Crno tržište umjetnina

Vrijedne slike lopovi prodaju i na Britancu za desetinu cijene

Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
Vrijedne slike lopovi prodaju i na Britancu za desetinu cijene
14.10.2015.
u 08:00
Zabilježeni su i slučajevi kada ni policija ni otkupljivači nisu znali da je slika kojom se trguje ukradena
Pogledaj originalni članak

Meštrovićeve skulpture "Krštenje Kristovo" i "Majka s djetetom" te ulje na platnu "Dva viteza lovca" trenutačno su najtraženije umjetnine na MUP-ovu popisu nestalih i ukradenih umjetničkih djela. I skulpture vrijedne 700.000 kuna i slika od 300.000 kuna nestale su još prije dvadesetak godina.

Nemoralne ponude

Zajedničko im je to što su djelić mozaika crnog tržišta umjetnina koje je u Hrvatskoj, procjenjuje se, "teško" nekoliko milijuna kuna. Ilegalni biznis te vrste u svijetu nalazi se odmah iza trgovine oružjem i drogom. Htjeli ili ne, s crnim tržištem u Hrvatskoj susreće se većina privatnih galerista kojima preprodavači nude ukradena umjetnička djela.

– Sjećam se jednog slučaja otprije pet-šest godina kada je iz stana na Trešnjevci ukradeno nekoliko slika, među kojima je, čini mi se, bio i Generalić. U subotu je o tome izašao članak u novinama, a u ponedjeljak mi je jedan mladić u galeriju donio jednu od tih slika, nudeći da je otkupim. Rekao je da ju je u nedjelju kupio na Britancu – govori Zdravko Mihočinec, vlasnik aukcijske kuće Kontura.

Toga jutra mladića je zamolio da sliku ostavi u galeriji, kako bi do sutradan mogao razmisliti o njezinu otkupu. Odmah nakon toga okrenuo je broj policije i prijavio nemoralnu ponudu.

Međutim, nije svaki slučaj razotkrivanja umjetnine koja dolazi s crnog tržišta tako jednostavan, napominje Mihočinec.

Dogodilo se već da je ukradena slika kupljena i prodana, ne znajući da je njezina povijest umrljana kaznenim djelom, te je tek onda vraćena prvobitnom vlasniku.

– U Hrvatskoj udruzi galerista već se godinama zalažemo za to da se registriranim galerijama omogući uvid u policijsku bazu ukradenih umjetnina, ali nikada nam to nije dozvoljeno.

Ako već to nije moguće, molili smo da nam se omogući da, kada umjetnina dođe do nas, fotografiramo je uz prateću dokumentaciju i pošaljemo upit policiji nalazi li se ta umjetnina na popisu ukradenih. Tražili smo da odgovor na to dobijemo u razumnom roku od sat-dva, ali ni to u takvom obliku nije zaživjelo – iskren je šef Konture.

Profesionalci i bezveznjaci

Na internetskim stranicama MUP-a stoji mali dio baze podataka o ukradenim umjetninama, dok statistički podaci o tome nisu ažurirani od 2008. Među ilegalcima na crnom tržištu umjetnina podjednako se nađu i profesionalci koji "posao" odrađuju po narudžbi, ali i oni koji u provali kradu sve na što naiđu, pa tako i umjetnine. Nesvjesni vrijednosti ukradenog, takvi se kradljivci brzo rješavaju umjetnina prodajući ih za desetinu cijene. Profesionalni galeristi ističu kako odgovornost za dio krađa umjetnina snose i privatni vlasnici koji neoprezno na "sva zvona" oglašavaju umjetnine na prodaju i dopuštaju da im svi zainteresirani kupci ulaze u stan i razgledavaju umjetnine.

>>Ušuljao se kroz balkonski prozor i sinu Mersada Berbera ukrao očeve slike i nakit

>>Berber je imao dvije domovine – Bosnu i Hrvatsku

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.