Otkrivamo

Vlada radi na raskidanju plinskog ugovora s MOL-om

Foto: Reuters/Pixsell
Vlada radi na raskidanju plinskog ugovora s MOL-om
14.10.2010.
u 07:45
Iz netom objavljenoga glavnog ugovora o plinskom poslovanju vidljivo je da bi Inine rafinerije imale povlaštenu cijenu tog energenta u odnosu na druge.
Pogledaj originalni članak

Vlada neće raskidati temeljni dioničarski ugovor s MOL-om, doznajemo iz dobro upućenih izvora, nego će se poduzeti znatne izmjene, a možda čak i dokidanje glavnog ugovora o plinskom poslovanju koji je vrlo nepovoljan za hrvatske porezne obveznike.

Nejasni argumenti
Vrijedi, naime, podsjetiti da je ključni problem odnosa Vlade i MOL-a kakve je dogovorio Damir Polančec u tome što RH treba preuzeti trgovački dio plinskog biznisa i cjelokupne gubitke koje ima Ina zbog razlike u cijeni uvoznog i domaćeg plina. Dobro upućeni tvrde da je to između 2,5 i 3 milijarde kuna godišnje.

Trenutačno je još nejasno kakve bi argumente u pregovorima s MOL-om mogla imati hrvatska Vlada za realiziranje ugovora prema kojem do 1. prosinca treba preuzeti plinski biznis. Navodno je u opciji i prodaja trgovinskog dijela plinskog biznisa nekoj trećoj tvrtki, ali bi to moglo značiti i brže poskupljenje plina za hrvatske potrošače.

Sve ovo potvrđuje stare teze Večernjeg lista da je u osnovi cijelog prijepora o privatizaciji Ine upravo plinski ugovor koji je definirao preuzimanja skladišnog i trgovačkog dijela plinskog biznisa, a ne prava dioničara. Ona su više-manje u skladu s uobičajenim svjetskim standardima. Zanimljivo je u objavljenom glavnom ugovoru o plinskom poslovanju, s kojeg je Vlada tek prekjučer skinula oznaku tajnosti, da je dogovoreno da će Inine rafinerije (koje su također potrošači plina) od društva koje se bude bavilo trgovinom plinom taj energent dobivati po cijeni domaćeg plina (!).

Kriju domaću cijenu
Iako Ina krije pravu cijenu domaćeg plina (barem nitko nikad nije čuo kolika je ona točno), u ugovoru se eksplicite spominje domaća cijena plina te se navodi da će Inine rafinerije uz tu cijenu plaćati još uobičajene naknade poput naknade za transport.

U dodatku 2 ugovora, koji govori o dugoročnoj opskrbi plinom, točno se definira kako će se određivati domaća cijena plina u odnosu na tržišnu cijenu plina uz smanjivanje dogovorenog diskonta od 99 posto u prošloj godini do 0 posto 2014. godine. Upravo u tom dijelu dodatka zabijeljena je, tj. “zamračena” zbog povjerljivosti, formula iz koje bi potpuno vidljiv bio način obračuna cijene plina. Ovako imamo javne formule za obračun cijene naftnih derivata i tajne za obračun cijene plina. Štiti se, navodno, interes – trećih. Navodno Gazproma.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

GA
gary1
07:51 14.10.2010.

zar je riječ \"kriju\" HRVATSKI JEZIK?

DU
Deleted user
07:52 14.10.2010.

Jwe li to u pitanju ona Olgica koja je opskrbljivala Račanovce s tepisima iz firme svoga muža, naravno, preko javnog natječaja - sve po zakonu i moralnim regulama.

LA
lauranobilis
13:22 14.10.2010.

Bolje da rade na raskidanju ugovora sa vragom.