Dio proizvodnje u Pamučnoj industriji pokrenuli smo prije deset dana. Novi radnici, njih 72, proizvode tekstilni asortiman VIS-a iz Varaždina, od proizvoda za ugostiteljstvo do košulja za MUP. No, najviše posla imaju mehaničari, proizvodni tehnolozi i inženjeri, koji pokušavaju osposobiti strojeve, od kojih neki nisu radili čak 10 godina – kazao je Željko Pavlek, glasnogovornik grupacije T7, u čijem je vlasništvu i varaždinski VIS, koji je za 30,8 milijuna kuna kupio dugorešku tvornicu. Proizvodnja je u tvornici u stečaju stala potkraj 2008., pa je, iako su strojevi koji su stali bili zaštićeni, ‘'zub vremena'’ učinio svoje.
Čišćenje strojeva
Zato danas najviše posla u krugu tvornice imaju majstori, i to sa strojevima u predionici - veliki su, stari i imaju tisuće dijelova koje treba pregledati i očistiti.
– Osim toga, dio strojeva pokušat ćemo prilagoditi novim tehnologijama, pa je naša procjena da ćemo morati uložiti više od 10 milijuna kuna u postrojenja da bismo modernizirali proizvodnju – kazao je Željko Pavlek.
Do kraja godine VIS će u Dugoj Resi zaposliti još 50 radnika, a procjena je glasnogovornika da bi u Pamučnoj, ako realiziraju sve planove i ‘'osvoje'’ tržište, moglo raditi 500 ljudi.
Zaštićeni spomenik
– Čeka nas još puno posla, iako je pokretanje proizvodnje u svim pogonima najvažniji cilj i želimo ga ostvariti što prije, Pamučna nam donosi i puno obveza; riječ je o zaštićenom kulturnom objektu, a blizina rijeke obvezuje nas na posebnu, ekološki prihvatljivu proizvodnju, koju ćemo primijeniti – objasnio je Željko Pavlek.