nedostatak novca

Vrtići si ne mogu priuštiti psihologe, defektologe i logopede

Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
Vrtići si ne mogu priuštiti psihologe, defektologe i logopede
21.01.2013.
u 19:29
– Zbog financijskih problema vrlo je važno stručno i objektivno procijeniti kojoj je djeci doista neophodna pomoć – ističe defektologinja S. Pucko
Pogledaj originalni članak

– Rano djetinjstvo najkritičnije je razdoblje u razvoju svakog djeteta jer je iznimno važno za stjecanje ranog iskustva i razvoja mozga u cijelosti. Programi rane intervencije ključni su preduvjet za razvoj djece s poremećajima autističnog spektra – kaže Silvija Pucko, dipl. defektologinja koja se godinama bori za što ranije otkrivanje poremećaja kod djece predškolske dobi. Teško je shvatljivo da stručnjaci koji pomažu djeci muku muče s financiranjem programa.

Dječji vrtić Fijolica iz Preloga prije dvije godine u Draškovcu je osnovao posebnu skupinu “Međimurske iskrice”. Taj program trenutačno polazi sedmero djece u dobi od tri do sedam godine s područja cijele Međimurske županije, koja ga i financira. – Djeca borave dva ili tri dana u toj posebnoj skupini, a ostale dane integrirani su u redovne skupine – pojašnjava S. Pucko. Kako novac za asistente u vrtićima i školama nije predviđen u zakonima, borba za financiranje ostavljena je udrugama, ustanovama i roditeljima. Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu u suradnji s hrvatskom udrugom i Udrugom odgajatelja Krijesnice kroz razne je natječaje uspjela dosad platiti 30 asistenata. Snalazili su se svakojako pa je tako dio asistenata uključen u mjere zapošljavanja preko HZZ-a, a dio ih volontira.

– Zbog financijskih problema vrlo je važno stručno i objektivno procijeniti kojoj je djeci doista neophodna pomoć – ističe S. Pucko i upozorava da je velik problem i nedostatak stručnih suradnika u vrtićima. Iako su oni prema pedagoškim standardima neophodni, u Međimurju samo Dječji vrtić Čakovec ima kompletan stručni tim. Niska ekonomska cijena ravnateljima, upozorava, ne ostavlja mogućnost zapošljavanja stručnih suradnika. I dok svi zagrebački vrtići imaju psihologe, defektologe, logopede i pedagoge, koje plaća Grad, u Međimurju se oni mogu prebrojiti na prste!

>> Za rehabilitaciju se kod logopeda u Karlovcu čeka i do 15 mjeseci

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MA
maximinimax
13:26 23.01.2013.

Država potrošila velike novce da bi naša djeca završila fakultete a sad su preskupi da se zaposle, ne razmem, zatvorite onda škole.

NE
nemavišehrvatske
19:34 22.01.2013.

Točno je da nema stručnih suradnika u vrtićima.Neki vrtići pozivaju logopede-privatnike koji rade s djecom,a roditelji plaćaju uslugu koju bi dijete trebalo dobiti besplatno.