Sve do 2010. zakonodavna i izvršna vlast izravno su sputavale neovisnost sudbene vlasti, a uz to se još donose zakoni kojima se ugrožavaju ljudska prava. Odvjetnici se pritom posve marginaliziraju, a niz je načina kojima se negativno utječe na njihovu neovisnost, a time i na neovisnost pravosuđa u cjelini. Sažetak je to oštrih kritika što ih je odvjetnik Marijan Hanžeković uputio Vladi govoreći na obilježavanju Dvadeset devetih dana odvjetnika.
– Tri su načina na koja je izvršna vlast sputavala neovisnost pravosuđa. Prvo, Sabor je običnom većinom birao članove DSV-a koji su birali suce. Drugo, Sabor je običnom većinom birao i suce Ustavnog suda, što je u praksi značilo da je stranka na vlasti birala sebi podobne ustavne suce, a preko DSV-a i sve suce u pravosuđu. Treće, sudskom je vlašću upravljala i izvršna vlast jer je ministar pravosuđa imenovao predsjednike sudova – rekao je Hanžeković navodeći da je ta praksa promijenjena tek pod pritiskom EU.
Kritizirao je i da se odvjetnici izostavljaju iz radnih skupina pri donošenju zakona ili se pozovu samo radi forme bez poštovanja njihova stava. Zaključio je da se tako donose loši propisi, a kao primjer spomenuo je Zakon o odvjetništvu i Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći u kojem je "uloga nevladinih organizacija, protiv koje su odvjetnici odmah bili, definirana tako da ne koristi ni korisnicima Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, ni udrugama, a uvodi nered na tržištu pružanja pravne pomoći".
Hanžeković je kritizirao i to što GSV daje mišljenje o odvjetničkoj tarifi, istaknuo je da je uz ignoranciju stava odvjetnika donesen ZKP kojim se krše ljudska prava te da se isto postupa sa Zakonom o parničnom postupku. U ovom potonjem kao problem ističe nastojanje da se pod pritiskom sudaca cenzus za reviziju pred Vrhovnim sudom podigne na 300.000 kuna za građane, a 800.000 za pravne osobe.
– Revizija je jedini pravni lijek kojim Vrhovni sud obnaša svoju zadaću ujednačavanja sudske prakse na teritoriju cijele zemlje i to se želi dokinuti – zaključio je Hanžeković.
Slažem se u cijelosti, o umreženosti ZAKONODAVNE, IZVRŠNE i KONTROLNE (sudbene) VLASTI, uz preporuku ELIMINIRAJTE - u pravničkim redovima pohlepne, osvetoljubive i tašte osobe, bez obzira radi li se o odvjetnicima - politićarima, odvjetnicima - javnim bilježnicima , odvjetnicima - sucima ili odvjetnicima u državnim institucijama.