Borba za tržište

SAD zabrinute Putinovom prodajom naprednog raketnog sustava Iranu

Foto: Reuters/PIXSELL
SAD zabrinute Putinovom prodajom naprednog raketnog sustava Iranu
13.04.2015.
u 21:43
Medvedev je 2010. godine zabranio isporuku na temelju rezolucije UN-a kojom se zabranjivala isporuka oružja Iranu.
Pogledaj originalni članak

Ruski predsjednik Vladimir Putin ukinuo je zabranu isporuke protuavionskog raketnog sustava S-300 Iranu, izvijestio je Ured za odnose s javnošću ruskog predsjednika, piše Sputnik.  Zabranu isporuke uveo je 2010. godine bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev.

"Predsjedničkim dekretom ukida se zabrana prijevoza kroz Rusku Federaciju te izvoza iz Ruske Federacije u Iran protuavionskog raketnog sustava S-300", stoji u dokumentu.

Zabrana na temelju rezolucije UN-a

Ugovor težak 800 milijuna dolara o isporuci sistema S-300 potpisan je krajem 2007. godine. Medvedev je 2010. godine zabranio isporuku na temelju rezolucije UN-a kojom se zabranjivala isporuka oružja Iranu. Iransko Ministarstvo obrane odgovorilo je pokretanjem tužbe protiv Rosoboronexport na međunarodnom sudu za arbitražu u Ženevi u travnju 2011. godine.

Američko Ministarstvo obrane zabrinuto je zbog Putinovog ukidanja zabrane. - Mi se već dugo javno protivimo toj prodaji - rekao je novinarima glasnogovornik Pentagona pukovnik Steve Warren, piše France24. Naglasio je da će njihovi odvjetnici pregledati Putinovu odluku i ocijeniti je li njome prekršio ranije dogovorene sankcije Iranu. - Svaka prodaja napredne tehnologije nas zabrinjava - kazao je Warren. Putinov potez je stigao ubrzo nakon što su svjetske sile sa Iranom postigle dogovor oko njegova nuklearnog programa, piše Reuters.

Rusija šalje Iranu hranu u zamjenu za naftu?

Viši ruski dužnosnik objavio je i da je Rusija u Iran počela slati žitarice, opremu i građevinski materijal u zamjenu za iransku naftu. To još nitko službeno iz ruske administracije nije potvrdio. Ruski ministar obrane Sergej Lavrov kazao je da nakon dogovora iz Švicarske više nema potrebe za zabranom isporuke sustava S-300 te da je to obrambeni sustav koji neće predstavljati prijetnju Izraelu.

- Da smo odgodili taj potez i ostavili Iran na čekanju, tada bi u budućnosti, kada se sankcije Iranu ukinu, Washington i njegovi saveznici dobili veliko iransko tržište - objasnio je umirovljeni ruski general Leonid Ivašov. Smatra kako je Putinovo ukidanje zabrane dio borbe za buduće unosne ugovore s Iranom.

>>Veliki povratak 
rublja, Rusija je ulagačima ponovno privlačna

>>Antifašizam je jedno, ali Putinovo otimanje teritorija sasvim drugo

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 60

KI
kimi
17:10 13.04.2015.

A šta će biti ako odluči da proda oružje svim državama gde su "ugroženi američki nacionalni interesi"? I ako Ameri više ne budu mogli da upadaju u tuđi vazdušni prostor kako im se prohte? Biće vrlo, vrlo zanimljivo.

KA
Kameni
16:31 13.04.2015.

Putin radi na veliko, nedruzi se sa drzavama koje su manje od 200 000 kvadratnih kilometara ili nemaju 70 miliona srtanovnika, Indija, Iran, Kina, Koreja, Kazahstan,..a Slovenci i Crnogorci kaze da nece da idu na paradu u Moskvu?

Avatar viki_nuland
viki_nuland
16:44 13.04.2015.

He, he, he...kako ide "obucavanje" Ukrajinskih paravojnih formacija od strane NATO pakta? NATO naoruzava Ukrajinu a Rusi Iran. Htjeli su drugi hladni rat, sad su ga dobili ali ovaj je malo globalniji, i situacija nije bas pretjerano povoljna za NATO-vce, uzevsi u obzir Kinu, Indiju, Brazil, Iran, Venecuelu, potpuno nove igrace koji nisu bili u igri 1945-1990, a imaju samo tri miljarde ljudi i doslovce leze na novcu, nafti i plinu.