sjednica vlade

Plenković: Pandemija ne jenjava. Sutra će Stožer detaljnije govoriti o mjerama

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: 48. sjednica Vlade RH održana u NSK
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Plenković pozvao na oprez, hrvatski modelje bez lockdowna i policijskog sata
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: 48. sjednica Vlade RH održana u NSK
25.03.2021.
u 11:42
Država će u travnju nastaviti s potpornim mjerama za gospodarstvo zbog utjecaja pandemije koronavirusa na poslovanje, a nastavit će se i nadoknada računa za struju građanima na potresom stradalim područjima i nenaplata cestarine na autocesti Zagreb – Sisak
Pogledaj originalni članak

Na današnjoj sjednici Vlade ministri su dobili informacije o aktualnom stanju vezanom za koronavirus i vezanom za potres. 

"Imamo ubrzanje širenja zaraze, pandemija ne jenjava i ta situacija zahtjeva veliki stupanj opreza i pridržavanje mjera", kazao je predsjednik Vlade Andrej Plenković na početku sjednice Vlade. "Sutra će Stožer detaljnije govoriti o mjerama, posebno o održavanju školske nastave. U otprilike 10-ak županija prešlo se ili se prelazi na model C, odnosno na online nastavu", dodao je.

"Vlada je odlučila prihvatiti zaključak da se nastavi s mjerama za travanj, 4000 kuna, skraćeno radno vrijeme, fiksni troškovi", dodao je premijer. Nastavljamo s najuspješnijom mjerom do sada, za koju smo izdvojili 10 milijardi kuna i ona se odnosila na oko 120.000 poslodavaca i 680.000 radnika koji su zahvaljujući mjeri Vlade dobivali plaću u proteklih godinu dana", kazao je Plenković.

Ta činjenica dovela je do toga da bismo do kraja ožujka trebali imati veći broj osiguranika nego što je to bilo prošle godine u ožujku. Dodao je i da vrlo dobro idu i uplate za doprinose, prema podacima Ministarstva financija."Pokazali smo kako je država stala iza svojih građana, poslodavaca, gospodarstvenika, ali ono što je najvažnije – iza radnika i njihovih obitelji", naglasio je premijer.

"Zbog situacije na Banovini nastavit ćemo i s mjerom otpisa potraživanja i naknade za električnom energijom na potresom pogođenim područjima. To je važna mjera. HAC nastavlja s mjerom nenaplaćivanja cestarine na autocesti Zagreb-Sisak", rekao je. "Obilježili smo i prvu godišnjicu od potresa u Zagrebu brojnim aktivnostima", kazao je. 

"Danas je Europsko vijeće, glavne teme su borba protiv COVID-19, distribucija cjepiva, kontrola... a govorit će se i o Sredozemlju, Turskoj. Izrazito je mnogo tema", kazao je premijer. 

Dotaknuo se izvješća agencije Standard & Poor's koja je zadržala kreditni rejting Hrvatske na investicijskoj razini uz zadržavanje stabilnih izgleda. "To se uvelike podudara s našim procjenama, ali i s procjenama EK", kazao je Plenković. 

Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je o koronavirusu. Beroš je rekao da je u svijetu broj slučajeva premašio 125 milijuna.

Stiglo 113 uzorka kod kojih je potvrđena britanska varijanta

"Na sekvenciranje je poslano 2162 uzorka. Od 161 sekvenciranih u proteklih tjedan dana 113 uzoraka je britanska varijanta koja sada čini 70 posto ukupnog broja sekvenciranih uzoraka. Do sada je Hrvatskoj isporučeno 514.830 doza cjepiva", kazao je Beroš.

HALMED je zaprimio 2019 prijava na sumnju na nuspojave. HZJZ je revidirao popis zemalja za koje se primjenjuju posebne epidemiološke mjere – Južna Afrika, Brazil i Zanzibar.

"Nacionalni Stožer donio je četiri odluke na prijedlog županijskih Stožera kojima se pooštravaju postojeće mjere. To su županijski Stožeri Primorsko-goranske županije, Karlovačke županije, Zagrebačke županije, a također i Dubrovačko-neretvanske županije", izvijestio je na Vladi ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. 

Strože mjere u Dubrovačko-neretvanskoj županiji

"Mjere se odnose na ograničenje broja ljudi na okupljanjima te obustavu rada ugostiteljskih objekata, osim hotela, kampova, studentskih i učeničkih domova, a ostavlja se mogućnost dostave hrane'', kazao je Božinović. Provedeno je 18.802 nadzora, utvrđeno je 183 nepravilnosti, dodao je ministar.

Ministar se na kraju sjednice Vlade ispričao ako su ga novinari krivo shvatili dok je objašnjavao. Stoga je pojasnio da se ta mjera odnosi samo na Dubrovačko-neretvansku županije, ali ne i na ostale tri. "Ne zatvaramo kafiće u četiri županije, već samo u jednoj. Oprostite ako nisam bio jasan", kazao je Božinović.

Podsjetimo, država će u travnju nastaviti s potpornim mjerama za gospodarstvo zbog utjecaja pandemije koronavirusa na poslovanje, a nastavit će se i nadoknada računa za struju građanima na potresom stradalim područjima, kao i nenaplata cestarine na autocesti Zagreb – Sisak, najavio je u srijedu premijer Andrej Plenković.

Premijer je na konferenciji za novinare nakon užeg kabineta Vlade rekao da će Vlada zadužiti Hrvatski zavod za zapošljavanje da nastavi s mjerama za očuvanje radnih mjesta i tijekom travnja. 

"Mjera od 4000 kuna nastavit će se i za travanj za sve gospodarske subjekte koji su prema kriterijima u mogućnosti tražiti tu vrstu podrške", rekao je Plenković.

Dodao je će Vlada nastaviti i s nadoknadom fiksnih troškova za one kojima je zbog mjera ograničenja uvedenih zbog borbe s COVID-19 poslovna aktivnost onemogućena na način kako je to bilo prije.

Video: Cijepili su se Plenković, Beroš i Jandroković AstraZenecom

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 20

NE
nebitnoime
11:04 25.03.2021.

I korona i potres su bili prije godinu dana, oni još uvijek održavaju sjednice gdje vjećaju što će poduzeti

Avatar Temida
Temida
10:58 25.03.2021.

2020.g. vladajući su preko noći ukinuli civilizaciju i uveli fašizam. Uzmimo npr. civilizacijsko načelo prava. Što npr. znači pravo na hranu? Jel' ono znači da imate pravo otimati hranu drugima? Ne, to bi bio fašizam. Znači samo da vas drugi ne smiju spriječiti da si priskrbite hranu. Slično je s pravom na zdravlje. Ono znači da vas drugi ne smiju spriječiti da zaštitite vlastito zdravlje. No vladajući danas tumače ta prava kao prava na otimanje tuđe hrane i tuđeg zdravlja. Naime, korona rizični su potpuno slobodni zaštititi vlastito zdravlje tako da ostanu doma, dezinficiraju se, maskiraju, cijepe, itd. Pa i uz pomoć vladajućih. Nitko ih dakle ne priječi u ostvarenju prava na zdravlje. No umjesto da rizičnima pomognu u ostvarenju tog prava, vladajući su uveli fašizam i počeli otimati zdravlje drugima. Npr. ne-covid bolesnicima koji su zbog mjera ostvarili preko sto tisuća zdravstvenih usluga manje (u RH). Počeli su otimati i hranu. Radnicima u sportu, turizmu, ugostiteljstvu, itd. Počeli su otimati i slobodu svima nama. Slobodu neometanog disanja, druženja, putovanja, izlaska iz kuće. Dakle preko noći su civilizaciju pretvoriti u fašizam. Zlouporabom represije provode zakon jačega, baš poput nekadašnjih fašista. Zato je potrebno pokrenuti Nürnberški proces 2 i kazniti te fašiste za svo zlo koje su napravili građanima.

AJ
AjdeDe
11:42 25.03.2021.

Zaista je Plenković veći zlotvor od svih korumpiranih sudaca jer gurnu narod u moralno posrnuće!