Nova korporativna struktura

Vjerovnici Agrokora idući će tjedan odlučiti kad će početi raditi novi koncern

Foto: Borna Filic/PIXSELL
Peruško
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
08.02.2019.
u 08:32
Ključno je brzo refinancirati roll-up aranžman jer će već početkom travnja kamate premašiti 10% i trošak će se popeti iznad 200 milijuna kuna.
Pogledaj originalni članak

Idući tjedan trebao bi se održati sastanak Privremenog vjerovničkog vijeća Agrokora na kojem će biti odlučeno o datumu početka rada novog Agrokora i svih zrcalnih kompanija.

Nova korporativna struktura trebala bi početi raditi tijekom ožujka, ali vjerovnici tek trebaju odrediti datum. Izuzetno je to bitno jer tek s danom početka rada novog koncerna počet će i ozbiljni pregovori o refinanciranju roll-up aranžmana vrijednog milijardu eura.

Trenutačno nema konkretnih dogovora u kontekstu izmjene dokumentacije ni konkretnih ponuda, ali se ipak razgovara s potencijalnim interesentima među kojima je i američki investicijski fond HPS Investments.

Podsjetimo, ključno je brzo refinancirati taj aranžman budući da svaki dan kamate na dug rastu pa će već početkom travnja premašiti 10 posto, uz obveznu naknadu kreditorima u vrijednosti od jedan posto koju će Agrokor već treći put od prošle godine podmiriti pa se tako troškovi kreditiranja samo kroz kamatu penju iznad 200 milijuna kuna.

– Agrokor radi na završetku svih radnji potrebnih za implementaciju nagodbe. Uskoro će biti objavljen datum početka implementacije nagodbe i rada nove grupe, a nakon toga bit će refinanciran SPFA. Drugih komentara o toj temi Agrokor nema – rekli su s koncernu. Iako se pojavila informacija da bi HPS fond mogao biti zainteresiran za preuzimanje udjela u novom koncernu, saznajemo da se dosad o tome, barem u krugu najvećih vjerovnika, nije razgovaralo.

Ipak, poruke predstavnika ruskog Sberbanka o mogućnosti pronalaženja ulagača koji bi bio spreman za refinanciranje i preuzimanje udjela ruske državne banke i navodna zainteresiranost za to HPS-a poklapaju se, međutim upućeniji tvrde da je priča daleko od realizacije ili dogovora.

HPS Investments je prije dvije godine uložio u slovenski lanac trgovina Merkur, a kako se u Sloveniji vodi velika debata o vraćanju Mercatora u slovenske ruke, vjeruje se da su američki ulagači razgovarali o potencijalnoj zainteresiranosti za Mercator.

Da želi izvući Mercator iz Agrokorova zagrljaja poručio je i slovenski ministar Zdravko Počivalšek ističući prije nekoliko dana da se koncern Agrokor pokazao kao loš vlasnik. Zato se vjeruje da je priča o američkom fondu plasirana iz Slovenije te da je na “dugom štapu”.

Sberbank je nekoliko puta najavio da će prodati svoj udjel u Agrokoru, ali ne sada niti po niskoj cijeni, već u trenutku kada za njega bude mogao postići dobru cijenu. Podsjetimo, Sberbank je Agrokoru posudio 1,1 milijardu eura i nada se da će prodajom vratiti veći dio uloženog.

Fabris Peruško 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

AN
antonelić
09:35 08.02.2019.

možda si ti jurajurić u pravu ali mi ipak živimo u zemlji obrnutih piramida ... kod nas se bankrot jednog subjekta ne smatra bankrotom već velikim uspjehom hrske vlade ... borgovi savjetnici uzmu "legalno" 600 milijuna kuna pa onaj koji im je to omogućio kaže " neka vrate " ... hrabriji neovisni pravnici tvrde da je lex agrokor neustavan , podižu i tužbe protiv peruška , a vlada tvrdi da samo spašava sezonu , opegeove , dobavljače , bedepe , pedeve itd,itd ... jadni narod kopa po kontejnerima , a premijer kaže da smo bolji od afričkih država ...

JU
jurajuric118
09:13 08.02.2019.

največi problem naših, a očito i stranih "privčenih menađera" je da oni ne kuže razliku između prihoda i dobiti. evo škole ekonomije jedan na jedan. imaš prihod imaš rashod i imaš dobit. prihod je ono kaj prodaš, rashod ono kaj imaš za poplatiti i dobit koja ostaje kao dodana vrijednost. ta dobit se reinvestira u rast. svi drugi poslovni modeli završe, kak bi to rekli naši susjedi srbi, na "đubrištu historije". znači poslovati na način trošiti i prihod i dobit i još se zadužiti funkcionira tak dugo dok "mesar ne dojde na naplatu". što si veči to ide duže, ali na kraju ishod je isti, samo s većim dugom.