Iako od ožujka otok Vir poput cijele Hrvatske živi s činjenicom svojevrsne izolacije te u okolnostima pandemije i krize uzrokovane koronavirusom, komunalni radovi na otoku nisu stali. Vir se sezonski uređuje, postavlja se nova javna rasvjeta u naseljima koja još nemaju rasvjetu, dok se najveći virski infrastrukturni projekt – gradnja cjelokupnog sustava vodovodne i kanalizacijske mreže – trenutno realizira u naselju Prezida. Kada radovi na vodovodnoj i kanalizacijskoj mreži u naselju Prezida budu gotovi u svim svojim fazama izvođenja, a riječ je o projektu vrijednom 43 milijuna kuna, oko 35 posto otoka Vira bit će spojeno na virski sustav vode i odvodnje. Time će najveći infrastrukturni virski projekt, ujedno i jedan od značajnijih u Hrvatskoj, ući u sljedeću i konačnu fazu koja uključuje radove na svim preostalim dijelovima otoka koji još nemaju vodovodnu i kanalizacijsku mrežu. Općinsko komunalno poduzeće Vodovod Vir za taj je infrastrukturni zahvat izradilo sve idejne projekte, ishodilo sve potrebne lokacijske dozvole te napravilo sve glavne projekte uz dobivanje većeg dijela građevinskih dozvola. Za onaj dio projekta koji nema građevinsku dozvolu, još su od ranije predani zahtjevi, pa se u skoro vrijeme očekuje njihovo konačno dobivanje.
Pripremljen je EU aplikacijski paket
- U siječnju smo završili sa izradom svih glavnih projekata, tako da smo predali zahtjev za dobivanjem svih građevinskih dozvola. Napravili smo i studiju izvodljivosti te pripremili kompletan aplikacijski paket za prijavu projekta za financiranje gradnje iz EU fondova. Svi su dokumenti spremni za proceduru prema Ministarstvu zaštite okoliša i energetike - kaže direktor tvrtke Vodovod Vir Hrvoje Bašić. Ministarstvo će u sljedećem potezu obići teren, odnosno izvršiti nadzor projekta, nakon čega svi papiri i dokumenti odlaze na odobrenje u Bruxelles, odnosno EU agenciji JASPERS (Joint Assistance in Supporting Projects in European Regions) kao posljednjoj instanci. U sljedećim koracima, po očekivanom odobrenju JASPERS-a, pripremat će se ugovori o sufinanciranju te provesti natječaj za odabir izvođača radova na projektu. Iako su svi ovi koraci realni i opipljivi, zahtijevat će zbog procedure određeno vrijeme.
- Kada počnemo s posljednjom fazom, odnosno rješavanjem spajanja cjelokupnog preostalog dijela otoka na vodovodnu i kanalizacijsku mrežu, radovi će biti sveobuhvatni s izrazito oštrim rokovima. To znači kako ćemo u relativno kratkom vremenu morati napraviti golemi posao - govori direktor Bašić.
Procijenjena vrijednost cjelokupnog projekta iznosi 930 milijuna kuna uključujući PDV, od čega najveći dio otpada na samu izgradnju kompletnog sustava vode i odvodnje. Kako je riječ o procijenjenim troškovima, precizna vrijednost projekta znat će se tek nakon procesa javnih nabava. Općina Vir će u tom troškovniku projekta sudjelovati s 9,4 posto, Hrvatske vode i resorno ministarstvo s 20,6 posto, a Europska unija s 70 posto. Ovo je zapravo omjer participiranja u sredstvima u financijskom trokutu između EU-a, ministarstva RH i jedinica lokalne samouprave, koji vrijedi za projekt susjedne aglomeracije Nin-Privlaka-Vrsi, koji također vodi tvrtka Vodovod Vir, no nije riječ o definitivnom odnosu. Nakon 2023. godine ulazi se u novo programsko razdoblje koje će donijeti neke nove uvjete financiranja.
Poduzeće raslo od 20 tisuća do 150 milijuna kuna
Iako su dobar dio posla na projektu dosad odradila razna resorna ministarstva te državna tvrtka Hrvatske vode, najvećim dijelom virski je projekt operativno bio oslonjen na financijsku moć Općine Vir, tvrtku Vodovod Vir sa 17 djelatnika, potom na zadarsku Vodoinstalaciju kao izvođača radova i doprinos zadarskog Vodovoda koji je izgradnjom zapadnog magistralnog cjevovoda stvorio preduvjete za gradnju mreže na Viru. No najveći posao izgradnje virskog sustava vode i odvodnje u dosadašnje tri faze s više od 2.600 izvedenih priključaka, odradili su Općina Vir i njezino komunalno poduzeće Vodovod Vir.
- Investirati ogroman novac u desetak godina te podignuti tvrtku s 20 tisuća kuna temeljnog kapitala na razinu tvrtke koja danas ima 150 milijuna kuna u dugotrajnoj imovini, odnosno u napravljenoj infrastrukturi bez mehanizacije, mislim da je zaista velika stvar. Moram biti ponosan na takav posao - kaže direktor Bašić.
Kako je investicijski posao virsko općinsko poduzeće već izradilo za susjednu aglomeraciju Nin-Vrsi-Privlaka, očekuje se kako će i virska vodovodna i kanalizacijska mreža nakon pregleda dokumentacije dobiti zeleno svjetlo. Tako će se u konačnici dosadašnje brojke vode i kanalizacije na otoku povećati za dodatnih 134 kilometra kanalizacijskog i 126 kilometara vodovodnog cjevovoda, 16 crpnih stanica raspoređenih po cijelom otoku, uređaj za pročišćavanje, dva hidrobloka te podmorski ispust dužine 1.922 metara.
Sve su lijepo napisali o Viru samo je neki direktor Vodovoda Vir zaboravio reći da su vikendaši a za mještane ne znam platili nešto malo manje od 10000 kn za priljučke na vodu i kanalizaciju. Na par tisuća priključaka jako mala lova. A oni se hvale sve su oni!!!!