AFERA SPICE

Što su dosad čekali? Vrhovni sud o žalbama raspravlja pet godina nakon nepravomoćne presude

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Što su dosad čekali? Vrhovni sud o žalbama raspravlja pet godina nakon nepravomoćne presude
13.09.2021.
u 06:44
Suđenje Damiru Polančecu, Milanu Horvatu, Saši Romcu, Zoranu Markoviću, Darku Marincu, Zdravku Šestaku, Josipu Pavloviću i Srđanu Mladiniću počelo je u lipnju 2011. USKOK ih je teretio da su zloporabama Podravku oštetili za oko 300 milijuna kuna.
Pogledaj originalni članak

U sjeni sada već višemjesečne rasprave oko toga tko će biti novi predsjednik Vrhovnog suda, zaboravlja se kako taj sud (ne)radi. Jedan od primjera tog (ne)rada zasigurno je i afera Spice, u kojoj je nepravomoćna presuda donesena u srpnju 2016. Pet godina kasnije i mjesec dana prije no što dio optužbi, u toj svojevremeno mega aferi, odlazi u zastaru, konačno je zakazana javna sjednica u tom predmetu.

Suci Vrhovnog suda o žalbama na nepravomoćnu presudu, kako je najavljeno, trebali bi raspravljati od 13. do 15. rujna, a jedina dobra stvar u cijeloj priči  je što javan sjednica prekida zastaru, što će biti posebno bitno u slučaju  da postojeća presuda bude ukinuta te da bude određeno novo suđenje.

Inače, u aferi Spice sve je bilo mega. Optužnica je podignuta u rujnu 2010. i bila je napisana na 358 stranica. Suđenje Damiru Polančecu, Milanu Horvatu, Saši Romcu, Zoranu Markoviću, Darku Marincu, Zdravku Šestaku, Josipu Pavloviću i Srđanu Mladiniću počelo je u lipnju 2011. USKOK ih je teretio da su zloporabama Podravku oštetili za oko 300 milijuna kuna.

Nakon gotovo pet i pol godina suđenja u srpnju 2016. objavljena je nepravomoćna presuda kojom su Polančec, Horvat, Romac i Marković oslobođeni, dok je Marinac osuđen na dvije godine zatvora, Šestak na 10 mjeseci, Pavlović na devet mjeseci, a Srđan Mladinić na uvjetnu kaznu od šest mjeseci zatvora. Četvorica osuđenih optuženika prema nepravomoćnoj presudi moraju vratiti 80 milijuna kuna, a sudac  Siniša Pleše, koji je odluku obrazlagao gotovo četiri i pol sata, kazao je da je presuda takva jer nije nedvojbeno, izvan svake sumnje dokazano da su optuženici počinili to za što ih se tereti.

Inače, u pet i pol godina suđenja održano je 300 sudskih rasprava, obrane optuženika imale su 726 stranica, tijekom postupka ispitana su 134 svjedoka, pročitana i četiri svjedočka iskaza, a neki svjedoci iskazivali su danima. Obrana i optužba financijskog su vještaka ispitivali 22 dana, a cijeli spis do nepravomoćne presude imao je više od 50.000 stranica, a samo obrazloženje nepravomoćne presude 680 stranica. Presuda je u prosincu 2017. otišla  sa zagrebačkog Županijskog suda.

Vrhovni sud je spis zaprimio 23. veljače 2018., a dvije i pol godine kasnije zakazana je javna sjednica. Ako presuda bude ukinuta to će značiti novo suđenje pred potpuno izmijenjenim vijećem jer je sudac Pleše u međuvremenu postao drugostupanjski sudac. A ukidanje presude bez sumnje će značiti i nove organizacijske probleme za zagrebački Županijski sud koji je znatno oštećen u potresu pa ima prostornih problema. Uz to se očekuje i početak suđenje u aferi Agrokor, što znači da bi se u slučaju ponovljenog suđenja za aferu Spice, istovremeno vodila dva velika gospodarska postupka.

Inače, Vrhovni sud je na ranije upite oko toga zašto nije zakazana javna sjednica u predmetu u kojem je nepravomoćna presuda donesena 2016. uglavnom odgovarao da se radi o izuzetno  složenom predmetu. Pa je ta priprema potrajala sve dok djelu optužbi nije zaprijetila zastara.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

DU
Deleted user
06:52 13.09.2021.

nema od tog nista...sudjenje za agrokor ce trajati cca 25 godina....itd

Avatar comparator
comparator
07:39 13.09.2021.

Suci inače obožavaju svoju moć i rasipaju mudrost ali ne razumiju bit njihovog posla. Na njima je da prema zakonu odrede jeli postoji kazneno djelo ili ne . Ako postoji ,a u slučaju Space sigurno postoji onda su trebali izdvojiti pojedince koji su krivi i osuditi ih na primjerenu kaznu . Ne vidim razloga zašto je predmet stajao u ladici tako dugo i zašto nitko zbog toga ne odgovara !? Sigurno se radi o političkom pritisku i trgovini utjecajem što opet govori o državi u kojoj živimo više nego bilo kakve analize koje svakodnevno slušamo i gledamo na programima naših elektronskih medija Na žalost država smo u rasulu i u vlasništvu političke mafije !

DU
Deleted user
07:30 13.09.2021.

10 mjeseci zatvora za 80 milijuna kuna, vidite zašto se kriminal u Hrvatskoj isplati!