Reforma državne uprave posao je koji moramo odraditi ne samo zbog ulaska u Europsku uniju nego i zbog nas samih, ustvrdila je hrvatska premijerka Jadranka Kosor nakon što je danas potpisala Sporazum o socijalnom partnerstvu sa Sindikatom državnih i lokalnih službenika i namještenika, čime se proces reformi u državnoj administraciji nastoji provesti na socijalno zadovoljavajući način, poručeno je.
Državna uprava danas zapošljava 52 tisuće zaposlenika, no premijerka Kosor nije željela govoriti koliko bi ih u postupku reforme državne uprave trebalo ostati bez posla.
No neminovno je da će se zbog ulaska u Europsku uniju, ali i hvatanja u koštac sa zadatkom koji prijašnje vlade nisu pokušale riješiti obujam državne administracije u kadrovskom smislu smanjiti.
Boris Pleša, predsjednik Sindikata, izrazio je zadovoljstvo potpisanim sporazumom koji je pružio mogućnost sudjelovanja u svim važnim odlukama koje se budu ticale reforme, poglavito u segmentu zbrinjavanja viška zaposlenih. No smatra kako se broj zaposlenih u državnim službama prečesto ocjenjuje paušalno i neargumentirano, promatranjem kroz rad u uredima i ispijanje kavica.
No državni su službenici i policajci koji stradavaju na svojem radnom mjestu, naglasio je Pleša.
Da biste mogli IŠTA kvalitetno učiniti, treba snimiti postojeće stanje; skenirati čitav radni lanac i proces u službi; tko radi, što radi, ima li problema, kako ih rješava, kako se odvija komunikacija unutar odjela, odsjeka u smjeru službenik – šef i šef - službenik, kakva je oprema s kojom se radi – količina, broj, kvaliteta, prostor u kojem se radi.... a onda se može KVALITETNO mijenjati broj službenika, način rada, izbjeći ponavljanje poslova, dupliciranje evidencija, nepotrebno slanje građana po razne potvrde (imam hrpe primjera).