Nakon sastanka premijera Andreja Plenkovića i predstavnika školskih sindikata pred novinare je izašao Zvonimir Frka Petešić, predstojnik Ureda predsjednika Vlade.
– Sindikati su nas izvijestili o rezultatu izjašnjavanja djelatnika u sustavu obrazovanja, najvažnije nam je bilo na koji način zaustaviti štrajk. Premijer je apelirao da se čim prije obustavi štrajk da se djeca čim prije vrate u školu. No, za sada nema pomaka u tim pozicijama. U poziciji smo koju smo imali prije dva mjeseca iako je Vlada napravila nekoliko ustupaka, no i dalje smo ukopani u početnim rovovima i to otežava pronalazak rješenje – rekao je i dodao:
– Predstavnici su jako čvrsti oko koeficijenata. Jako otegotna okolnost je da se jednostavno postavlja stopostotni zahtjev kao preduvjet oko koeficijenata da bi se potpisao kolektivni ugovor za podizanje plaća od 6,12 posto u javnim službama. Ne samo da su djeca taoci, sad su i drugi zaposlenici u javnim službama taoci jer im se ne može povećati plaća što je Vlada najavila.
Rekao je da Vlada apelira na predstavnike sindikata da se djeca vrate u školu i da ne budu taoci.
– Nastavit će se razgovori, vidjet ćemo što će biti.
Na pitanje je li vlada spremna izmijeniti uredbu o koeficijentima, odgovorio je:
– Da, ali na kvalitetan način, to se ne može raditi preko noći. To zahtjeva vremena. Međutim da ne čekate da se to dovrši mi vam nudimo kroz dodatke gotovo ista materijalna prava. Učitelj koji ima 10 godina radnog staža s jednim djetetom i 12 posto prireza imao bi s koeficijentima 375 kuna povišice, a s vladinim prijedlogom 575 kuna.
Ponovio je da Vlada neće mijenjati uredu o koeficijentima.
– Vlada neće mijenjati uredbu o koeficijentima preko koljena nego na jedan način koji će biti kvalitetan – rekao je Zvonimir Frka Petešić.
VIDEO Prosvjed učitelja i zaposlenih u srednjim i osnovnim školama
Viktor Gotovac, profesor s Katedre za radno i socijalno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu Sama pitanja nisu pitanja, proceduralno se nisu rješavala u procesu kolektivnih pregovaranja, niti sadržajno mogu biti rješavana kroz kolektivno pregovaranje.ŠTRAJK NE ZAKONIT. Za inicijatore nezakonitog štrajka Zakon o radu predviđa mogućnost sankcioniranja. Ta sankcija može ići i do izvanrednog otkazivanja ugovora o radu i naravno naknade štete koja bi mogla biti usmjerena prema onom tko je taj nezakoniti štrajk inicirao. To bi u ovom slučaju bili sindikati.