– Mi smo napravili sve što smo trebali. Projekti su gotovi, imamo spremnu većinu opreme za postrojenja za mehaničko-biološku obradu smeća (MBO). Ali grad nam mora osigurati svu komunalnu infrastrukturu, plin, struju... Nadam se, iako ne ovisi o nama, da bismo do kraja godine mogli obaviti veliku većinu radova – kaže Željko Pavlek, glasnogovornik T7 grupe, u čijem je sastavu Vis, nositelj projekta varaždinskog postrojenja za MBO, koje će se graditi pokraj Kućana Gornjeg.
Početkom godine Vis je zaprijetio da će raskinuti ugovor jer je grad kasnio s uplatom avansa. – Nema razloga za raskid. Imali smo sastanak s predstavnicima grada i dogovorili se o pripremnim radovima – kaže danas Pavlek.
U priču se uključio Goran Habuš, predsjednik oporbenog HNS-a. Pogon je, kaže, prema ugovoru morao proraditi 30. travnja.
– Pitam se i što će biti sa 33 milijuna kuna koja je dodijelio Fond za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša? Hoće li se zbog toga sniziti cijena obrade, 167 eura po toni smeća, koja će pasti na teret Varaždinaca, ili će sve biti potrošeno za gradnju infrastrukture pogona? – upozorava Habuš.
No gradonačelnik Ivan Čehok oštro mu je odvratio da Fond ne plaća ni infrastrukturu ni Visove strojeve, nego zbrinjavanje brda baliranog smeća u Brezju.
– Što se tiče kašnjenja, pola godine se zavuklo jer smo čekali Fond. A i užasno je teško raditi uz takvo dahtanje za vratom, jer ste nas, kako ste i najavili, prijavili svim mogućim inspekcijama i tijelima. Neka oni rade svoj posao, ali otežali ste nam. Nastavljamo s projektom MBO-a i bit će gotov do kraja godine – kaže Čehok.
Dodaje da grad nije odustao ni od projekta Biotehnološkog parka, koji bi se ostvario u blizini bala te budućeg pogona za njihovu obradu.
– Projekt je zapeo, naravno, zbog brda smeća i moći će se nastaviti kad ga maknemo, tj. obradimo. Smetali su i dalekovodi pa se čekalo da država prenese dio zemljišta u naše vlasništvo. Uglavnom, pregovaramo s nositeljima projekta da se potpiše novi ugovor i dalje podržavamo Biotehnološki park – kaže Čehok.