Vlada nije pokrenula nikakve postupke za dekriminalizaciju bilo koje vrste droga. Ako želimo dati jasnu poruku da nešto nije prihvatljivo mladima, onda ne možemo govoriti o lakim i teškim drogama, jer u definiciji ovisnosti ne postoje lake i teške, postoje ovisnosti ili ovisnosti nema. Poručio je to danas u Saboru, gdje se raspravljalo o izvještaju o provedbi plana i strategije suzbijanja droga, državni tajnik Ministarstva zdravstva Ante Zvonimir Golem te time, barem za sada, demantirao najave iz Ministarstva pravosuđa o mogućoj dekriminalizaciji lakih droga.
Inače, u raspravi je istaknuto da je dob prvog konzumiranja opijata sve niža i kako treba staviti veći naglasak na prevenciju i edukaciju.
IDS-ov Damir Kajin smatra da su potrebna češća testiranja na droge u školama te na fakultetima i sistematskim pregledima na što mu je SDP-ov Šime Lučin odgovorio da su testiranja najrepresivnija mjera i dokaz da smo bespomoćni uhvatiti se u koštac s problemom.
Izneseni su i podaci iz registra Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo prema kojima je lani 29.120 osoba liječeno od droge, što je 6,2 posto više nego godinu ranije.
Najviša je stopa liječenih u Istarskoj županiji, a slijede Zadarska županija i Grad Zagreb. Od posljedica konzumiranja droge lani je umrlo 89 ljudi što je 23,3 posto manje nego 2008.
Ako je ovisnost mjera stetnost, treba naglasiti da je duhan medu najgorima, a marihuana gotovo i ne stvara ovisnost, tj. fizicka ovisnost ne postoji, a psihicka je na razini navike. No znamo da se proracunski novac ubire od trgovine alkoholom i duhanom pa drzava represijom nastoji vodu navuci na svoj mlin. Do izbora cemo pljugati poskrivecki, a onda dolazi kraj ovom teroru u stilu \"war on drugs\" koji se provodi zadnjih par godina. Smijesno je da se moze prakticki otici preko granice i nesmetano uzivati, a ovdje se svakom klincu otvara kriminalni dosje za nesto sto ne bi trebao biti ni prekrsaj.