Ministarstvo zdravstva zatražilo je očitovanje zdravstvenih ustanova kontaktiranih od strane pacijentice te ovisno o utvrđenim saznanjima odlučiti će se o potrebi poduzimanja mogućih daljnjih aktivnosti iz nadležnosti zdravstvene inspekcije.
Inspekcija je zbog sličnog slučaja prošle godine izašla u KBC Rijeka, ali su utvrdili da nikakvih propusta nije bilo. I tada su supružnicima savjetovali da odu u Sloveniju iako hrvatski zakon predviđa prekid trudnoće i nakon 10. tjedna u slučaju teških malformacija ploda nespojivih sa životom.
Dijagnoza je u tom slučaju bila hidrocefalus, spina bifida i rečeno je da dijete nema šanse preživjeti te da će za život trudnice biti jako opasno ako takvo dijete rodi. Zahvat koji nisu učinili u Rijeci učinili su u Zagrebu, a ministar Beroš potom je ovlastio KBC Zagreb da osnuje drugostupanjsku komisiju koja, prema članku 13. i 24. Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, odlučuje o prigovoru protiv prvostupanjske komisije zdravstvene ustanove o zahtjevu za prekid trudnoće.
Ta drugostupanjska komisija trenutno odlučuje o zahtjevu Mirele Čavajde. Ministarstvo podsjeća da svaka žena ima pravo na prekid trudnoće ukoliko su se stekli navedeni medicinski uvjeti te skreće pozornost svim zdravstvenim ustanovama da pravovremeno i točno informiraju pacijentice o njihovim pravima i mogućnostima koje mogu ostvariti u Hrvatskoj.
Od 359 ginekologa u Hrvatskoj, 164 ih obavlja pobačaje na zahtjev pacijentice dok se 195 priziva na savjest. U slučaju većeg broja liječnika s prizivom savjesti, svaka bolnica ima ugovor o obavljanju prekida trudnoće na zahtjev s izvanbolničkim ginekologom ili u funkcionalnoj integraciji s drugom bolnicom- To je standardna procedura koja se provodi i u slučaju ostalih insuficijentnih djelatnosti i usluga, podsjećaju u MIZ-u.
Zanimljivo. Baš sada afera s pobačajem i prizivom savjesti kada se pojavila afera o preplaćenim uređajima.