Požeški biskup Antun Škvorčević kazao je da je predstavljanje spomenutog Zbornika više od predstavljanja jedne knjige. -O Voćinu je riječ! On nije tek neki indiferentni zemljopisni toponim podno Papuka u srcu Hrvatske. Voćin je mjesto neshvatljivog sraza zla i dobra, razaranja i gradnje, gubitništva i pobjeda, svojevrstan sažetak svega onoga što je proživljavao hrvatski narod tijekom svojih trinaest stoljeća. Sve se to izazovno i znakovito zgusnulo u voćinskoj crkvi, izgrađenoj u petnaestom stoljeću, marijanskom svetištu, potiranom ljudskim zlim namjerama, obnavljanom duhom koji je nemoguće uništiti. Jer, dok je ljudska zloća to sveto zdanje uporno razarala i uništavala u uvjerenju da će tako postići svoj cilj, odupirala mu se višestoljetna rijeka hodočasnika oboružanih duhom koji pobjeđuje po zagovoru Isusove Majke, nošenih ljubavlju jačom od razaranja – istaknuo je biskup Škvorčević.
U ime Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu s kojim je u suradnji Požeška biskupija organizirala znanstveni skup o Voćinu govorila je dr. Željka Čorak.
-Voćin je naša Varšava. Voćin je umirao, trpio i uskrsnuo plemenitim naporima i plemenitim željama da opstanemo i trajemo - rekla je dr. Čorak te upozorila da živimo u vremenu \'bježnih\' slika, u vremenu kada nam sve slike \'bježe\', od onih s televizijskih ekrana do sms poruka. -Narudžbe likovnih umjetnina želja su da postoji nešto trajno, da nešto ne pobjegne, da bude onaj znak koji će nas uvijek opominjati, kojemu ćemo se uvijek vraćati. Ta trajnost leži u podlozi jednog novog savezništva Crkve i likovnih umjetnost – poručila je dr. Čorak.
O povijesnim temama u Zborniku govorio je akademik Franjo Šanjek, a umjetničke teme predstavio je akademik Tonko Maroević. -Unatoč svim nevoljama i rušenjima, voćinska crkva i svetište predstavljaju prvorazrednu materijalnu i duhovnu vrijednost - istaknuo je akademik i zatim ukratko predstavio radove koji govore o arheološkim istraživanjima na voćinskoj crkvi, njezinoj rekonstrukciji i unutarnjem uređenju s djelima hrvatskih umjetnika, slici Voćinske Gospe, Svetištu i hodočašćima.