Ulaganje

Vinski kralj ledenih berbi zasadio novih 20 tisuća trsova

Foto: Mladen Mandić mladen.mandic@vecernji.net
Bodren
Foto: Mladen Mandić
Bodren1
Foto: Mladen Mandić
Bodren2
28.11.2012.
u 17:34
Za podizanje ovog nasada Boris Drenški dobio je kredit od HBOR-a od 1,1 milijun kuna
Pogledaj originalni članak

Najtrofejniji i u svijetu najpoznatiji zagorski vinar Boris Drenški, vlasnik vinarije Bodren, u Rusnici je na parceli od četiri hektara završio sadnju 20 tisuća trsova chardonnaya, žutog muškata, traminca, rajnskog rizlinga, sauvignona te bijelog i sivog pinota. Cjelokupna investicija vrijedna je 1,5 milijuna kuna, a uz 400.000 kuna vlastitog novca, Drenški je dobio i kredit od HBOR-a u iznosu od 1,1 milijun kuna s tri godine besplatnog razdoblja i otplatom na devet godina uz kamatnu stopu od tri posto.

Pao mu kamen sa srca

– Već četiri godine pripremam ovaj projekt, dobio sam rok da se sadnja mora obaviti do kraja ovog mjeseca i eto, nakon mnogih neprospavanih noći, završetkom ove sadnje pao mi je veliki kamen sa srca. Sva je sreća da me poslužilo i lijepo vrijeme – rekao nam je Drenški, koji je završetkom sadnje proslavio i svoj rođendan. S dosadašnjih 7500 trsova Drenški je proizvodio oko 4000 bočica predikatnih vina od dva i pol decilitra i to isključivo onih najviše kategorije – ledenih berbi i berbi prosušenih bobica. Jedna takva bočica dostizala je cijenu i veću od 200 kuna, no sadnjom novog nasada i skorim ulaskom Hrvatske u EU nastoji i proširiti svoju ponudu. 

– U budućnosti namjeravam puniti oko 20 tisuća bočica, a uz ledenu berbu i berbu prosušenih bobica koje daju jako malo vina, proizvodit ću i nešto niže kategorije predikatnih vina jer sam svjestan da svatko baš i ne može izdvojiti 30-ak eura za bočicu, pa će za isti novac kupiti pet, šest drugih boca – kaže Drenški.

Trsove je posadio na razmaku od 60 centimetara, a razmak između redova mu je 230 centimetara. Nakon sadnje, a prije jače zime, trsove još treba i zagrnuti, a kako ga bude služilo vrijeme, investiciju će nastaviti postavljanjem pocinčanih stupova, plastificirane žice, ograđivanjem cijele parcele kako bi je zaštitio od divljači te postavljanjem zaštitnih mreža protiv tuče. U budućnosti ekološku priču nastoji proširiti i gradnjom podruma i vinarije, kušaonice vina te objektima gdje bi se moglo i prespavati.

Upisi u registar

Cijeli projekt od prvog dana i njegovu realizaciju pratio je i Nenad Kantoci iz zagorske Poljoprivredno-savjetodavne službe. 

– Svi koji još žele saditi višegodišnje nasade ili bilo što drugo moraju se upisati u Registar Agencije za plaćanje najkasnije do 15. svibnja iduće godine. Ulaskom Hrvatske u EU, mijenja se i sustav poticaja i tada će se on dijeliti isključivo po količini obrađenih površina i to s oko 300-tinjak eura po hektaru – rekao je Kantoci.    

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.