Trgovanje ljudima oblik je modernog ropstva koji obuhvaća zloupotrebu ljudskih bića te kršenje osnovnih ljudskih prava radi stjecanja materijalne koristi. Svrstava se među tri najprofitabilnije kriminalne djelatnosti, a prema procjenama diljem svijeta više je od četiri milijuna djece, žena i muškaraca prisiljeno na prostituciju, prisilni rad po kućanstvima, rad na poljima, prosjačenje, sklapanja braka ili kriminal, istaknuli su volonteri i ravnateljica Crvenog križa Novog Vinodolskog Vesna Đujić i svojim sugrađanima podijelili brošure i letke na temu trgovanja ljudima.
Europska je komisija 2007. godine 18. listopada proglasila Europskim danom suzbijanja trgovine ljudima procijenivši to važnim korakom u prevenciji i borbi protiv toga zla, ujedno i vidom podizanja svijesti javnosti o jednome od najtežih oblika kršenja ljudskih prava. Na tom tragu Hrvatski Crveni križ, Crveni krst Srbije i Crveni krst Crne Gore na sastanku Europske mreže društava CK u rujnu u Trogiru zajedno su osmislili akciju obilježavanja 18. listopada u isto vrijeme i na isti način.
Uz novljanski Crveni križ u akciju su se u Hrvatskoj uključila društva Crvenog križa Darde, Krapine, Krka, Lošinja, Ogulina, Opatije, Osijeka, Rijeke, Siska, Splita, Vinkovaca i Zagreba. Osim volontera koji su riječju i brošurama svojim sugrađanima dali odgovore na pitanja što je trgovanje ljudima, zbog čega se trguje ljudima, tko su trgovci ljudima i njihove žrtve te kako se zaštititi, na problem trgovanja ljudima pozornost prolaznika bila je skrenuta i prigodno maskiranim lutkama koje su simbolizirale žrtve.