Referendum o bušenju u jadranu

Milanović riskira odštete ulagačima od više milijardi kn

Foto: Goran Kovačić/Pixsell
milanović
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
21.07.2013., Pula - Sjeverni Jadran, istrazivacka platforma Labin.
06.03.2015.
u 14:36
Iz vrha Vlade: 
Referendum može biti opcija tek nakon istraživanja, prije faze crpljenja
Pogledaj originalni članak

Potencijalno najvredniji projekt u našoj povijesti – eksploataciju nafte i plina iz Jadrana – jednom izjavom doveo je u pitanje ni manje ni više nego Zoran Milanović, predsjednik Vlade koja gura taj projekt!?

Referendum za 4 godine?

– Ako treba, idemo na referendum. Sada ja kažem da idemo na referendum. Mi imamo ponude od najrenomiranijih svjetskih istraživača koji će u to uložiti. Možda ne nađu ništa. Ali, ako nešto nađu, ako nađu milijarde, što ćemo onda? Hoćemo li propustiti tu šansu? To je odluka koju ja ne mogu donijeti sam – rekao je Milanović u utorak na Rabu i izazvao šok dobrog dijela javnosti. Iako je iz njegove izjave jasno kako je premijer osobno za taj projekt, ostaje pitanje zašto je sam, bez ikakve potrebe i u vrlo osjetljivoj fazi projekta, na neki način "ispalio metak" u moguće najveći posao dosad?

– Ne postoji odluka o raspisivanju referenduma – doznali smo jučer iz vrha Vlade. Naš sugovornik kaže kako referendum sigurno neće biti raspisan u fazi istraživanja koja će trajati iduće tri ili četiri godine.

– Referendum može biti opcija tek ako bi istraživanja pokazala da je eksploatacija nafte ili plina isplativa. Dakle, prije same faze crpljenja – doznajemo iz vrha Vlade.

U Vladi umanjuju opasnost Milanovićeve izjave na osjećaj sigurnosti investitora, ali i ugleda države jer kakva je to država čiji vođa počne mijenjati pravila igre debelo nakon početka utakmice? U Vladi kažu kako su investitori ionako već preuzeli rizik da se nakon faze istraživanja može pokazati da nafte i plina nema dovoljno za isplativu eksploataciju.

Međutim, jasno je kako izjava premijera stvara dodatni rizik za investitore, rizik koji sasvim sigurno nisu očekivali.

– Ako se pokaže da nafte i plina ima dovoljno za isplativu eksploataciju, a na referendumu građani zabrane vađenje nafte i/ili plina, država mora računati na odštetu investitorima – poručuju iz vrha Vlade.

A odšteta bi mogla iznositi više milijardi kuna jer procijenjena je vrijednost investicijskih planova za istražne radnje kompanija koje su dobile dozvole pravo na istraživanje i eksploataciju – Marathon Oil, OMV, ENI, Medoilgas i INA – četiri milijarde kuna.

Pogrešna poruka ulagačima

– Sigurno bi bila pogrešna poruka investitorima da u ovoj fazi Vlada odustane od toga. I Vlada neće odustati – rekao je jučer u Bruxellesu ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

A bi li referendum bio pogrešna poruka?

– Dakle, građane treba pitati na ispravan način u fazama kad to nije štetno i kada se investitor ne dovodi u zabludu – jasan je bio Vrdoljak. Ministar gospodarstva nije za referendum. Kaže:

– Ne volim kad uvozni lobi pokuša zaustaviti projekt. Sprečava proizvodnju energenata jer zarađuje na uvozu. 

>> Glasanje o bušenju Jadrana kad i izbori?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 63

DU
Deleted user
14:50 06.03.2015.

On ništa ne riskira ionako narod sve plaća!

DU
Deleted user
14:49 06.03.2015.

Eto naš premijer ponovo dokazuje kako niti ima strategiju niti dovoljno razuma i čvrstoče da bilo što dogura do kraja već i dalje glumi fol uličnog štemera. " Sada bu on svima pokazao tko odlučuje". Nezrelo, iskompleksirano i jadno tak da je živo čudo da nam nije i gore, tko će mu konačno reći "car je gol" vrijeme je za odlazak s funkcije premijera i sekretara partije?

CI
cicibela
15:07 06.03.2015.

Ne riskira Milanče ništa. Pa neće on iz vlastitog džepa plaćati odštete. Uvijek je tu narod koji plaća budalaštine vladajućih.