Ugovor koji su dužnici u CHF-u i banke sklopili nakon konverzije je valjan i ugovorne odredbe koje su dotad bile ništetne nakon konverzije više nisu! Tako bi se mogla sažeti odluka Vrhovnog suda u oglednom postupku zakoji je postavljeno pravno pitanje; Je li sporazum o konverziji sklopljen na osnovi Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju ("Narodne novine" broj 102/15.) nepostojeći ili ništetan u slučaju kada su ništetne odredbe osnovnog ugovora o kreditu o promjenjivoj kamatnoj stopi i valutnoj klauzuli?
– Sporazum o konverziji sklopljen na osnovi Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju ima pravne učinke i valjan je u slučaju kada su ništetne odredbe osnovnog ugovora o kreditu o promjenjivoj kamatnoj stopi i valutnoj klauzuli – stoji u rješenju Vrhovnog suda.
Što to znači za dužnike u CHF-u, pitali smo Gorana Aleksića, saborskog zastupnika Snage i aktivista Udruge Franak.
– Znači da oni koji su konvertirali kredite mogu tražiti obeštećenje po preplaćenim kamatama i valutnoj klauzuli do dana konverzije i da je aneks ugovora koji su potpisali s bankom valjan, tada nastupa novo pravno stanje i odredbe nisu ništetne. Šokiran sam činjenicom da se nismo pomaknuli s mjesta. Oglednim postupkom rješavano je pitanje koje nije bitno, i sada imamo odgovor koji nam ništa ne govori o tome jesu li chf ugovori ništetni i kakva su naša prava na obeštećenje do dana konverzije. Opet moramo čekati revizije koje smo čekali i prije. Vrhovni sud RH igra se sudbinama ljudi i dalje, najprije smo imali konverziju baš zbog njegove sporosti, a sada nakon 8 godina kolektivnog postupka i dalje drže sto tisuća obitelji u neizvjesnosti. Ne mogu se oteti dojmu da su banke uspjele svojim stavovima djelovati na suce, i da je sve ono što su banke tvrdile ušlo u sadržaj rješenja. Njihov pritisak urodio je plodom pa je VS pogrešno protumačio i Dunai presudu, a ignorirao je i sve ostale presude Suda EU. – kaže Aleksić, a na pitanje kako se ova odluka uklapa u pravnu praksu Suda EU odvraća da mora prvo pročitati rješenje, s obzirom da je odluka Vrhovnog suda upravo objavljena i treba je proučiti.
I u Hrvatskoj udruzi banaka upravo čitaju odluku za koju su saznali kad smo im o tome postavili upit.
VIDEO Goran Aleksić o prijavi banaka Europskoj središnjoj banci i Europskoj komisiji
Budite pozorni na 2 momenta: Izvršna vlast via zakon nametne bankama konverziju po fiksiranom tečaju CHF, banke to morale prihvatiti (silom zakona) i sad pokušaj da se taj čin, koji je izveden pravnom snagom tadašnje vlasti, što izvršne, što zakonodavne, stavi u status pravno ništetne radnje!? A gdje toga još ima? A da se ne govori da su banke post 2010. nudile klijentima da naprave sami konverziju u eurski kredit, ali je to nešto koštalo i naravno da su CHF klijenti to napravili u vrlo malom broju - tako odbivši suradnju banaka. Tko želi više o tome pročitati, kako je bilo prije 2010:Švicarci su sve do 2010. bili u plusu...