Zakon o nadzoru državne granice

Vlada prihvatila izmjene odluke radi onemogućavanja ilegalnog prelaska granice

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Vlada prihvatila izmjene odluke radi onemogućavanja ilegalnog prelaska granice
22.07.2021.
u 11:00
Mještani Mjesne zajednice Crveni Grm pokrenuli su inicijativu za određivanje prijelaznog mjesta Polje Jezerac - Crveni Grm kako bi mogli obrađivati svoje poljoprivredno zemljište koje je na području Republike Hrvatske
Pogledaj originalni članak

Vlada je na sjednici prihvatila i izmjenu odluke o zaprječivanju cestovnih komunikacija i putova na državnoj granici s Bosnom i Hercegovinom i Republikom Srbijom, u skladu sa Zakonom o nadzoru državne granice, radi onemogućavanja nezakonitog prelaska. Zakonom o nadzoru državne granice propisano je da se cestovne komunikacije i ceste koje nisu u funkciji prelaženja granice mogu zaprječivati odgovarajućim preprekama radi onemogućavanja nezakonitog prelaska državne granice izvan graničnog prijelaza.

Vlada RH je 2018. dopunila odluku o zaprječivanju cestovnih komunikacija i putova na državnoj granici s Bosnom i Hercegovinom i Republikom Srbijom kojom je, između ostalog, zapriječen za prolaz, odgovarajućim preprekama (betonskim blokovima), poljski put koji povezuje područje između Republike Hrvatske (Polje Jezerac) i Bosne i Hercegovine (Crveni Grm).

Mještani Mjesne zajednice Crveni Grm pokrenuli su inicijativu za određivanje prijelaznog mjesta Polje Jezerac - Crveni Grm kako bi mogli obrađivati svoje poljoprivredno zemljište koje je na području Republike Hrvatske, izvijestio je potpredsjednik Vlade ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Predsjednik izaslanstva Bosne i Hercegovine u Mješovitom povjerenstvu za praćenje provedbe Sporazuma između RH i BiH o pograničnom prometu stoga je dostavio zahtjev kojim se traži dopuna sporazuma odnosno uvrštavanje navedenog prijelaznog mjesta u sporazum, što Ministarstvo unutarnjih poslova smatra opravdanim, a pozitivno su se o tome izjasnili i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.

Božinović je izvijestio i o prekatogorizaciji i produljenju radnog vremena nekih graničnih prijelaza u Splitsko- dalmatinskoj županiji među kojim su Bili brig- Vaganj te malogranični prijelazi za međunarodni promet za vrijeme turističke sezone Jovića most- Čitluk, Slivno- Drinovačko brdo, Aržano- Pazar- Vinica, Dvorine- Subašići i Podprolog- Prolog na 24 satno radno vrijeme.

Na području Dubrovačko- neretvanske županije prekatogrizirani su granični prijelazi Gabela polje 1- Gabela, Slano- Orahov Dol i Imotica- Duži. U Sisačko-moslavačkoj županiji Hrvatska Dubica- Kozarska Dubica, na području Karlovačke županije Bogovolja- Hadžin potok te Kordunski Ljeskovac- Tržačka Raštela i Pašin Potok- Zagrad te na području Zadarske županije Lička Kaldrma- Kaldrma.

Tako je omogućen prelazak državne granice na tim prijelazima državljanima Hrvatske, Bosne i Hercegovine te EU, pojasnio je Božinović.

Potpora strateškim projektima hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i Crnoj Gori

Vlada je prihvatila i zaključak o davanju potpore strateškim projektima hrvatske nacionalne manjine.

Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji provodi dva strateška projekta kojima je Vlada RH već dala potporu 2020. Projektom Izgradnja Hrvatske kuće u Subotici, trima institucijama hrvatske zajednice u Republici Srbiji - Hrvatskom nacionalnom vijeću, Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata i Novinsko - izdavačkoj ustanovi „Hrvatska riječ“, osigurat će se sjedište i omogućiti učinkovitija međusobna komunikacija i suradnja. 

Hrvatsko kazalište u Pečuhu, uz Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru, jedino je profesionalno hrvatsko kazalište izvan Republike Hrvatske. Ono od 2018. djeluje u obnovljenom prostoru i ima iznimno značenje za njegovanje hrvatskoga jezika i jačanje hrvatskoga identiteta Hrvata u Mađarskoj, a istodobno i za promicanje hrvatske kulture, izvijestio je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Zvonko Milas. 

Također, potpora se daje i dvama strateškim medijskim projektima. Projekt središnje institucije i zastupničkog tijela hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori, Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore: Potpora Radiju hrvatske nacionalne manjine - Radio Duxu jedinom elektroničkom mediju hrvatske nacionalne manjine, koji značajno doprinosi afirmaciji hrvatske kulture u tamošnjim medijima, rekao je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Zvonko Milas.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.