UVJET

Vijeće za suzbijanje korupcije: Treba pisati novi Zakon o sportu

Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Vijeće za suzbijanje korupcije: Treba pisati novi Zakon o sportu
09.06.2010.
u 16:02
Posljedica je to zaključka vijeća da nije osnovana sportska inspekcija, a sve zato što su 99 posto sportskih institucija zapravo udruge. Drugim riječima, Vijeće je doznalo da nitko u državi u praksi ne nadzire sportske udruge.
Pogledaj originalni članak

Treba pisati novi Zakon o sportu. Uvjet je to pod kojim su članovi Nacionalnog vijeća za praćenje suzbijanja korupcije dali zeleno svjetlo Izvještaju o provedbi antikorupcijskih mjera Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

Posljedica je to zaključka vijeća da nije osnovana sportska inspekcija, koja je kao cilj bila uvrštena u spomenute antirecesijske mjere, a sve zato što su 99 posto sportskih institucija zapravo udruge. Drugim riječima, Vijeće je doznalo da nitko u državi u praksi ne nadzire sportske udruge.

- Eliminacija te mjere nije dobra. Istina je da kontrole nema, ali još veći je problem budžetska raspodjela novca od kojeg svi klubovi žive. Kriteriji za raspodjelu novca postoje, ali se ne poštuju pa tko je jači dobije više novca. Tako se sustavno uništavaju mali klubovi. To je tamna rupa, taj dio ne funkcionira i država bi nešto morala učiniti - istaknuo je član Vijeća Nikola Kristić.

Krivnju za ovakvo stanje članovi Vijeća vide ponajprije u lošem Zakonu o sportu kojim su se otpisali dugovi klubova.

- I onda se rascvala grana jorgovana bez ovo "jor"- slikovito je opisala SDP-ovka Ingrid Antičević Marinović.

- Neću glasovati za ovo izvješće jer je u Saboru milijun puta, kada se donosio Zakon o sportu, rečeno da će pokriti milijardu kuna korupcije. No niste slušali i legalizirali ste javno-privatno partnerstvo u sportu na teret poreznih obveznika - istaknuo je nezavisni Dragutin Lesar.

Vijeće je izrazilo i svoje nezadovoljstvo što Filozofski i Pravni fakultet te Hrvatski studiji uz položene ispite državne mature od budućih brucoša traže da prolaze i na dodatnim provjerama sposobnosti.

- Rekli ste maturantima da neće pisati prijamne, a sada to ipak rade - ustvrdila je Antičević Marinović.

Podržala ju je i HDZ-ova Ana Lovrin koja u takvim testovima vidi korupcijsku opasnost.

- U tom dijelu ne bi trebali ostavljati prostor za sveučilišnu autonomiju - rekla je Lovrin, na što je državni tajnik u MZOŠ-u rekao kako će se taj problem riješiti novim Zakonom o visokim učilištima.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar vh1
vh1
08:42 10.06.2010.

Ovo je za ne vjerovati…… Ovolika navala naknadne pamet me tjera na povraćanje. Na stotine milijuna kuna je oprano kroz sportske udruge, Mamiće, Štimce, Kerume…..itd. uz blagoslov političkih sponzora. Ispričavam se ostalim lezilebovićima što ih nisam spomenuo. Stadioni i ostali sportski objekti se raspadaju i održavaju iz gradskih i državnog proračuna, a oni trpaju lovu u džepove i drže ruku na domoljubno srce kada svira Hrvatska himna. Muka mi je od ovih idiota…. Dajte, nemojte nas praviti budalama……….!

NI
nikkon18
20:33 09.06.2010.

ne treba pisati novi zakon o sportu, jer postojeći vrijedi za sve sportove osim jednoga. daklem, treba pisati novi zakon o nogometu u kojem bi se izrijekom zabranilo loptanje u hrvata na ovaj način, u vremenu od recimo 99 godina, jer svo zlo našeg društva ima korijene u nogometu. nevjerujete? u bilo kojem nogometnom klubu se vrte veći novci nego što grad/selo ima budžet iz kojega klub potječe. nevjerujete? e,pa sad je već i pametnome dosta!

CH
chemica
20:51 09.06.2010.

Pravna država ne funkcionira, a vladajući to uporno odbijaju priznati. Zbog EU, da im ne zamjeri. Zato svaki problem pokušavaju \"riješiti\" izmjenama zakona. Izmjena zakona o sportu, izmjena zakona o političkim strankama, izmjena zakona o nogometnim navijačima, izmjena svega i svačega. Nikako da se postojeći zakoni počnu provoditi. Birokracija nam je veća nego ikad, a inspektori koji bi trebali kontrolirati poštivanje zakona, stalno cvile da ih je PREMALO! Pogledajmo samo situaciju s građevinskom inspekcijom. Nekada je u svakoj općini sjedio građevinski inspektor. Onda su općine ukinuli. Nakon toga su odredili \"uredovno vrijeme\" inspektora po gradskim četvrtima ČAK prvog ponedjeljka u mjesecu. Danas je za cijeli grad Zagreb uredovno vrijeme DVA ponedjeljka u mjesecu i to u Vinogradskoj. Po prijavama se NE postupa, osim u slučaju osobitog \"zanimanja javnosti\", odnosno ako postoji interes \"odabrane manjine\" s plavim kovertama. Fali inspektora pa svaki rođo može napravit kuću bez građevinske dozvole. Treba izmijeniti zakon o građenju! Ups, nedavno je promijenjen. A morat ćemo jopet. To je \"jedino moguće rješenje\". Kakva god bila, Jugoslavija je bila pravna država. Ova to nije. Sramota.