Gospodarstvo

Više od 1000 radnika strahuje za posao u blokiranim tvrtkama

Foto: 'Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL'
Više od 1000 radnika strahuje za posao u blokiranim tvrtkama
26.01.2011.
u 21:01
- S prosječnom plaćom od 3567 kuna Međimurska županija nalazi se na donjem dijelu ljestvice hrvatskih županija, na 16. mjestu - kaže Rajko Šarić, predsjednik Gospodarskog vijeća
Pogledaj originalni članak

Čak 737 međimurskih tvrtki ima blokirane račune zbog gotovo 300 milijuna kuna nepodmirenih obveza! Najveći dio neplaćenih računa odnosi se na poreze, a šest milijuna kuna poslodavci duguju državi za doprinose za svoje radnike. Broj insolventnih tvrtki povećan je za čak 32 posto. Podaci su to za prvih devet mjeseci prošle godine, a može se samo pretpostaviti da je u međuvremenu, u posljednja tri mjeseca, broj tvrtki s problemima u poslovanju još i veći. U tvrtkama s blokiranim računima radilo je u tom razdoblju 1200 ljudi. Njih 750 radilo je ili radi u tvrtkama čiji su računi blokirani dulje od godinu dana! Takvih tvrtki s blokadom duljom od 360 dana ima i najviše, čak 523. Među njima su i tvrtke koje su u međuvremenu završile u stečaju. No, prema nekim neslužbenim procjenama, tisuću radnika još čeka hoće li ostati bez radnog mjesta jer poslodavac dulje vrijeme ne može plaćati poreze i doprinose.

- S prosječnom plaćom od 3567 kuna Međimurska županija nalazi se na donjem dijelu ljestvice hrvatskih županija, na šesnaestom mjestu - kaže Rajko Šarić, predsjednik Gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Čakovec.

Najveće plaće su u opskrbi električnom energijom, a najmanje u uslužnim djelatnostima. Male tvrtke radnicima daju 900 kuna manje plaće nego velike tvrtke. Pozitivne rezultate u poslovanju zabilježio je najveći broj djelatnosti, gotovo svi osim tvrtki koje se bave pružanjem smještaja te pripremom i posluživanjem hrane, građevinarske tvrtke i osiguravajuće kuće. Međimurske tvrtke ostvarile su u tih devet mjeseci sedam milijardi kuna prihoda. Daleko najveće prihode imala je prerađivačka industrija, u kojoj radi polovica svih zaposlenih u Međimurju, s oko 3,5 milijardi kuna, a slijedi trgovina sa 1,5 milijardi.

Dobra je vijest da je izvoz međimurskih tvrtki povećan za 10 posto, a uvoz je smanjen za gotovo jedan posto. Ti podaci daju određenu dozu optimizma. Najviše se izvozi u Njemačku, u koju ode isto toliko robe koliko se izveze u Italiju i Austriju zajedno, a iz tih zemalja se i najviše uvozi. Zanimljivo je da su međimurski gospodarstvenici u Ujedinjene Arapske Emirate izvezli robu vrijednu 4,6 milijuna dolara, čime se ta bogata država popela na 11. mjesto zemalja u koje se najviše izvozilo.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.