POTPISAN DODATAK

Vlada nema predaha, za dva tjedna pregovori o temeljnom kolektivnom ugovoru za javne službe

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Ministar Milan Kujundžić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Ministar Milan Kujundžić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Ministar Milan Kujundžić
Foto: Matija Habljak/Pixsell
Andrej Plenković na obilježavanju 29. obljetnice osnutka Mladeži HDZ-a
Foto: Marin Tironi/Pixsell
Premijer Andrej Plenković obišao gradilište spojne ceste Zabok - Krapina
Foto: Marin Tironi/Pixsell
Premijer Andrej Plenković obišao gradilište spojne ceste Zabok - Krapina
14.09.2019.
u 16:43
Potpisan je dogovoreni dodatak Granskom kolektivnom ugovoru kojim su regulirani dodaci na plaću. To će povećanje iznositi 400 milijuna kuna godišnje
Pogledaj originalni članak

Od 1. rujna plaće u zdravstvu porast će sedam posto. Sindikalni predstavnici s ministrom Kujundžićem usuglasili su jučer povećanje dodataka na plaću od tri posto na uvjete rada za sve zaposlenike u zdravstvu i zdravstvenom osiguranju te četiri posto na odgovornost za zdravstvene i nezdravstvene radnike koji sudjeluju u procesu dijagnostike i liječenja. Nakon dogovora s resornim ministrom otišli su svi zajedno u Banske dvore i ondje potpisali tako dogovoreni dodatak Granskom kolektivnom ugovoru, kojim su regulirani dodaci na plaću. To će povećanje iznositi 400 milijuna kuna godišnje.

– Ovo je Vlada koja je razuman i dobar gospodar sredstava hrvatskih građana, a to je da trošimo onoliko koliko zarađujemo, a, ako je moguće, da nešto od sredstava i ostane – rekao je premijer Andrej Plenković nakon sastanka.

Stjepan Topolnjak iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi tom je prigodom rekao da nisu svi radnici zadovoljni postignutim dogovorom, ali i da u ovom okolnostima nisu mogli izboriti više. Naime, govorio je o nezdravstvenim radnicima (administraciji, tehničkim službama, radnicima u kuhinji, praoni, spremačicama) kojih je oko 23% u zdravstvu i koje će zapasti samo ovih tri posto, što na plaću od 3500 kuna iznosi otprilike osamdesetak kuna.

No, nezdravstveni kadar teško može očekivati više u situaciji kada Vlada nema dovoljno sluha ni za nositelje djelatnosti zdravstva, same liječnike, ali i ostalo zdravstveno osoblje. Oni će pored tih tri posto dobiti još četiri posto na odgovornost u procesu liječenja i dijagnostike, zbog izloženosti zračenju, infekcijama i sl., ali ni ukupno povećanje od sedam posto ili nekoliko stotina kuna neće zadovoljiti liječnike, medicinske sestre i tehničare. Ono što slijedi za petnaestak dana, kako je sindikalcima najavio ministar Alardović, pregovori su o temeljnom kolektivnom ugovoru za javne službe i u okviru toga pregovori o visini osnovice za plaću.

Ta osnovica do 1. rujna iznosila je 5884,19 kuna, a od rujna je za dva posto veća, što je rezultat povećanja svim javnim službama. Vlada je nastojala dokazati kako je tih dva posto koje će dobiti svi dovoljno i zdravstvenjacima, ali nije išlo, sindikalne su aktivnosti po bolnicama diljem Hrvatske krenule i Vlada je popustila. Prosvjedi pred bolnicama, u polusatnoj pauzi liječnika i sestara, mogu se nastaviti kako bi podgrijali dalje zahtjeve.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Ministar Milan Kujundžić

Kako je kazala i Anica Prašnjak iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara, osim o osnovici za plaće, načet će se i tema koeficijenata, te predstoji i dorada Granskog kolektivnog ugovora u članku 49. koji govori o prekovremenom radu. Sindikati ustraju u zahtjevu da se u prekovremenu satnicu ubrajaju i uvjeti rada i odgovornost, kako im se to priznaje i u redovnom radnom vremenu. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

KO
korektor1619
21:23 14.09.2019.

Ministre dobro znaš da nam u bolnicama pola liječnika ne radi ništa. Tu je glavni problem našeg zdravstva. Jedino privatizacija i konkurencija će izliječiti bolesno zdravstvo.

ST
stefj
08:22 15.09.2019.

Očekivano. Godinama se gospodarska politika vodi dogovorno između političara i sindikata državnih i javnih službi. Zato i jesmo na dnu EU-a, a te službe su na samom svjetskom dnu... I što se radi u pogledu toga? Ništa. Dok ide, ide. Zato struka i mladi odlaze, jer nema nikakve nade u bolje sutra... Evo, konkretno zdravstvo; liječnika imamo više nego ikad, sestara isto ima puno, no zdravstvo je katastrofa. Svatko tko želi neku uslugu u razumnom vremenu obično mora ići privatno ili imati dobru vezu. A u dobrom dijelu zdravstva korupcije je osnova djelovanja, što je operacija potrebnija, to je korupcija prisutnija... Puno toga bi se riješilo stavljanjem HZZO-a na tržište s drugim osiguranjima, a i vaučerizacija je više nego nužna. Taj HZZO ima 2700 zaposlenih, više nego sva ostala osiguranja zajedno... I ne znam zašto ta podjela na državne i javne službe, sve je to isto, sve to ide iz našeg džepa. Da li se zvalo porez, prirez, naknada, trošarina, participacija, sve je to isto. Pitanje je koliko se ukupno plaća i što se dobije za to...

DU
Deleted user
09:49 15.09.2019.

Kratko i jasno: Živio Škoro dr. Mirek! O Kujundžić dr. Milčeki o tom po tom.