Slavonski vinogradari su zabrinuti najavom kako do 2018. godine neće smjeti saditi nove nasade vinograda jer je u Bruxellesu na posljednjoj sjednici radne skupine koja se bavi pravima sadnje vinograda donešen zaključak temeljem kojega će Europskoj komisiji preporučiti daljnju zabranu sadnje novih vinograda još šest godina.
Ulaskom Hrvatske u EU ta uredba vrijedi i za naše vinogradare, ali je kod nas problem što oni koji bi trebali znati, ne znaju kolika je točno površina pod vinogradima.
Zato je uspostavljen Vinogradarski registar u koji se upisuju površine pod vinogradima, no iz raznih izvora su različiti podaci o površinama.
Pomoćnica ministra poljoprivrede, Vesna Gantner je dostavila Hrvatskoj gospodarskoj komori, Hrvatskoj poljoprivrednoj komori i županijskim Upravnim odjelima za poljoprivredu, dopis u kojemu se pozivaju vinogradari neka se upišu u Registar. Prema podacima Agencije za plaćanje u poljoprivredi, u Vinogradarski registar je upisano 20.751 hektar pod vinogradima, ali je metodom fotointerpretacije na DOF-u zabilježeno još 3.900 hektara vinograda koji nisu registrirani. Tome valja dodati još 8.000 hektara prema podacima Državnog zavoda za statistiku koji nisu u Vinogradarskom registru niti su prepoznati u ARKORD-u kao vinogradi.
- Kod nas se ne znaju točne površine pod vinogradima jer su podaci iz tri izvora. Agenciji je za potpore prijavljeno 1.676 hektara vinograda i tom broju možemo slobodno dodati još 10-tak posto neprijavljenih hektara. U katastru se vodi preko 2.000 hektara vinograda, ali to sigurno nisu točni podaci jer je netko prestao se baviti vinogradarstvom i zapustio manje ili je zasadio neku drugu kulturu, ali se te površine i dalje vode kao vinogradi. Neke površine nisu prepoznatljive na satelitskim snimcima, ali je jasno kako nisu vinogradi jer se ne vide redovi. Zato smo pozvali sve vinogradare neka se upišu u Vinogradarski registar, ako to do sada nisu učinili kako bi mogli ostvariti daljnja prava koja slijede ulaskom u EU. Površine koje nisu vinogradi, neće se nakon ulaska u EU moći naknadno upisati kao vinogradi dok god traje zabrana sadnje novih vinograda ineće se smatrati proizvodnim potencijalom Hrvatske - upozorava Andrija Matić, pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu dodajući kako će na hrvatsko i EU tržište moći stavljati svoje proizvode samo registrirani vinogradari i vinari.