Nakon što je Vlada dala negativno mišljenje na izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. i predložila Hrvatskome saboru da zbog teških propusta u izvršenju zakonskih obveza smijeni sve članove Vijeća, priopćenjem je reagiralo Vijeće za elektroničke medije (VEM).
VEM navodi da je kontinuirano upozoravalo Hrvatsku radioteleviziju (HRT) na izvršenje zakonske obveze, odnosno na obvezu uvođenja i primjene alokacije indirektnih troškova proizvodnje programa. Konkretno, na odvajanje prihoda i rashoda nastalih obavljanjem javne djelatnosti od komercijalne.
Od HRT-a je u srpnju 2012. zatraženo da dostavi cjelokupnu financijsku dokumentaciju za 2010. i 2011. kako bi Vijeće za elektroničke medije moglo ispuniti svoju obvezu propisanu Zakonom o HRT-u. U Izvješću o radu za 2014. nisu navedeni održani radni sastanci s pružateljima medijskih usluga. No u vezi s HRT-om, Vijeće ističe da je na sjednici održanoj 28. siječnja 2014. zaključeno da se prije donošenja odluke o davanju prethodnog odobrenja na odluku Nadzornog odbora HRT-a na visinu mjesečne pristojbe za 2014. održi sastanak s predstavnicima rukovodećih tijela HRT-a kako bi se dobio i dodatan uvid u postupak razdvajanja sredstava sukladno Zakonu o HRT-u.
U veljači 2014. održan je sastanak nakon čega je HRT dopisom od 3. travnja 2014. dostavio hodogram potrebnih aktivnosti za uvođenje alokacije indirektnih troškova proizvodnje programa. Kako iz očitovanja HRT-a iz rujna 2015. proizlazi da se ni u 2016. neće u poslovanje uvesti ova obveza već je prolongirana na 1. siječanj 2017., Vijeće je sukladno Zakonu o HRT-u od Nadzornog odbora HRT-a zatražilo da se hitno i bez odlaganja poduzmu mjere kako bi se uvelo vođenje odvojenog računovodstva. Na osnovi zaključka donesenog na sastanku u siječnju 2016., formirana je radna skupina sastavljena od predstavnika HRT-a i AEM-a kako bi se problem riješio, navodi Vijeće.
Što se pak tiče navoda o sukobu interesa članice Vijeća za elektroničke medije Gordane Simonović, Vijeće ističe da je na prijedlog Vlade Hrvatski sabor Gordanu Simonović 2012. imenovao za članicu Upravnog vijeća HINA-e iz reda medijskih stručnjaka, a s danom 1. svibnja 2013. imenovana je za članicu Vijeća za elektroničke medije. S danom 16. prosinca 2014. Gordana Simonović razriješena je dužnosti članice Upravnog vijeća HINA-e na vlastiti zahtjev.
Vijeće napominje da na osnovi Zakona o elektroničkim medijima Vlada objavljuje javni poziv radi prikupljanja prijava kandidata za imenovanje člana Vijeća za elektroničke medije te predlaže Hrvatskom saboru njegovo imenovanje.
Pri tome Vijeće za elektroničke medije nema zakonom propisano djelovanje u vezi s imenovanjem ili razrješenjem člana Vijeća za elektroničke medije, već postupak provodi isključivo i samo zakonodavac – Ministarstvo kulture, Vlada Republike Hrvatske te Hrvatski sabor, priopćilo je Vijeće.
>>Beus Richembergh o smjeni Mirjane Rakić: Profašističke demonstracije već su to najavile
>>Hasanbegović: Ispunjeni uvjeti za razrješenje Mirjane Rakić
Svi su oni postavljeni na te funkcije da naprave što veću štetu Hrvatskoj i da promiču velikosrpsku ideju.