 godine ubijaju svaki dan Ukrajince i razaraju im domove, sada su dobili po tamburi u Siriji pa idu cviliti UN-u kojeg ne bendaju ni 1% kada im to ne odgovara!?! tragikomedija

Avatar Moloh
Moloh
07:40 09.12.2024.

I šta će rusija i kome na tom sastanku pametovati? Izdali smo saveznika i eto, za sve je kriva Amerika 😂

RI
ribolovAC
07:48 09.12.2024.

što uopće rusija radi u VN UN-a? Ona se tamo nalazi ilegalno jer nakon raspada SSSR-a niti je Opća skupština izglasala da rusija preuzima mjesto u UN-u niti su bivše članice UN potpisale da su suglasne da to mjesto propadne rusiji!!!! sve u vezi rusije je laž i prijevara!