Predrag Štromar (46), predsjednik Središnjeg odbora HNS-a, odlučio je zaigrati na sve ili ništa i stati na začelje kolone na listi Hrvatske raste u III. izbornoj jedinici, računajući na preferencijalne glasove. I uspio je. Osvojio je 16,54 posto, no saborski mandat stavio je u mirovanje. Ostat će varaždinski župan, a najavio je i kandidaturu za predsjednika stranke. Preferencijalni glasovi dali su mu krila.
Što mislite o novom mandataru Tihomiru Oreškoviću?
Ne poznajem ga osobno pa ne mogu o njemu govoriti ni kakav je čovjek, ni kakav je kao menadžer. Što se političke razine tiče, moram priznati da se čudim što je čovjek koji ima tako dobar rejting u poslovnim krugovima pristao biti dio političkog eksperimenta. Jer, kako drukčije nazvati to što su dvije političke grupacije za premijera odabrale osobu bez političkog iskustva, ali i osobu bez neposredne izborne legitimacije da provodi program koji te političke grupacije nisu međusobno usuglasile. Zbog svega toga treba mu skinuti kapu na hrabrosti. Također, uspjeh će mu ovisiti i o snazi koju će pokazati u provođenju preporuka doing businessa i Europske komisije. Osobno bih volio da uspije i nastavi promjene koje je započela naša vlada koja je stabilizirala stanje i ipak nakon četiri godine pokrenula zemlju.
Tko će, po vama, u budućoj vladi imati glavu riječ?
Teško je o tome govoriti jer ovo što smo dosad vidjeli nije nimalo obećavajuće. Ipak, za dobrobit naših građana, nadam se da će Vlada, kad i ako se formira, biti usmjerena prema onim reformama o kojima smo toliko slušali tijekom kampanje, ali i nakon izbora. Iskreno se nadam da glavnu riječ neće voditi ljudi poput Nikole Grmoje ili Milijana Brkića. Ako bi oni vodili politiku buduće vlade, onda nam se gadno piše.
Govori se sve otvorenije o koketiranju HNS-a s novim mandatarom?
Koketiranje koje spominjete najčešće je plod političke igre u pregovorima dviju političkih grupacija u nedostatku međusobnog povjerenja. A to se navodno koketiranje onda posebno pojačava kad im zapnu pregovori pa u priču uvode nove igrače. Nema nikakvog koketiranja niti će biti ikakvog političkog saveza, koalicije ili suradnje HNS-a i političkog/postizbornog saveza Domoljubne koalicije i Mosta. Više me zabrinjava što se oni koji bi trebali formirati vladu bave prozirnim političkim smicalicama umjesto da počnu raditi. Nema nikakve mogućnosti za bilo kakvu HNS-ovu podršku vladi Domoljubne koalicije i Mosta. Stav je tijela stranke da ne podržavamo HDZ, to smo jasno i glasno rekli. Osobno čvrsto stojim iza stava da Vladu ni slučajno nećemo podržati.
Što nakon neuspjelih pregovora koalicije Hrvatska raste s Mostom?
Što je bilo, bilo je! Nisam od onih koji gube energiju razmišljajući o nekim prošlim neuspjelim ili propuštenim prilikama. Uvjeren sam da bi Vlada naše koalicije Hrvatska raste i Mosta bila puno uspješnija i bolja za našu zemlju.
Je li vaša koalicija pregovore mogla bolje odraditi?
Mi smo sve odradili maksimalno korektno, imali smo konstruktivne prijedloge i s maksimalnim strpljenjem i zanimanjem proučili sve prijedloge Mosta, a i dali smo svoje mišljenje o reformama, sve javno i transparentno. A to što su neki drugi sudionici izvan naše koalicije odrađivali po raznim zagrebačkim adresama vjerojatno će jednom doći u javnost. I tada će se vidjeti sva trivijalnost i prijetvornost nekih više ili manje vidljivih aktera.
Zamjerate li što Zoranu Milanoviću?
Nema se tu što zamjeriti, a treba uzeti u obzir okolnosti u kojima se vodila izborna kampanja, ali i uvjeti koji su vladali u zemlji u protekle četiri godine. Nema koristi sad govoriti da smo imali pogrešnu procjenu o stanju u kojem se zemlja nalazila prije četiri godine, bilo je, naime, gore nego što smo mislili i gore nego što se prikazivalo u javnosti. Stoga je djelovalo da smo mandat preuzeli nepripremljeni. Sve to rezultiralo je time što smo se predugo uhodavali pa smo izgubili dosta vremena koje smo planirali iskoristiti za realizaciju projekata i pokretanje potrebnih promjena. Kad su napokon bili vidljivi rezultati sređivanja tog kaotičnog stanja, počeli smo se približavati kraju mandata. Građani su naravno bili nestrpljivi, a upravo oni koji su nam spomenuto kaotično stanje ostavili, sad su nas najglasnije kritizirali.
A zamjerate li predsjednici HNS-a Vesni Pusić?
Bila je prilično uspješna ministrica vanjskih poslova zemlje koja je u njezinu mandatu postala članicom EU, a u stranačkom smislu uspješno vodi stranku u ovom procesu tranzicije vodstva.
Kad će se u HNS-u održati unutarstranački izbori?
Prema Statutu, izbori će se održati unutar pet mjeseci od parlamentarnih izbora. Znači, početkom proljeća.
Vi ste već istaknuli kandidaturu za predsjednika stranke...
Svoju sam kandidaturu javno obznanio još u rujnu prošle godine. I jedino što se otad promijenilo jest da sam još snažniji u toj odluci. Rezultati koje smo postigli u našoj izbornoj jedinici i rezultati koje sa svojim timom postižem kao župan, ali i sve veća podrška koju imam na svim stranama naše zemlje, govore mi da sam donio dobru odluku.
Kako vidite HNS u iduće četiri godine?
HNS će u iduće četiri godine, odnosno možda i nešto kraće ako se nova koalicija HDZ-a i Mosta ne bude posložila ili ako do kraja ne izdrže test vremena, biti snažna i produktivna opozicija.
>> Dio HNS-a ne odbacuje ideju da podrži novu vladu u Saboru
Kakovu bi podrüku mogli dati ovi ultra lijevičari Novoj vladi, pa oni imaju jedva oko 1,5% podrške hrvatskih birača. Jadan je svatko tko treba podršku ovih ultra-lijevičara