UHIĆENJE GOTOVINE Između 29. rujna i 8. prosinca najuži državni vrh znao je na kojoj se lokaciji krije odbjegli hrvatski general

Vlast čuvala tajnu 70 dana

Foto: import
Vlast čuvala tajnu 70 dana
16.12.2005.
u 21:00
Pogledaj originalni članak

Punih 70 dana, između 29. rujna i 8. prosinca, netko je iz najužeg kruga državnog vodstva znao gdje se krije haaški optuženik Ante Gotovina, o čemu su obaviještene još dvije međunarodne adrese, a da to ipak nije prodrlo do javnosti. Kao što je izvijestila u četvrtak Vijeće sigurnosti UN-a, glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte dobila je još 29. rujna iz Zagreba informaciju o tome da se Ante Gotovina krije u Španjolskoj. Štoviše, Del Ponte je rekla da je o tome dobila od hrvatskih vlasti "neosporan dokaz".

Pila naopako
Samo dan poslije, 30. rujna, glavna haaška tužiteljica nakon sastanka s hrvatskim državnim vodstvom u Vili Prekrižje izlazi pred novinare s rečenicom koja je većinu navela na zaključak da je Hrvatska ponovo podbacila i da će njezin izvještaj Vijeću sigurnosti opet biti negativan.
 Ne možete zamisliti koliko sam razočarana što Gotovina još nije u Haagu  rekla je tada Del Ponte, a tom je rečenicom, svjesno ili ne, većinu navela na zaključak da opet odlazi nezadovoljna i da Hrvatska opet neće smjeti započeti pregovore s EU. U krugovima nezavisnih analitičara danas se tvrdi da je ona namjerno "okrenula pilu naopako", da je izašla sa snažnom negativnom porukom kako se preranim razotkrivanjem informacija ne bi pokvarila akcija uhićenja Gotovine. U Vladinim krugovima, koji su i danas vrlo suzdržani, može se doznati da je ona već na tom sastanku 30. rujna istupila u pozitivnom tonu, ali je pred novinarima odigrala drugu "igru". Većini je tada promaknuo detalj koji je bio znakovit. Naime, nakon sastanka s vodstvom države u Vili Prekrižje, glavna haaška tužiteljica trebala se u jednom zagrebačkom hotelu sastati sa stranim veleposlanicima. Taj je sastanak međutim otkazan, da bi u Vili Prekrižje, nakon što su se svi ostali razišli, u miru mogli nasamo razgovarati del Ponte i glavni državni odvjetnik Mladen Bajić. Tko je sve u tom trenutku znao da je locirano skrovište Gotovine? Moguće je da su za tu informaciju znali predsjednik Mesić, premijer Sanader, glavni državni odvjetnik Bajić, voditelj Akcijskog plana Biščević, ministrice pravosuđa i vanjskih poslova, ministar unutarnjih poslova, šefovi tajnih službi Karamarko i Grubišić, te odabrani operativci sigurnosnog sustava, a taj je krug doista uspio održati informaciju u tajnosti.

Suženi krug
Svojedobno je, naime, na sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost, bilo rečeno da će svatko raditi samo svoj zadatak i odgovarati za ispunjavanje naloga u svom dijelu odgovornosti. Time se očito željelo postići da u medije i u političke kuloare ne dospije potpuna informacija o tome u kojoj je fazi potraga za Gotovinom. Sigurno je da su se gotovo svi iz tog kruga susretali s velikim pritiskom iz medija. U jednom trenutku vjerojatno im je čak odgovaralo kad su mediji kritički primijetili da se VNS više ne sastaje i da je potraga za Gotovinom zamrla. Prema informacijama iz obavještajnih krugova, potraga je doista oscilirala jer se u pojedinim trenucima činilo da obavještajni milje smatra pametnijim ne činiti ništa. No, nakon ljeta bilo je jasno da Haag neće ni jednog trenutka odstupiti od svoga zahtjeva da se Gotovina pojavi u Haagu i da nikakve paralelne igre ne dolaze u obzir. Upravo zato sve su se snage usmjerile na kvalitetniju suradnju s vanjskim obavještajnim službama. Suzio se krug informiranih kako bi se spriječilo curenje i Gotovina je "lociran, uhićen i transferiran", kao što je najavio Vladimir Šeks. Da neugodnih iznenađenja u Akcijskom planu nije bilo, moglo se razabrati i iz Mesićeve najave nekima od bliskih suradnika,  izrečene u listopadu, da se ništa ne brinu jer "sve će biti riješeno do kraja godine". A nakon što je godinama obasipana kritikama da ne kontrolira vlastite tajne službe, zbog čega su joj curile  informacije, vlast ovim napokon dokazuje suprotno.


Mišetić: Nismo govorili o novcu

Glede financiranja generala Gotovine nemam infomacija, niti sam o tome s njime razgovarao. Što se tiče Hrvoja Petrača, prema mojim informacijama, Gotovina se susreo s njim samo jednom, 1999. O sustavima vrijednosti Gotovine i Petrača nisam govorio, to nije moj stil rekao je Luka Mišetić, Gotovinin odvjetnik. (SdP)


Drniš: Gotovini 17.500 kuna

Na prijedlog predsjednice Ivane Mihaljević Gradsko vijeće Drniša izdvojilo je iz proračuna 10.000 kuna za pomoć obitelji Ante Gotovine. Svi vijećnici i članovi Poglavarstva idali su također po 300 kuna iz svoga džepa za generala kojem su zahvalni za nesebičan doprinos u oslobađanju njihova grada. Ukupno 17.500 kuna bit će predano supruzi. (H. P.)

Pogledajte na vecernji.hr