Rektorski zbor:

Vladi predlažemo razrješenje Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Vladi predlažemo razrješenje Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju
04.12.2016.
u 22:50
'Odbor koji je ostao bez čelnika i koji je, bez važne konstitutivne sastavnice članova s najvećeg hrvatskog sveučilišta, bitno okrnjen u sastavu izgubio je vjerodostojnost i formalni legitimitet za daljnje djelovanje', ističe se između ostalog u prijedlogu Rektorskog zbora
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Rektorskog zbora RH prof. dr. sc. Šime Anđelinović poslao je premijeru Andreju Plenkoviću i predsjedniku Sabora Boži Petrovu prijedlog za razrješenje Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju te za donošenje odluke o objavljivanju poziva za predlaganje članova Odbora.

Prijedlog prenosimo u cijelosti:

"Rektorski zbor Republike Hrvatske razmatrao je, na sjednici održanoj u Mostaru 4. prosinca 2016., najnoviju eskalaciju krize u djelovanju Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju. Dva člana Odbora koja su izabrana u Odbor na prijedlog Sveučilišta u Zagrebu (prof. dr. sc. Enes Midžić i prof. dr. sc. Josip Baloban) podnijela su ostavku na članstvo u Odboru, dok je predsjednik Odbora akademik Vlatko Silobrčić podnio ostavku na mjesto predsjednika Odbora. Odbor koji je ostao bez čelnika i koji je, bez važne konstitutivne sastavnice članova s najvećeg hrvatskog sveučilišta, bitno okrnjen u sastavu izgubio je vjerodostojnost i formalni legitimitet za daljnje djelovanje. 

Mnogo veći problem predstavlja gubitak moralnog kredibiliteta za što postoje dva krucijalna razloga: 

1. Proširenje ovlasti Odbora izvan zakonski zadanog okvira, što je Odbor za etiku učinio na sjednici 15. lipnja 2015. donošenjem Izmjena i dopuna Etičkog kodeksa Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju. Izmjenama i dopunama Etičkog kodeksa uveden je „hijerarhijski red postupanja“, prema kojem prvu razinu etičkih tijela predstavljaju fakultetska povjerenstva, drugu razinu sveučilišna, dok „završnu razinu“ predstavlja Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju, što je u protivnosti s ustavnim načelom autonomije sveučilišta. Rektorski zbor podržao je na sjednici 4. studenoga 2016. inicijativu Sveučilišta u Zagrebu za pokretanje postupka ocjene ustavnosti i zakonitosti Izmjena i dopuna Etičkog kodeksa. 

2. Eklatantno kršenje Poslovnika o radu Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju koji u članku 30. propisuje stroga pravila kojima se rad odbora štiti od medijskih i političkih pritisaka i manipulacija. Tako se zabranjuje iznošenje u javnosti povjerljivih podataka sa sjednica Odbora u što ulaze ne samo dnevni red ili zapisnici nego i "stajališta drugih članova Odbora o pitanjima koja su iznesena u kontekstu rasprave na sjednici", te "dijelovi rasprave ili osobna imena vezana uz raspravu". Istim člankom Poslovnika utvrđuje se da nepridržavanje odredbi o tajnosti rada Odbora predstavlja  osnovu za pokretanje postupka za razrješenje članstva u Odboru. Brojnim medijskim istupima predsjednika Odbora posljednjih mjeseci sustavno su kršene odredbe Poslovnika, dok je djelovanje Odbora pretvoreno u sredstvo politički motivirane medijske kampanje."

Rektorski zbor stoga predlaže "Vladi Republike Hrvatske da, u skladu s čl. 112., st. 1. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju podnese prijedlog Hrvatskom saboru za razrješenje Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju u postojećem sastavu te da donese odluku o objavljivanju javnog poziva za predlaganje članova Odbora i time pokrene postupak imenovanja Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju u novom sastavu."

> > Nema rasprave o prijavi za plagijat protiv Barišića?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

JM
jezero-matica
03:50 05.12.2016.

Dokle će komunistička partija vladati fakultetima?

AF
afer
06:34 05.12.2016.

Bilo je više vrijeme maknuti jugoslave iz povjerenstva

DU
Deleted user
09:29 05.12.2016.

Tja, kaj se more. Plenumski revolucionari (da baš ne rečeno jugokomunjarska i kriptoudbaška klika) sa zagrečakoga Filozofskog fakulteta na putu su da zadaju posljednji udarac hrvatskoj znanosti i visokom školstvu, odnosno onomu što je još ostalo od njih, to više što im se, objektiovno gledajući, nema tko suprotstaviti. Nitko u vlasti ne prepoznaje pravu bit njihove tobožnje demokratske borbe za institcionalnu legalnost. Nama tzv. akademskim građanima (i građanama) preostaje jedino da sa zebnjom pratmo daljnji razvoj događaja.