Vlada je odustala od kriznog nameta koje su propisali mobilnim operatorima. Od kolovoza 2009. zbog krize su, naime, morali u proračun mjesečno uplaćivati 6 posto prihoda koji su ostvarivali na mobilnim pozivima i SMS-ovima. S obzirom na zakonsku proceduru, trošarine bi trebale biti ukinute 1. siječnja sljedeće godine. U svom objašnjenju Vlada tvrdi da je razlog za ukidanje nameta pokretanje investicijskog ciklusa. Naime, kako su dosad operatori tvrdili, krizne trošarine uvelike su ih zaustavljale upravo kad su investicije u pitanju. Usto, svaki pad prihoda dva najveća operatora pravdala su djelomice i nametnutim im trošarinama. Bili su i jedina grana industrije '‘kažnjena'’ kriznim nametom.
Operatori su lobirali tako što su isticali da trošarine nisu ni u skladu s europskim zakonodavstvom. Ipak, tek im je predizborno vrijeme donijelo očekivani rezultat – ukidanje trošarina.
Operatori se slažu da će ta odluka imati dugoročan i pozitivan utjecaj na investicije u infrastrukturu pokretnih mreža, u prvom redu na razvoj i budućnost mobilnoga interneta i mreže četvrte generacije (LTE).
No, svakog korisnika zanima hoće li biti ikakvih pozitivnih posljedica za njih. Ili, vrlo konkretno, hoće li cijene padati. Operatori nisu ni s uvođenjem trošarina izravno dizali cijene nego su manevrirali obračunskim jedinicama i cijenama paketa i mjesečnih naknada i time korisnike poticali na veću potrošnju.
– Ukidanje nameta potaknut će mobilne operatore na veće investicije, od čega će najveću korist imati krajnji korisnici, a poslat će se i pozitivna poruka investitorima zainteresiranima za ulaganje u Hrvatsku – ističe Mladen Pejković, predsjednik uprave Vipneta.
Dakle, kad odahnu od trošarina, mogla bi se ponovo zahuktati tržišna utakmica i s obzirom na cijene usluga.
Te trošarine su izazvale masovno otpuštanje radnika.Sada jedan radi za trojicu u baš ne ugodnim uvjetima a korisnici su zakinuti kvalitetnom uslugom.