S ANITOM PO HRVATSKOJ

Virovitica: U zapećku, baš kao i cijela Slavonija

Foto: import
Virovitica: U zapećku, baš kao i cijela Slavonija
16.06.2007.
u 16:20
Pogledaj originalni članak

Tko je stvarni gradonačelnik Virovitice? Jesu li mu njegove izjave, objavljene na You Tubeu, politički štetile? Koja je vlast više učinila za Viroviticu - Račanova ili Sanaderova? To su neka od pitanja na koja su u Virovitici odgovarali ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin, predsjednik županijskog HSS-a i saborski zastupnik Željko Pecek te bivša gradonačelnica Slatine i poduzetnica Ksenija Plantak.

VL: Bili ste gradonačelnica, a sada ste poduzetnica. Gdje Vam je bolje? U politici ili izvan nje?
PLANTAK: Bolje mi je izvan politike jer je mnogo mirnije. Ne moraš čuvati leđa, a i zadovoljstvo je kad nešto stvaraš. U politici se često dogodi da netko drugi prisvoji tvoje rezultate ili završava projekte koje si osmislio.

VL: Vi niste samo poduzetnica nego spašavate i kulturnu baštinu?
PLANTAK: Točno. Taj projekt (obnove pustara) ima i socijalnu dimenziju kako bi se oporavilo selo koje je nepravedno zapostavljeno. Problem je što Vlada najmanje ulaže u Slavoniju kao regiju (od infrastrukture do projekata). Bojim se da je mnogo toga nepovratno uništeno, a mnoga su sela poluprazna.

VL: Bili ste ministar u Račanovoj vladi. Jeste li tada pokušavali lobirati za Slavoniju i Virovitičko-podravsku županiju?
PECEK: Tadašnja je vlada distribuirala četiri i pol milijarde kuna poduzetničkih kredita za malo i srednje poduzetništvo, a ova Vlada otprilike četiri milijarde kuna. Bili smo uspješniji, iako su oni naslijedili naš projekt. Pokrenuli smo kreditnu liniju za turizam na kontinentu. Uvjeren sam kako ovo područje ima šansu jer samo je pet posto u ukupnom turizmu zastupljen kontinentalni turizam i tu vidim prostor za djelovanje.

VL: Znači, smatrate da nije dovoljan samo turizam na priobalju?
PECEK: Upravo tako. Kad pogledate Italiju, koja je također pomorska zemlja, udio kontinentalnog turizima u ukupnoj turističkoj ponudi viši je od 30 posto. Da bismo to uspjeli, moramo kreirati turistički proizvod, ali činjenica je da ne znamo prodati kvalitetnu hranu. Turizam mora biti zadužen za brandiranje hrvatske hrane. Domaća se hrana mora naći na turističkom stolu. Zato poticaje treba davati proizvođačima hrane.

VL: Jeste li kao gradonačelnik Virovitice, i to dvaput, uspjeli ostvariti neke projekte važne za grad?
KIRIN: Kao gradonačelnik nisam počeo od nule. Grad smo koji ima kazalište, glazbenu školu, sportske dvorane te klubove: košarkaški, karate te nogometni. Već su postojali programi u školstvu, turizmu i komunalnoj infrastrukturi, iako nisam imao potporu SDP-ove vlasti na državnoj razini. Sredili smo mnogo toga, ali nisam sretan što se moramo u 21. stoljeću baviti komunalnom infrastrukturom. Moramo napraviti projekte i tako pomoći sami sebi, a ne stalno biti gnjevni na druge.

Cijelu reportažu pročitajte u tiskanom izdanju "Večernjeg lista".

Pogledajte na vecernji.hr