Sukobi između džihadističkih skupina i sirijske vojske uz potporu njihovih saveznika ponovno su eskalirali, otvarajući novo poglavlje u višegodišnjem sirijskom ratu. Akcija nazvana "Bitka za odvraćanje agresije" usmjerena je na presijecanje ključnih prometnih pravaca i pokušaj obnove granica "zona deeskalacije", definiranih 2019. godine u sporazumima između Rusije, Irana i Turske. Prema izvorima bliskim džihadističkim frakcijama, njihove snage ostvarile su značajne dobitke, uključujući kontrolu nad desecima gradova i sela te ulazak u neke četvrti Aleppa.
Međutim, izvor iz sirijske vojske za Večernji list kazao je da je sirijska vojska uz potporu svojih saveznika uspjela osujetiti dio ofenzive, lansirajući protunapade kako bi povratila izgubljene pozicije. Posebnu pažnju privukli su konvoji naoružanih skupina koji su, prema izvješćima, ušli iz pravca Turske kroz prijelaz Bab al-Salama. Konvoji su se rasporedili na više bojišnica, uključujući zapadni Aleppo, južni Idlib i područja nasuprot gradovima poput Tal Rifata. Sirijski zrakoplovi i ruski bombarderi pokrenuli su intenzivne napade na ta područja, nastojeći oslabiti logističku podršku džihadista.
Turska, koja ima dugoročnu strategiju za osiguranje svojih interesa u Siriji, igra ključnu ulogu u trenutnoj eskalaciji. Ankara koristi džihadističke skupine kao alat za otvaranje novih frontova, osobito u blizini kurdskih područja pod kontrolom Sirijskih demokratskih snaga (SDF). Područje oko Manbija i sjevernog Aleppa ključno je za turske planove sprječavanja jačanja kurdskog utjecaja uz granicu.
S druge strane, Iran i Rusija, glavni saveznici režima Bashara al-Assada, imaju vlastite prioritete. Rusija, koja se suočava s izazovima rata u Ukrajini, nastoji zadržati strateške vojne baze u Siriji i spriječiti daljnje slabljenje Assadove vlasti. Iran, s druge strane, koristi Siriju za jačanje svoje mreže milicija i širenje utjecaja u regiji, no suočen je s gubitkom visokih vojnih kadrova, poput brigadnog generala Kiumartha Pourhashemija, čije je ubojstvo u Aleppu izazvalo osude Teherana. Borbe u Idlibu i Alepu rezultirale su velikim brojem žrtava. Prema izvješćima, u sukobima je dosad poginulo više od 300 ljudi.
FOTO Rusko ministarstvo objavilo fotografije: Ukrajinci napadaju raketama ATACMS
Znači, i ovdje NATO "sređuje stvari" što bi rekla bivša premijerka Truss, jer ako se ne varam Turska je članica NATOa, a NATO se uopće nije oglasio. Zanimljivo je da ove džihadiste nitko ne poddržava, a naoružani do zuba najmodernijim oružjima. Spominju se i "izvori bliski džihadističkim frakcijama", tko su ti izvori? Imaju sve kao da su država, a nisu. Za Hamas i Hezbollah znamo tko ih podržava, a tko podžava ove? Čiji su ovo puleni?