Hrvatska će do 18. veljače, kad istječe rok, iskoristiti pravo žalbe Velikom vijeću Europskog suda za ljudska prava u slučaju Madine (6), afganistanske djevojčice koja je poginula pod naletom vlaka kad je s obitelji (muškarac, dvije žene i 11 djece) prelazila granicu sa Srbijom. Sedmeročlano vijeće ESLJP-a Hrvatsku je zbog kršenja više prava migrantske obitelji osudilo na plaćanje 40.000 eura odštete i 16.700 eura troškova postupka.
ESLJP je utvrdio da je istraga smrti djevojčice bila neučinkovita, da smještaj u prihvatnom centru u Tovarniku nije bio adekvatan za djecu, da je došlo do kršenja zabrane kolektivnog protjerivanja majke i petero djece, kršenja prava na sigurnost i slobodu te prava na predstavku cijele obitelji. Kriminalistička istraga naših tijela utvrdila je da afganistanska obitelj nije ušla u Hrvatsku, da nije kontaktirala s hrvatskim policajcima i tražila azil pa da se stoga smrt malene Madine ne može povezati s postupanjem naših policajaca. Ni većina naših ustavnih sudaca nije uočila kršenje ustavnih prava, dok su troje sudaca, Andrej Abramović, Lovorka Kušan i dr. sc. Goran Selanec, prigovarali da je istraga bila izrazito formalna i na njihov stav pozvali su se i suci među kojima je bila i naša sutkinja Ksenija Turković.
I odluka ESLJP-a nije bila jednoglasna, jer je poljski sudac Krzysztof Wojtyczek izrazio neslaganje s većinom oko smještaja djece u Tovarniku, koji je po njemu bio zadovoljavajući. Većina je sudaca prigovorila zbog rešetaka na prozorima, prisutnosti uniformiranih policajaca i predugog smještaja u "pritvorskim" uvjetima. Wojtyczek smatra da je važna zaštita djece, ali i da pristup većine potiče instrumentalizaciju djece među migrantima kao sredstva za dobivanje boljeg tretmana.
Može se pretpostaviti da će naša Vlada ponovno inzistirati da nisu dirali u pravo migranata na pravnu pomoć i zaštitu njihovih prava. Istraga valjanosti punomoći koju su potpisali hrvatskoj odvjetnici bila je zakonita i opravdana. A pristup nevladinim organizacijama u prihvatnom centru mora se omogućiti samo u slučaju kad tražitelje azila očekuje prisilno udaljenje ili deportacija, što ovdje nije bio slučaj.
Imam samo jedno pitanje: Gdje su bili roditelji kad je malena poginula?