OBJAVILI MIŠLJENJA STRUČNJAKA

Vlada: Presuda Sanaderu i Hernadiju nema učinke na ugovore između Hrvatske i MOL-a

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: SJednica Vlade RH
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zagreb: U tijeku je 186. sjednica Vlade RH
Autori Vecernji.hr, Hina
31.01.2023.
u 18:35
Ne ulazeći u tumačenje, Vlada napominje da je u mišljenju izraženo stručno stajalište po kojem presuda Županijskog suda u Zagrebu u predmetu Sanader i Hernadi koja je potvrđena presudom Vrhovnog suda ne proizvodi učinke u odnosu na ugovore između Republike Hrvatske i MOL-a.
Pogledaj originalni članak

Kako je i najavio premijer Andrej Plenković Vlada je objavila pravno mišljenje Radne skupine pravnih fakulteta i mišljenje DORH-a o ništetnosti Ugovora o međusobnim odnosima dioničara koji se odnosi na INA-u i Ugovora o plinskom poslovanju iz 2009. godine i isplatu naknade štete temeljem ICSID-ovog pravorijeka, priopćila je Vlada.

Pravomoćna presuda Ivi Sanaderu i Zsoltu Hernadiju ne proizvodi učinke u odnosu na ugovore između Hrvatske i MOL-a, stoji uz ostalo u mišljenju radne skupine pravnih fakulteta koje je vlada objavila u utorak, uz mišljenja DORH-a o ugovorima Hrvatske i mađarske naftne kompanije. Izradu sveobuhvatnog pravnog mišljenja o ništetnosti ugovora s MOL-om i isplati naknade štete temeljem pravorijeka Arbitražnog suda pri Međunarodnom centru za rješavanje ulagačkih sporova (ICSID-a) Vlada je zatražila 21. studenog 2022. temeljem Okvirnog sporazuma o suradnji između Vlade i četiri hrvatska pravna fakulteta.

Pravno mišljenje, između ostalog, daje odgovor na pitanja vezana za pravne učinke presude Vrhovnog suda Republike Hrvatske na ugovore između Republike Hrvatske i MOL-a; stajalište o mogućnosti poduzimanja pravnih radnji i nadležnosti za osporavanje navedenih ugovora te mišljenje o obvezi izvršenja pravorijeka ICSID-a.

Ne ulazeći u tumačenje, Vlada napominje da je u mišljenju izraženo stručno stajalište po kojem presuda Županijskog suda u Zagrebu u predmetu Sanader i Hernadi koja je potvrđena presudom Vrhovnog suda ne proizvodi učinke u odnosu na ugovore između Republike Hrvatske i MOL-a.

Također, pod pretpostavkom da su arbitražne klauzule iz ugovora s MOL-om valjane, (a pretežu razlozi da jesu) prema mišljenju pravnih fakulteta ne postoji nadležnost suda Republike Hrvatske za odlučivanje po tužbi Hrvatske protiv društva MOL, a radi utvrđenja ništetnosti ovih ugovora.

U mišljenju se navodi da je naknadu štete iz pravorijeka ICSID-a oportuno podmiriti, u skladu sa međunarodnim obvezama.

Pravno mišljenje izradili su profesori s katedri međunarodnog privatnog prava, kaznenog, trgovačkog i obveznog prava, izrađeno je 16. siječnja te je dostavljeno Vladi i Ministarstvu pravosuđa i uprave 26. siječnja.

U pogledu izvršenja odnosno plaćanja naknade štete MOL-u slijedom ICSID-ovog pravorijeka zatraženo je i očitovanje Državnog odvjetništva koje je dostavljeno Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja 27. siječnja.

Vlada je navela da u svrhu transparentnosti i informiranja javnosti o stajalištima neovisnih pravnih stručnjaka te nadležnog pravosudnog tijela mišljenja objavljuje u cijelosti. Također su objavljena i ranije zatražena mišljenja predstojnika Katedre za međunarodno privatno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu i Državnog odvjetništva Republike Hrvatske iz 2021. godine.

Vrhovni sud je krajem listopada 2021. potvrdio prvostupanjsku presudu kojom je Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija osuđen na šest godina, dok je nedostupni Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.

"Vlada je temeljem Okvirnog sporazuma o suradnji između Vlade Republike Hrvatske i četiri pravna fakulteta u Republici Hrvatskoj 21. studenog 2022. zatražila izradu sveobuhvatnog pravnog mišljenje o ništetnosti ugovora s MOL-om i isplati naknade štete temeljem pravorijeka Arbitražnog suda pri Međunarodnom centru za rješavanje ulagačkih sporova (ICSID-a).

Navedeno Pravno mišljenje izradili su profesori s katedri međunarodnog privatnog prava, kaznenog, trgovačkog i obveznog prava. Mišljenje je izrađeno 16. siječnja te dostavljeno Vladi i Ministarstvu pravosuđa i uprave 26. siječnja 2023. godine, dodaju iz Vlade.

Pravno mišljenje, između ostalog, daje odgovor na pitanja vezana za:

- pravne učinke presude Vrhovnog suda Republike Hrvatske na ugovore između Republike Hrvatske i MOL-a;

- stajalište o mogućnosti poduzimanja pravnih radnji i nadležnosti za osporavanje navedenih ugovora te

- mišljenje o obvezi izvršenja pravorijeka ICSID-a.

Stajališta pravnih fakulteta sumirana su pod točkom IX. „Sažetak“ Pravnog mišljenja. Ne ulazeći u tumačenje mišljenja pravnih fakulteta skrećemo pažnju da je u istom izraženo stručno stajalište kako:

- Presuda Županijskog suda u Zagrebu u predmetu Sanader i Hernadi koja je potvrđena presudom Vrhovnog suda ne proizvodi učinke u odnosu na ugovore između Republike Hrvatske i MOL-a

- pod pretpostavkom da su arbitražne klauzule iz ugovora s MOL-om valjane, (a pretežu razlozi da jesu) ne postoji nadležnost suda Republike Hrvatske za odlučivanje po tužbi Hrvatske protiv društva MOL, a radi utvrđenja ništetnosti ovih ugovora.

- je naknadu štete iz pravorijeka ICSID-a oportuno podmiriti, u skladu sa međunarodnim obvezama (točka 51.)

U pogledu izvršenja odnosno plaćanja naknade štete MOL-u slijedom ICSID-ovog pravorijeka zatraženo je i očitovanje Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, koje je dostavljeno Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja 27. siječnja 2023. godine.

U svrhu transparentnosti i informiranja javnosti o stajalištima neovisnih pravnih stručnjaka te nadležnog pravosudnog tijela, Vlada objavljuje navedena mišljenja u cijelosti.

Ujedno, objavljuju se i ranije zatražena mišljenja predstojnika Katedre za međunarodno privatno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu i Državnog odvjetništva Republike Hrvatske iz 2021. godine", stoji u priopćenju Vlade.

Premijer Plenković je nakon koalicijskog sastanka kazao je danas da je Vlada tražila od radne skupine sastavljene od uglednih profesora različitih fakulteta pravno mišljenje u vezi presuda i na izvršenje arbitražne presude vezane za slučaj INA MOL. Mi smo dobili mišljenja i mišljenje DORH-a. "Mi ćemo danas u interesu potpunog informiranja javnosti i transparentnosti objaviti i pravno mišljenje šestero profesora, objavit ćemo i mišljenje profesora Sikirića kao i mišljenje DORH-a tako da se svi u Hrvatskoj mogu neposredno informirati", kazao je. Dodao je da će sutra biti Savjet za Inu. 

 

 

 

 

Video: Zaiskrilo između Grmoje i Zekanovića: Niste sposobni ni dovesti cirkusante

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar bijeloanijebrašno
bijeloanijebrašno
19:18 31.01.2023.

Pa šzo da rade profesori. Svakom normalnom čovjeku je jasno da je to politička presuda. Ne zato što korupcije nije bilo nego zato što nema niti jednog jedinog valjanog msterijalnog dokaza.

ST
stefj
19:34 31.01.2023.

Tja eto, ali očito Orešković i još neki iz oporbe znaju bolje. Toliko o urlanju i dizanju graje u medijima, treba imati i neku podlogu... U svemu skupa, vjerojatno je najviše štete napravio Most, a zadnji opravdani pravni razlog da spriječi tužbu MOL-a bio je Milanović. Mogao je raskinuti ugovor s MOLom jer isti nije ispunio obveze iz ugovora... No, mislim da sve to nije bitno, tu smo gdje smo, glavni problem je bila strategija, tamo od 2000. godine, da se neke kompanije maknu iz državnog vlasništva. Držala su se brodogradilišta, koja su donijela preko 50 milijardi gubitka, rade problem još i sada, a strateške grane su se prodavale, valjda jer se od toga jedino moglo dobiti novce...

SL
slavenZadravec
19:46 31.01.2023.

Misli li još netko da je Hrvatska pravno suverena država? Naime, ako presude hrvatskih sudova nisu pravno obvezujuće ....