javna rasprava

Vlada: energetski objekti morat će se modernizirati po sili zakona

Foto: 'Zarko Basic/PD/PIXSELL'
Vlada: energetski objekti morat će se modernizirati po sili zakona
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Marko Biočina
05.09.2012.
u 18:00
Vlasnici će odsad svoje investicijske planove održavanja i razvoja morati uskladiti s državnom energetskom strategijom
Pogledaj originalni članak

Hrvatska Vlada uskoro će predstaviti novi Zakon o energiji kojim povećava svoj utjecaj nad poslovanjem domaćeg energetskog sektora, a posebno nacionalne naftne kompanije Ine. Prema nacrtu tog zakona, koji je objavljen na internetskim stranicama Ministarstva gospodarstva, svi energetski objekti u državi bit će proglašeni objektima od posebnog gospodarskog interesa.

Slabe investicije

Temeljem tog statusa njihovi vlasnici neće ih moći prenamijeniti bez dozvole Vlade, a bit će i dužni održavati ih i modernizirati u skladu sa strateškim interesima Republike Hrvatske te o tome redovito izvještavati Vladu. Pojednostavnjeno rečeno, vlasnici energetskih objekata, bilo privatni ili javni, morat će svoju imovinu uskladiti s tehničkim, tehnološkim ili bilo kakvim drugim uvjetima koje Vlada propiše, neovisno o tome imaju li za to poslovnog interesa ili ne.

Iako u Vladi neslužbeno napominju da su odredbe općenite i osmišljene kako bi se poboljšala koordinacija u tom strateški bitnom sektoru te da se pritom nije vodilo računa o pojedinim tvrtkama, cijeli zakon teško je promatrati izvan konteksta nesuglasica Vlade i mađarskog MOL-a oko upravljanja Inom. Jedna od glavnih točki neslaganja u tim odnosima je budućnost rafinerija nafte u Sisku, a zahvaljujući novom zakonu, Vlada će faktički dobiti mandat da Inu, odnosno MOL koji njome upravlja, prisili da ulaže u njezinu modernizaciju.

Dakako, istu takvu mogućnost imat će vezano i uz ostalu imovinu kompanije, kao i imovinu ostalih energetskih kompanija, pa se novi Zakon o energiji mora promatrati i u kontekstu velikog investicijskog ciklusa u energetskom sektoru. A taj ciklus, kako se doznaje, ne ide po planu, pri čemu je najslabija realizacija u Ini. Naftna je kompanija u prvih 6 mjeseci realizirala samo 18 posto svojih planiranih godišnjih investicija, pa je razumljivo zašto u Vladi koja te investicije vidi ključem gospodarskog oporavka traže mogućnosti da utječu na njihovu bržu provedbu.

Isti uvjet vrijedi i za imovinu drugih privatnih poduzetnika, a o tome koliko je lista energetskih objekata od posebnog državnog interesa opširna svjedoči i činjenica da su na taj popis uvrštene čak i benzinske postaje na otocima i ruralnim područjima.

U Ini ne vide problem

U Ini pak kažu kako novi Zakon ne vide problematičnim.

– Kompanija je i tijekom proteklih godina uložila više od 5 milijardi kuna sredstava u razvoj svojih rafinerija. Prijedlog Zakona o energiji vidimo kao pomak prema daljnjem usklađivanju s europskom regulativom s obzirom na jačanje tržišnih mehanizama i jačanja uloge neovisnog regulatora tržišta energijom – priopćili su iz kompanije.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.