Dosad najvećim izdanjem euroobveznica u povijesti naše države u vrijednosti od čak 750 milijuna eura, Hrvatska će se zadužiti na inozemnom tržištu, odlučeno je na današnjoj sjednici Vlade. Tako pribavljen novac utrošit će se za pokrivanje tekuće otplate glavnica kreditnih obaveza koje će ove godine doći na naplatu, objašnjeno je na Markovu trgu.
Euroobveznice se plasiraju po nepromjenjivoj kamatnoj stopi od 6,5 posto, a na naplatu dolaze za pet godina i šest mjeseci.
- Hrvatska ovaj tjedan, nakon više od pet godina izbivanja s međunarodnih financijskih tržišta, jer smo se opredijelili za politiku smanjenja zaduženja na inozemnom tržištu, izlazi iz svojih granica. Prije svega da oslobodimo prostor domaćem gospodarstvu kod hrvatskih banaka, ali i da ispitamo svoju poziciju na međunarodnom tržištu - objasnio je ovo rekordno zaduženje predsjednik Vlade Ivo Sanader.
Šuker: 60 posto veći interes ulagača od ponuđenih obveznica
Da sada se Hrvatska na inozemnom tržištu najviše zaduživala u iznosima do pola milijarde eura.
- Ako uzmemo okolnosti pod kojima plasiramo obveznice, taj se događaj može promatrati u drugačijem svjetlu. Ne samo da ćemo ih plasirati nego ćemo i dokazati da se sve ono što radimo ocjenjuje pozitivno jer se zadužujemo u vrlo nepovoljnim makroekonomskim uvjetima. U uvjetima, objasnio je premijer, kada i neke članice Europske unije nemaju pristup međunarodnom tržištu kapitala. To je uspjeh hrvatske Vlade i svih čimbenika koji s nama vode ekonomsku politiku - ocjenio je ozračje i preduvjete izdavanja obveznica Sanader.
Do sada je upisano 1,2 milijardi eura obveznica što je 60 posto više od ponuđene vrijednosti obveznica i govori o velikom interesu ulagača za naše vrijednosne papire. A do sada je naša euroobveznica zabilježila 159 potencijalnih investitora u 25 zemalja, iznio je Ivan Šuker, ministar financija.
Kada se pokriju kreditne obaveze Hrvatske, ostat će oko 200 milijuna eura za državni proračun, izračunao je ministar Šuker najavljujući kako i bez tog novca nije bilo problema s isplatom plaća i ostalim financijskim obavezama Hrvatske. Euroobveznice koje će doći na naplatu državnom proračunu 2015. godine neće hrvatskim javnim financijama, prema Šukerovoj procjeni, predstavljati veći problem, jer tada neće biti velikih naplata drugih kreditnih potraživanja prema državi.