General zbora Josip Lucić, izgleda, neće, kao što je to bilo najavljeno, “nastaviti raditi u okviru sustava MORH-a”, no postat će “vanjski partner” MORH-a. General za Večernji list potvrđuje da “postoji mogućnost da nastavi svoj rad u okviru slavonskobrodskog Đure Đakovića s obzirom na to da je ova tvrtka snažno vezana uz proizvodnju borbenih oklopnih vozila i posjeduje tenkovski program”.
Uključen u prodaju
Lucić bi, kao posebni savjetnik, time očito bio uključen u organizaciju prodaje vojnih proizvoda Đure Đakovića jer je ta “proizvodnja dosta intenzivna i nakon što je usvojena i proizvodnja borbenih oklopnjaka finske Patrije, u svijetu znanih kao jednih od najboljih oklopnjaka, šire se mogućnosti da RH ovdje dobije i izvozni proizvod”, kaže Lucić. Dođe li, za nekoliko tjedana ili nešto kasnije do realizacije ovog “transfera” generala Lucića u vojnu proizvodnju, general bi prethodno bio umirovljen, a potom bi kao civilni stručnjak bio angažiran u Đuri.
To bi bio nastavak svjetske prakse gdje je uobičajeno da visoki vojni časnici nakon umirovljenja nastavljaju rad u vojnoj ili sličnoj industriji. U RH već postoji takav slučaj – bivši zapovjednik 4. Gbr. general Damir Krstičević bio je nastavio svoju karijeru, nakon (doduše prisilnog) umirovljenja u IT sektoru, a sada je postao i posebni savjetnik premijerke za branitelje. General Lucić će, prema neslužbenim informacijama Večernjeg lista, u Đuri Đakoviću biti savjetnik uprave, a trebao bi početi raditi u travnju. Njegovo radno mjesto bit će u zagrebačkom uredu Đure Đakovića, čije je sjedište u Slavonskom Brodu. U tom uredu radi i bivši glasnogovornik Ministarstva gospodarstva Tomislav Mazala, koji je sada član uprave Đure Đakovića. Namjera je vodstva te tvrtke ojačati zagrebački ured. Lucić je navodno za savjetničko mjesto dogovorio popriličnu plaću u tvrtki u kojoj država ima 49 posto vlasništva, ali budući da RH ipak nije većinski vlasnik, u Đuri Đakoviću nema ograničenja da najveća plaća može biti 17.000 kuna.
Direktor Đure Đakovića Zdravko Stipetić kaže pak kako s generalom Lucićem dogovara suradnju, ali, naravno, ne želi otkrivati plaću koju će general Lucić dobivati za svoje usluge.
– On je osoba s bogatim iskustvom i našoj će tvrtki biti od velike koristi – rekao nam je Stipetić i dodao kako je general Lucić bio član Nadzornog odbora tvrtke Specijalna vozila koja radi u sklopu Đurina holdinga.
Iako se čuju i informacije da je general Lucić zapravo uhljebljen u Đuri Đakoviću, a savjetnička mjesta uvijek su se i doživljavala kao ona na koja se “posprema” smijenjeni kadar, i u Đuri Đakoviću, a i sam Lucić, uvjeravaju kako je praksa da se vojni kadar zapošljava u tvrtkama koje su s vojskom povezane. Lucić je, pak, podsjetimo, s mjesta načelnika Glavnog stožera oružanih snaga smijenjen u veljači prema dogovoru premijerke Kosor i predsjednika Josipovića.
I Mesić ga htio smijeniti
Na njegovo je mjesto došao Drago Lovrić. Kako je Večernji list već bio pisao, Lucića je još želio zamijeniti bivši predsjednik Stjepan Mesić, no inicijativu je bio pokrenuo prekasno u jeku predsjedničke kampanje pa se od smjene tada odustalo. Predsjednički kandidati tada su Mesića bili upozorili kako nije u redu da na kraju svog mandata donosi tako važne odluke za nacionalnu sigurnost zemlje.
General Lucić tada je izjavljivao kako ne zna razloge svoje smjene, ali i da se ponosi svojom 20-godišnjom karijerom u vojsci. Lucić je poznat i po plitvičkoj akciji kada je stradao Josip Jović, prva vojna žrtva Domovinskog rata. Lucić je bio zapovjednik te akcije, a prije rata je bio asistent na zagrebačkome Kineziološkome fakultetu.
Vojni transfer: Josip Lucić bit će savjetnik u Đuri Đakoviću
VIDEO Neobičan prizor na Skitači: 'Kao da se lik raširenih ruku spušta prema križu'
"Kombinacija loma sunčeve svjetlosti i kapljica kiše na kameri uz isparavanje vode s betonskog križa, 15-ak minuta stvarala je dojmljive prizore", opisao je tada IstraMet
Kupila je rabljeni kaput u second hand shopu: Kad je shvatila što je donijela doma, nije mogla vjerovati
U videu je otkrila kako je kupila rabljeni kaput za samo 35 kanadskih dolara (oko 23 eura) za kojim je kasnije nastala ludnica.
Znanstvenici predvidjeli: Hrvatski grad među prvima koji će biti potopljeni zbog globalnog zatopljenja
Znanstveni podaci pokazuju da je topljenje ledenjaka imalo utjecaja na rast razine mora tijekom 20. stoljeća. U 21. stoljeću, taj se utjecaj još dodatno povećao
Osmislili su koncept koji rješava gorući zdravstveni i estetski problem: 'Vraćamo im samopouzdanje'
Zadržati ih, pokloniti ili prodati? Evo što je najisplativije napraviti s nakitom koji više ne nosimo
Kada ste zadnji put nosili narukvicu ili ogrlicu koju ste na poklon dobili u djetinjstvu? Mnogi od nas u ladicama imaju kolekciju nakita na koju su pomalo zaboravili, a sada je vrijeme da razmislite što ćete s tim komadima.
Navodno je Lucić dogovorio s upravom 120 000 kuna mj.plaće.